Nezábudka

Obsah

Nezábudka - trvalka na nezaplatenie

( Myosotis )

Nezábudka ( Myosotis ) je rod rastlín z čeľade borákovitých ( Boraginaceae ). Tento rod zahŕňa rôzne druhy rastlín, ktoré sú známe svojimi drobnými, modrými alebo ružovými kvetmi. Nezábudky môžu byť krásnym spestrením záhrady i skalky, ale niektoré sa veľmi rozrastajú a je potrebné ich kontrolovať.

Ako nezábudka vyzerá: Nezábudka je nízka bylina , ktorá môže dosiahnuť výšku od niekoľkých centimetrov až po niekoľko desiatok centimetrov, v závislosti od druhu. Jej listy sú obvykle striedavé a majú zelenú farbu. Sú pokryté jemnými chĺpkami.

Kvety nezábudky sú malé, päťpočetné a majú charakteristickú modrú, ružovú alebo bielu farbu. Kvety sú usporiadané v kvetenstvách podobných hrozna alebo klasu.

Rastlina je známa aj svojim typickým kvetom, ktorý pripomína oči, čo jej v angličtine vynieslo názov “ forget-me-not “ (nezabudni na mňa).

Kde nezábudka rastie: Nezábudka je rozšírená v rôznych častiach sveta a môže rásť na rôznych typoch stanovíšť. Najčastejšie ju však nájdete na vlhkých lúkach, okrajoch potokov, riečok a iných vlhkých miestach.

Nezábudky sú obľúbené záhradné rastliny kvôli svojim oku lahodiacim kvetom. Existuje niekoľko druhov a kultivarov nezábudiek, ktoré sa pestujú v záhradách a na okrasných záhonoch. Sú tiež obľúbenými rastlinami na výsadbu okolo vodných prvkov, ako sú jazierka a potôčiky, kvôli ich schopnosti rásť na vlhkých miestach.

Nezábudky sú tiež často používané v floristike pre vytváranie kvetinových aranžmánov, a to vďaka svojim krásnym kvetom a symbolickej hodnote. Táto rastlina je totiž často považovaná za symbol romantickej lásky a oddanosti.

 
Nezábudka - Myosotis

Nezábudka lesná

Nezábudka lesná ( Myosotis silvatica ) je druh nezábudky, ktorý je známy pre svoje nádherné modré kvety a schopnosť rásť v lesných prostrediach.

Ako nezábudka lesná vyzerá

 • Nezábudka lesná je nízka, jednoročná alebo dvojročná bylina, ktorá dosahuje výšku obvykle od 15 do 30 cm.
 • Listy sú striedavé , eliptického tvaru a majú tmavo zelenú farbu. Sú pokryté jemnými chĺpkami.
 • Kvety nezábudky lesnej sú malé, päťpočetné a majú charakteristickú modrú farbu. Kvety sú usporiadané v kvetenstvách podobných hrozna. Každý kvet má okolo 5-10 mm v priemere.

Ako sa dá nezábudka lesná pestovať

 1. Nezábudka lesná je pomerne nenáročná na pestovanie a je možné ju úspešne pestovať v záhrade alebo vo vonkajších nádobách.
 2. Vyžaduje miesto s polotieňom alebo tieňom , kde má ochranu pred priamym slnečným svetlom, najmä počas horúcich letných dní.
 3. Pôda by mala byť vlhká, dobre priepustná a bohatá na organickú hmotu. Nezábudka lesná preferuje vlhšie prostredie, čo ju robí vhodnou pre záhrady s častým zavlažovaním. Nezábudke bude svedčiť kompost aj hnojivo Hnojík, ktoré jej dodá potrebné živiny.
 4. Rastlina sa obvykle vysieva priamo do pôdy na jar alebo na jeseň. Semená by mali byť jemne zakryté pôdou.
 5. Nezábudka lesná sa môže sama vysemeniť a šíriť v ďalších rokoch, ak necháte niektoré kvety vytvoriť semená.

Nezábudka lesná je atraktívna rastlina, ktorá priťahuje pozornosť svojimi modrými kvetmi a ktorú možno použiť ako okrasnú rastlinu v záhradách, lesných partiách alebo v tienistých zákutiach. Jej modré kvety sú obľúbené u včiel a ďalšieho hmyzu, čo môže prispieť k biodiverzite v záhrade.

Nezábudka lesná - Myosotis silvatica

Nezábudka roľná

Nezábudka roľná ( Myosotis arvensis ) je druh nezábudky, ktorý je známy svojimi drobnými, modrými kvetmi.

Ako nezábudka roľná vyzerá: Nezábudka roľná je jednoročná bylina , ktorá dorastá obvykle do výšky 10 až 30 cm. Listy sú striedavé , eliptického tvaru a majú tmavo zelenú farbu. Sú pokryté jemnými chĺpkami. Kvety nezábudky roľnej sú malé, päťpočetné a majú charakteristickú modrú farbu, ale môžu byť tiež ružové alebo biele. Kvety sú usporiadané v kvetenstvách podobných hrozna. Každý kvet má okolo 5 mm v priemere.

Kde nezábudka roľná rastie

Nezábudka rolní na rôznych typoch stanovíšť. Najčastejšie ju nájdete na poliach, v záhradách, viniciach, lesných okrajoch a na neobrábaných pozemkoch. Táto rastlina je považovaná za burinu , pretože sa rýchlo šíri a môže súťažiť s pestovanými plodinami.

Je možné vôbec nezábudku roľnú pestovať v záhrade?

 • Nezábudka roľná sa často považuje za burinu , pretože sa ľahko šíri a môže brániť rastu iných rastlín.
 • Pokiaľ ju však chcete pestovať ako okrasnú rastlinu, majte na pamäti, že sa šíri rýchlo, a preto môže byť potrebné obmedziť jej rast.
 • Rastlina preferuje slnečné až polotienisté stanovište a je relatívne nenáročná na pôdne podmienky.

Nezábudka roľná je obvykle známa ako burinu, ale jej modré kvety ju môžu urobiť atraktívne pre niektorých záhradkárov a milovníkov divokej prírody. Niekedy sa nezábudka roľná vyskytne aj v prírodnom trávniku, ktorý nesečiete a nechávate ho ako lúku. Je však naozaj potrebné jej rast kontrolovať, inak vám zaburinia celú záhradu vrátane úžitkových plôch.

Nezábudka roľná - Myosotis arvensis

Nezábudka bahenná

Nezábudka bahenná ( Myosotis palustris ) je druh nezábudky, ktorý sa vyznačuje svojimi modrými kvetmi a schopnosťou rásť vo vlhkých a bahenných stanovištiach. Hodí sa na vlhké skalky, ktoré sú v blízkosti lesa alebo vodného zdroja.

Ako táto nezábudka vyzerá

 • Nezábudka bahenná je viacročná bylina , ktorá dorastá obvykle do výšky 10 až 60 cm.
 • Listy sú striedavé, podlhovastého tvaru a majú tmavo zelenú farbu. Sú pokryté jemnými chĺpkami.
 • Kvety nezábudky bahenné sú malé, päťpočetné a majú modrú farbu, ale môžu byť tiež ružové alebo biele. Kvety sú usporiadané v kvetenstvách podobných hrozna. Každý kvet má okolo 4-6 mm v priemere.

Kde nezábudka bahenná rastie: Nezábudka bahenná rastie predovšetkým na vlhkých stanovištiach, ako sú brehy riek, potokov, mokrade, rybníky a močiare . Táto rastlina je adaptovaná na vlhké a močiarne prostredie a dobre znáša periodické premokrenie pôdy.

Ako túto nezábudku pestovať

 1. Nezábudka bahenná je vhodná na pestovanie vo vlhkých a bahenných záhradách, okolo rybníkov alebo iných vodných prvkov.
 2. Vyžaduje slnečné až polotienisté stanovište a pôdu, ktorá je trvalo vlhká až mokrá. Majte na pamäti, že túto rastlinu nemožno pestovať na suchom stanovišti.
 3. Rastlina sa môže šíriť samovysemenením a vytvárať husté porasty, čo môže byť ako výhodou, tak aj nevýhodou – v závislosti na tom, čo si vo vašej záhrade prajete.

Nezábudka bahenná je obľúbená pre svoje modré kvety a schopnosť rásť vo vlhkých prostrediach. Je často pestovaná pri vodných prvkoch v záhradách alebo na miestach, kde je trvalo vlhká pôda. Jej kvety môžu prilákať včely a ďalšie opeľovače , čo môže prispieť k biodiverzite v záhrade.

Nezábudka bahenná - Myosotis palustris

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: