narcis

Obsah

Narcis - ozdoba každej skalky

Narcissus pseudonarcissus a Narcissus poeticus)

Narcis je rastlina známa svojimi krásnymi kvetmi a charakteristickým tvarom.

Ako narcis vyzerá

 1. Kvet : Narcis má typicky jednoduchý alebo dvojitý kvet, ktorý je obvykle nápadný svojou bielou, žltou alebo oranžovou farbou. Kvet narcisu je trubkovitý a skladá sa zo 6 okvetných lístkov, ktoré sú rozložené do hviezdicovitého tvaru.

 2. Listy : Rastlina má úzke, trávovité listy, ktoré sú obvykle hladké a zelené.

 3. Stonka : Stonka narcisu je stredne vysoká a nesie jediný kvet na vrchole.

Narcisy sú známe svojou krásou a sú často pestované ako okrasné rastliny. Okrem toho sú tiež symbolom jari a obnovy, pretože obvykle kvitnú skoro na jar a sú jedným z prvých kvitnúcich druhov po zime.

Narcisy vám ozvláštnia každú skalku a budú výbornou kombináciou k ďalším cibuľovinám, ako sú snežienky, bledule alebo tulipány. Trsy narcisov sa hodia aj do aranžmánov s trávami alebo nižšími skalničkami.

narcis
Narcis kvet

Narcis význam

Meno „narcis“ pochádza z gréckej mytológie. Narcissus bol v gréckej mytológii synom riečneho boha Kefísa a nymfy Leiropé, v druhom variante bol vraj synom pastiera Ednymióna a bohyne Mesiaca Seléné. Podľa legendy bol Narcissus (grécky Narkissos, česky Narcis) krásny mladík, ktorý sa zamiloval do svojho vlastného odrazu vo vode, keď sa pozrel do jazera. Bol tak očarený svojou vlastnou krásou, že nemohol odolať pokušeniu a zostal pri jazere, pozorujúcom svoj odraz, až nakoniec zomrel. Z jeho tela vyrástol kvet narcisu. Táto príbehová povesť dala rastline jej meno a stala sa symbolom narcizmu , čo je termín používaný pre nadmernú lásku k vlastnému obrazu a sebalásku.

Narcis význam

Narcis žltý

Narcis žltý ( Narcissus pseudonarcissus ) , tiež známy ako divoký narcis alebo narcis obyčajný, je druh narcisu so žltými kvetmi.

Vzhľad narcisu žltého:

 • Kvet : Kvet narcisu žltého je typicky jednoduchý so šestnástimi plátkami okvetí, ktoré sú svetlo žlté. Môže byť tiež nápadný oranžový stred, ktorý kontrastuje so žltými okvetnými lístkami.
 • Výška : Rastlina dorastá do výšky 20-40 cm.
 • Listy : Listy narcisu žltého sú úzke a trávovité, zelenej farby.

Pestovanie narcisu žltého:

 1. Stanovište : Narcis žltý preferuje slnečné alebo polotienisté stanovište. Rastie dobre na dobre odvodnených pôdach.

 2. Zasadenie cibulí : Cibule narcisu žltého sa vsádzajú na jeseň, obvykle v septembri alebo októbri. Cibule by mali byť zasadené do pôdy asi 10-15 cm pod povrchom a mali by byť umiestnené do jamky alebo jamky.

3. Rozostupy : Medzi jednotlivými cibuľami by mali byť zachované rozostupy asi 10-15 cm, aby mali dostatok priestoru pre rast.

4. Zálievka : V čase zasadenia je dôležité cibuľa zaliať, aby podporili koreňový rast. Potom by sa mali cibule zalievať len vtedy, keď pôda vysychá. V období vegetácie nie je obvykle nutné zalievať.

5. Hnojenie : Na jar po odkvitnutí môžete pridať hnojivo pre kvitnúce rastliny, aby podporili tvorbu kvetov na budúci rok.

6. Odkvet a zasychanie listov : Po odkvitnutí nechajte listy narásť a zaschnúť prirodzene. To umožní rastline ukladať energiu do cibule na ďalšiu sezónu.

Narcis žltý je krásnym jarným kvetom, ktorý prináša slnečnú atmosféru do záhrady. Je odolný a ľahko sa pestuje, čo ho robí obľúbenou voľbou pre záhradníkov a milovníkov kvetov.

Narcis žltý - Narcissus pseudonarcissus

Narcis biely

Narcis biely ( Narcissus poeticus ) je ďalším druhom narcisu, ktorý sa vyznačuje krásnymi bielymi kvetmi s charakteristickým červeným okom.

Vzhľad narcisu bieleho:

 • Kvet: Kvet narcisu bieleho je typicky jednoduchý so šestnástimi plátkami okvetia, ktoré sú biele a majú oranžovo-červené stredové korunné lístky (nazývané korunná rúrka), ktoré vytvárajú charakteristické „oko“ kvetu.
 • Listy: Listy narcisu bieleho sú úzke, trávovité a zelené.
 • Výška: Rastlina dorastá do výšky 30-40 cm.

Pestovanie narcisu bieleho:

 1. Stanovište: Narcis biely preferuje slnečné až polotienisté stanovište. Môže rásť na rôznych typoch pôdy, ale preferuje dobre odvodnenú pôdu.

 2. Zasadenie cibulí: Cibuľa narcisu bieleho sa obvykle vsádza na jeseň, podobne ako u iných narcisov. Cibule by mali byť zasadené do pôdy asi 10-15 cm pod povrchom a mali by byť umiestnené do jamky.

 3. Rozostupy: Zachovávajte rozostupy medzi cibuľami 10-15 cm, aby mali dostatok miesta pre rast.

 4. Zálievka: Po zasadení je dôležité cibuľa zaliať, aby podporili rast koreňov. Počas vegetačného obdobia nie je obvykle nutné často zalievať, pretože narcisy majú rady suchú obdobie.

 5. Hnojenie: Po odkvitnutí môžete pridať hnojivo pre kvitnúce rastliny, aby podporili tvorbu kvetov na budúci rok. Pokojne použite Hnojík, pretože ten sa dobre rozkladá a poskytuje rastline dostatok živín.

 6. Odkvet a zasychanie listov: Po odkvitnutí nechajte listy narásť a zaschnúť prirodzene. To umožní rastline ukladať energiu do cibule na ďalšiu sezónu.

Narcis biely je pôsobivou rastlinou, ktorá kvitne na jar a dodáva záhrade krásu a vôňu. Jeho charakteristický vzhľad s bielymi kvetmi a červeným okom vytvára výrazný efekt. Bude ozdobou skaliek, kvetinových záhonov , ale dá sa pestovať aj v nádobách. Je to tiež obľúbený kvet do vázy, teda ako rezaný kvet. Jeho výhodou je, že dlho vydrží aj v miestnosti.

Narcis biely - Narcissus poeticus

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje:

Hrdobarka - Teucrium