Cibuľoviny

HMYZÍ TRUS ako HNOJIVO NA CIBUĽOVINY

JESENNÉ a jarné Cibuľoviny

Obsah

Cibuľoviny - narcis a hyacinty

Kto by nemiloval jarné kvety! Sú prvými kvitnúcimi šťastnými tvorcami v záhrade. Kvetinové cibuľky sú odborníkmi na vydávanie pozitívnych vibrácií, zatiaľ čo zvyšok záhrady ešte spí. Jeseň je čas na ich výsadbu a už teraz si ich výsadbou dávate drobnú radosť, aby ste si ju  naplno užili na jar. 

Cibuľoviny

Cibuľoviny - cibuľky hyacintov

Cibuľoviny patria do skupiny vytrvalých bylinných rastlín, ktorých charakteristickým znakom je tvorba podzemného zásobného orgánu. Ten je základom života tej istej alebo náhradnej rastliny v nasledujúcom vegetačnom období.

Kvetinová cibuľka je vlastne podzemný sklad a zároveň “továreň” na kvety. Má všetko, čo potrebujete na to, aby rastlina vzišla v správnom čase.

Typický pre túto skupinu rastlín je jednoročný vegetačný cyklus. Počas neho rastlina vytvorí nadzemné orgány, kvety, prípadne semená a zhromaždia sa v podzemnom zásobnom orgáne látky potrebné pre ďalšiu vegetáciu. Každá vegetácia je zakončená obdobím vegetačného pokoja

Začiatok vegetácie jednotlivých rodov cibuľovín je rozdielny. Závisí od priaznivých klimatických podmienok, ktoré vyvolajú začiatok vegetačného cyklu rastlín.

Nie všetky kvetinové cibuľky sú kvetinové cibuľky

Technicky vzaté, mnohé populárne cibuľoviny nie sú skutočné cibuľky, ale hľuzy alebo podzemky. Pod cibuľoviny totiž zahŕňame  aj rastliny s pravými cibuľami, s cibuľovými hľuzami, s hľuzami i hľuznatými podzemkami. Najväčší rozdiel je v spôsobe uskladnenia živín.

cibuľky kvetov

Rozdelenie cibuľovín

Cibuľoviny, tak ako všetky iné rastliny, potrebujú rôzne podmienky na svoju vegetáciu i  kvitnutie. Kvetmi nás môžu potešiť ako na jar, tak v lete i v jeseni. Podľa toho sa aj vysádzajú v jednotlivých ročných obdobiach. Cibuľoviny kvitnúce na jar sa sadia koncom leta alebo na jeseň. Kvitnúce v lete  sa vysádzajú na jar. A tie, ktoré rozkvitajú na jeseň sa sadia od začiatku do polovice leta.

Cibuľoviny sa však z pestovateľského hľadiska delia na podľa obdobia sadenia, nie podľa obdobia kedy kvitnú!

Z pestovateľského hľadiska delíme cibuľoviny na

 • Jarné cibuľoviny – vysádzajú sa v jarných mesiacoch (od februára) až do júna – a vykvitnú vám ešte v ten istý rok. Vo väčšine prípadov sa cibuľky po odkvitnutí musia vybrať z pôdy. Patria tu napríklad georgíny, gladioly, begónie, kany, montbrécie či konvalinky. 
 • Jesenné cibuľoviny – sa vysádzajú od augusta do konca novembra, ale väčšina z nich vám bude kvitnúť až na jar nasledujúceho roka. Patria sem tulipány, narcisy, bledule, snežienky, krokusy, scily či hyacinty. Cibuľky väčšinou môžeme nechať v zemi do ďalšieho roka. 
 • Jarné/jesenné cibuľoviny – označujú skupinu cibuľovín, ktorá sa dá sadiť na jar i na jeseň. Nájdeme tu napríklad okrasné cesnaky, ľalie, amaryllisy, kosatce či iné menej známe typy ako gloriózy či brodie.
Cibuľoviny v kvetináči - cibuľky
Cibuľoviny v kvetináči - tulipány
Cibuľoviny v kvetináči - cibuľky hyacintov
Cibuľoviny v kvetináči - narcisy
Cibuľoviny v kvetináči - tulipány

Podľa rastového cyklu cibuľoviny delíme na

 • jednoročné –  sú to vlastne letničky. Kvitnú najkrajšie v prvom roku. V nasledujúcom vyrastie aj mnoho ročných cibúľ, ale potom vytvárajú čoraz  menej kvetov. Postupom času prestanú kvitnúť . Patria tu napríklad krokusy (Crocus), tulipány (Tulipa), modrice (Muscari) a narcisy veľkokmenné (Narcissus). 
 • viacročné alebo trvalky –  kvitnú niekoľko rokov za sebou. Trvanlivé cibuľoviny stačí zasadiť raz a po odkvitnutí nechávame cibuľky v zemi, aby lístie (stonka a listy) stihlo odumrieť a cibuľky kvetov sa mohli pod zemou pripraviť na ďalšie vegetačné obdobie. Cibuľky trvaliek majú preto rovnaký rastový cyklus ako trvalky. Príkladmi trvalých cibuľovín sú veternice (Anemone blanda), modravka (Chionodoxa), hyacintovec (Hyacinthoides), ozdobný cesnak (Allium), ladoník/kamasia  (Camassia), tavolín (Eranthis) fakľa (Eremurus) a puškínia (Puschkinia).
 • rozmnožujúce sa (naturalizujúce) – spontánne sa rozmnožujú, dokážu rásť medzi trávou, odolávať rok čo rok nepriaznivému počasiu a byť dostatočné plodné, aby sa rýchlo šírili. Sú podobné cibuľkám trvaliek, ale zo skupiny 10 cibúľ sa časom môže stať  skupina 100 cibúľ. Patria tu snežienky (Galanthus), narcisy (Narcissus Cyclamineus), scila (Scilla), korunkovka (Fritillaries) či  bleduľa jarná (Leucojum vernum).
Scila
Bleduľa jarná
Ľalia
Ozdobný cesnak
Tulipány a narcisy
Snežienky, krokusy, tavolin
Krokusy
Narcis
Hyacintovec
Ozdobný cesnak žltý
Ladoník-kamasia
Tulipány

Cibuľoviny pestovanie

Okrem výberu cibuľovín, ich výšky, farebnosti  a obdobia kvitnutia, je dobré pri ich výbere prihliadať aj na rastový cyklus.  Väčšina z nich miluje slnečné stanovisko (aj keď niektoré znesú aj mierny polotieň), s priepustnou pôdou. Doba vysádzania závisí od miestnych klimatických podmienok. No vo všeobecnosti môžeme povedať, že čím skôr na jeseň cibuľoviny vysadíme, tým je to pre ne lepšie. Cibuľky tak budú mať pred príchodom mrazov dostatok času vyvinúť si silný koreňový systém

Preto v rámci prípravy pôdy pred výsadbou, kde patrí prekyprenie, odburinenie, prípadne úpravy štruktúry pôdy, určite netreba zabúdať aj na hnojivo na cibuľoviny. Hnojík je vhodným hnojivom na cibuľoviny, ktorý podporí ako kvalitné zakorenenie, tak zdraví rast a následne bohaté kvitnutie spolu s benefitom Chitínu. Ten pomáha rastlinám i ich cibuľkám brániť sa ako pred škodcami, tak i ochoreniami.  Preto je dôležité nezabúdať ho aplikovať ako pri výsadbe, tak i pri samotnom raste a kvitnutí,  ale aj po ukončení obdobia kvitnutia.

Jednoduché a účinné pravidlo, ako správne zasadiť cibuľoviny je:  že cibuľky sadíme 3x tak hlboko, ako je cibuľka vysoká. Existujú však aj výnimky, ktoré potrebujú umiestniť rastový vrchol na úrovni povrchu. Odporúča sa cibuľoviny umiestniť blízko seba, aby pekne vynikli, ale zároveň aby sa navzájom nedotýkali.

Pamätajte, že cibuľoviny neznášajú dlhodobé zamokrenie, ktoré spôsobuje ich odhnívanie. Preto je potrebné zohľadniť to ako pri výbere vhodného miesta, tak i  kvalite pôdy. Ak by nebola nedostatočne priepustná, je potrebné pred výsadbou pod hlinu umiestniť drenážnu vrstvu.

Ak chcete sadiť cibuľoviny do trávnika, môžete ich vysádzať v skupinkách alebo jednotlivo. V tráve krásne vyniknú snežienky, krókusy či tavolín. Pred výsadbou pomocou rýľa odstráňte časť trávnika, odložte ho nabok a pôdu skyprite a pripravte a pohnojte ako bežnú hriadku. Na takto pripravené miesto umiestnite cibuľky. Po výsadbe vráťte trávnik na jeho miesto. 

Po vysadení nezabudnite zaliať.

Cibuľoviny sú veľmi vďačné a nenáročné. Mnohé môžu ostať na tom istom mieste roky  a mnohé dokážu s postupom času vytvoriť nádherne kvitnúce koberce.  Počas suchej jari im doprajte zálievku. Ak ju obohatíte o výluh z Hnojíka, cibuľoviny sa vám nezabudnú odmeniť. 

Po ich odkvitnutí je potrebné kvetnú stonku odstrihnúť, ale listy ponechať, aby sa vďaka nim nahromadil dostatok živín pre budúce kvitnutie v nasledovnej sezóne a zároveň stimuluje tvorbu pukov. Aj v tomto období je práve preto vhodné dopĺňať živiny organickým hnojivom na cibuľoviny. 

Krokusy a snežienky

Po zatiahnutí sa cibuľovín naspäť do cibuľky – keď odumrú listy, je možné (u niektorých druhov nevyhnutné) kvetinové cibuľky vybrať z pôdy, opatrne očistiť od hliny (len rukou, bez použitia vody) a v suchu a chlade uskladniť napríklad v kartónovej krabici do obdobia, kým ich opäť v budúcom roku vysadíte.  Jednotlivé vrstvy cibuľovín majú byť  oddelené napríklad novinami, aby sa nedotýkali. Okrem iného takýto postup  sa uplatňuje pre zabráneniu prenosu ochorenia. Teplota na skladovanie nemôže byť ani príliš vysoká, ktorá by cibuľkám neprospievala,  ale ani príliš nízka, aby nedošlo k ich vymrznutiu. Jednotlivé druhy cibuľovín majú odlišnú toleranciu teplôt.

Tulipány
Tulipány, narcisy, modrice
Snežienka a včela
Krokusy a trpaslík
Biela ľalia
Modrice modré a biele
Tavolín a včely
Korunkovka strakatá
Ľalia
Ozdobný cesnak žltý
Scila a včela
Korunkovka kráľovská

Choroby a škodcovia cibuľovín

Z chorôb napádajúcich cibuľoviny rozlišujeme vírusové, bakteriálne a hubové.

– VÍRUSOVÉ OCHORENIA: často spôsobujú bunkovú smrť. Postupne ničia celú rastlinu alebo jej časť, narušujú jej metabolizmus. Najčastejšie sú:

 1. žltá pruhovitosť narcisu – tvorí žltkasté pruhy na listoch alebo kvetných stvoloch.
 2. vírusová pestrokvetosť tulipánov – prejavuje sa farebnými zmenami na kvetoch.
 3. mozaika narcisu – najmä pri skupine rúrkovitých narcisov a prejavuje sa mramorovaním na listoch.

– BAKTERIÁLNE OCHORENIA: spôsobujú rozpad pletív a hnitie cibúľ s nepríjemným zápachom napadnutého miesta.

 1. mäkká hniloba – žltnutie listov, hnitie stoniek v mieste styku s pôdou.
 2. žltá hniloba – z cibúľ sa rozširuje na listy a stonky, na priereze cibule sú viditeľné žlté mäkké zahnívajúce škvrny.

– HUBOVÉ OCHORENIA: sú spôsobené patogénnymi hubami (Fungi). Najčastejšie poznáme:

 1. pleseň ľaliová – červenkasté alebo žltkasté škvrny objavujúce sa na listoch, stonkách a kvetoch.
 2. fuzáriová hniloba cibule – hnednutie a mäknutie podpučia, mäknutie sukníc cibule a ich následné vysychanie a tvrdnutie, hnedé škvrny na cibuliach, ktoré neskôr prekryje ružovkastý povlak.
 3. penicilínová hniloba – hnedé škvrny na spodnej časti cibule, na ktorých sa neskôr rozrastá modrozelený povlak,
 4. pleseň narcisová –  tmavohnedé škvrny na hornej časti cibule, neskôr môžu zahnívať,
 5. pleseň tulipánová – počas pučania sú listy a stonky pokrútené, napadnuté časti rastlín pokrýva sivý povlak.

– ŽIVOČÍŠNY ŠKODCOVIA:  okrem hrabošov a myší, pred ktorými môžeme cibule chrániť výsadbou do drôtených košíkov, medzi najčastejších škodcov cibuľovín patria:

 • Vošky (Aphidoidea) –  poškodzujú najmä mladé listy a puky ľalií a tulipánov. 
 • Strapky (Thysanoptera) –  najväčšie škody spôsobia saním štiav na kvetoch a listoch, alebo na skladovaných cibuliach. 
 • Ľaliovník obyčajný (Lilioceris lilii) – larválne štádiá aj dospelé spôsobujú požerky na listoch a kvetoch ľalií, napádať môžu tiež tulipány (Tulipa).
 • Cibuľovka narcisová (Lampetia equestris) a cibuľovka zhubná (Eumerus strigatus) – drobné mušky z rodu dvojkrídlových (Diptera),  larvy škodia požieraním priamo v cibuliach. Napádajú výhradne narcisy.
České organické hnojivo hmyzí trus Hnojik.sk

V prípade výskytu niektorého vyššie uvedeného škodcov, kde ako ochrana nefungujú drôtené košíky, je možné aplikovať Hnojík, hnojivo na cibuľoviny,  ako na výživu a podporu imunity rastlín (aj v boji proti ochoreniam), tak aj vďaka jeho repelentným vlastnostiam na boj proti škodcom. Návod ako aplikovať Hnojík  pri napadnutých rastlinách nájdete tu: Hnojenie organickým hnojivom.

Hnojivo na cibuľoviny Hnojík
Hnojenie Vianočného kaktusu- Hnojík v odmerke
Cibuľoviny v kvetináči - narcisy
Modrice
Krokusy
Veternice
Korunkovky kráľovské

FB skupinka o pestovaní s HNOJÍKom

Máme radi HNOJÍK

FB skupinka Máme radi Hnojík

Zaujímavosti o cibuľovinách

Ladoník-kamasia a lienka

Vedeli ste, že…

   … Holandsko, nie je pôvodnou vlasťou tulipánov, napriek tomu, že sa stali typickým národným kvetom Holandska priviezli ich tam z Turecka.

   … včely a čmeliaky najviac milujú biele, žlté a modré kvety.

    … niektoré cibule chutia hlodavcom viac ako iné? Zgustnú si napríklad na tulipánoch, ale narcis, korunkovka, cesnaky alebo krokusy ich  až tak lákať nebudú.

   … mnoho kvetov má škvrny a pruhy. Toto funguje ako smerovka k nektáru  so správou ‘Tu je nektár!

   … názov tulipán vznikol vďaka novinárovi, ktorý kvet opísal ako obrátený turban – tuliban.  časom sa z toho ustálilo slovo tulipán.

   …  vedeli ste, že vo februári vylietajú prvé včely a čmeliaky a výsadou cibuľovín kvitnúcich na jar im pomôžete pomôcť?

   … kto nemal na začiatku 30. rokov 17. storočia tulipán, bol spoločensky úplne znemožnený.

   … niektoré čmeliaky, napríklad čmeliak zemný, si na boku kvetu urobia dieru, aby sa dostali k nektáru. A majú ďalšiu zbraň! Vrhajú sa svojou váhou do boja o otvorenie kvetu.

Ozdobný cesnak a osička
Ozdobný cesnak a včela
Hyacint a motýľ
Fakľa a včela
Krokus a včela

Koľko stojí hnojenie s 20L balením za 42 €

Plodová zelenina

Dávka = 15 ml

Za rok = 6x

Celkom ročne = 90 ml

Cena za rok = 0,189

Koreňová zelenina

Dávka = 5 ml

Za rok = 4x

Celkom ročne = 20 ml

Cena za rok = 0,042 €

Izbová rastlina

Dávka = 5 ml

Za rok = 6x

Celkom ročne = 30 ml

Cena za rok = 0,063 €

Menší krík / stromček

Dávka = 30ml

Za rok = 8x

Celkom ročne = 240 ml

Cena za rok = 0,50 €

Väčší krík / strom

Dávka = 50 ml

Za rok = 8x

Celkom ročne = 400 ml

Cena za rok = 0,84 €

Trávnik 120 m2

Dávka = 4 L

Za rok = 4x

Celkom ročne = 16 L

Cena za rok = 33,60 €

Výživa rastlín a hnojenie

Nákup v eshope