Okrasný cesnak

Obsah

Okrasný cesnak - Allium

Okrasný cesnak (Allium sativum var. ophioscorodon) je odroda cesnaku, ktorá sa pestuje predovšetkým pre svoje dekoratívne vlastnosti . Táto odroda je známa svojimi nápadnými kvetenstvami, ktoré vytvárajú vysoké stonky s guličkovitými kvetmi na vrchole.

Okrasný cesnak je často pestovaný ako okrasná rastlina v záhradách a kvetinových záhonoch. Jeho kvety môžu mať rôzne farby, vrátane bielej, ružovej, fialovej a fialovo-červenej. Tieto kvety priťahujú motýle a včely, čo môže prispieť k biodiverzite vo vašej záhrade.

Pokiaľ ide o jeho chuťové vlastnosti, okrasný cesnak nie je taký intenzívny ako bežný kultúrny cesnak. Jeho chute sú často miernejšie a jemnejšie . Môže sa používať ako ozdoba na tanieroch či do kvetinových aranžmánov. Samotné stonky a kvety môžu byť tiež sušené a použité ako dekorácia.

Okrasný cesnak je všeobecne ľahko pestovateľný a nenáročný na starostlivosť. Potrebuje slnečné stanovište a dobre priepustnú pôdu. Množia sa buď semenami alebo oddelkami . Semená sa obvykle vysievajú na jar alebo na jeseň, zatiaľ čo oddelky sa vysádzajú na jar. Po vysadení by mal byť okrasný cesnak pravidelne zalievaný a udržiavaný vo vhodnej pôdnej vlhkosti.

Okrasný cesnak je zaujímavou voľbou pre záhradníkov, ktorí chcú do svojej záhrady pridať farebné a dekoratívne prvky. Jeho kvety prinášajú do prostredia príjemnú vôňu a priťahujú hmyz. Hoci sa neodporúča konzumovať okrasný cesnak vo väčšom množstve, môžete si stále užiť jeho dekoratívne vlastnosti a príjemný vzhľad vo vašej záhrade.

Okrasný česnek - Allium

Okrasný cesnak pestovanie

Pestovanie okrasného cesnaku je relatívne jednoduché a zábavné. Tu je niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu pri pestovaní tejto dekoratívnej rastliny:

 1. Výber odrody: Existuje mnoho rôznych odrôd okrasného cesnaku s rôznymi farbami kvetov. Vyberte si odrodu, ktorá sa vám páči a hodí sa k vášmu záhradnému designu.

 2. Stanovište: Okrasný cesnak preferuje slnečné alebo mierne tienisté stanovište. Zvoľte miesto vo vašej záhrade, ktoré dostáva dostatok slnečného svetla.

 3. Pôda: Okrasný cesnak uprednostňuje dobre priepustnú pôdu s dobrou vlhkostnou retenciou. Dobre ošetrená záhradná pôda s dostatočným množstvom organickej hmoty je ideálna.

 4. Výsadba: Okrasný cesnak sa obvykle množia oddelkami, ktoré sa vysádzajú na jar. Oddelky by mali byť vysadené do pripravenej pôdy vo vzdialenosti asi 15-20 cm od seba. Majte na pamäti, že jedna rastlina môže vytvoriť jedno alebo viac kvetenstvo.

 5. Polievanie: Udržujte pôdu stále vlhkú, ale nie premokrenú. Pravidelne zalievajte okrasný cesnak, najmä počas suchých období. Zalievajte ho radšej v dopoludňajších hodinách, aby sa listy a kvety mali čas uschnúť pred večerom.

 6. Hnojenie: Použite organický kompost alebo hnojivo bohaté na dusík a fosfor pri výsadbe okrasného cesnaku. Dodatočné hnojenie môže byť vykonané počas vegetačného obdobia, ale nepreháňajte to s hnojivami, pretože by to mohlo viesť k strate dekoratívnych vlastností rastliny. Výbornou voľbou je Hnojík pre svoje organické zloženie a obsah potrebných látok.

 7. Starostlivosť o rastlinu : Pravidelne odstraňujte burinu okolo okrasného cesnaku, aby nedochádzalo k konkurencii o živiny a vlhkosť. Odstráňte suché a uschnuté kvetenstvo, ak to chcete udržať esteticky upravené.

 8. Zimné obdobie: Okrasný cesnak je obvykle odolný voči mrazu, ale pokiaľ žijete v oblasti s tvrdými zimami, môžete prikryť okrasný cesnak mulčom, aby sa ochránil pred extrémnymi mrazmi. Mulč pomôže udržať teplotu a zabraňuje namŕzaniu pôdy. Skontrolujte tiež, či je rastlina dobre zakorenená pred príchodom zimy.

Pamätajte, že každá odroda okrasného cesnaku môže mať špecifické požiadavky na pestovanie, a preto je vždy dobré sa poradiť s miestnymi záhradníkmi alebo sa riadiť pokynmi na štítku rastliny, ktorú kupujete.

Pestovanie okrasného cesnaku je zábavný spôsob, ako pridať do záhrady farebné a dekoratívne prvky. S trochou starostlivosti a pozornosti si môžete vychutnať krásu jeho kvetov a vytvoriť zaujímavé aranžmány v záhrade.

Okrasný česnek v zahradě

S čím kombinovať okrasný cesnak

Okrasný cesnak je skvelý prvok na doplnenie vašej záhrady alebo kvetinového záhonu. Môžete ho kombinovať s rôznymi rastlinami, aby sa vytvoril zaujímavý a harmonický vzhľad. Tu je niekoľko nápadov, s ktorými môžete okrasný cesnak kombinovať:

 1. Jarné cibuľoviny: Okrasný cesnak vytvára nádherné kvetenstvo a môže vytvoriť krásny kontrast s jarnými cibuľovinami, ako sú narcisy, tulipány, krókusy alebo snežienky. Kombinácia farieb a výšok rastlín pridá do vašej záhrady živosť a dynamiku.

 2. Bylinky: Okrasný cesnak môžete kombinovať s rôznymi bylinkami, ako je levanduľa, tymian alebo rozmarín. Vytvoríte tak aromatickú a esteticky príjemnú skupinu rastlín, ktorá bude priťahovať hmyz a pridáva krásne vône.

 3. Trvalky: Okrasný cesnak môže byť kombinovaný s rôznymi trvalkami, ako je napríklad kvetina svätého Jána, rudbeckia, lykovec alebo nevädza. Tieto rastliny pridajú do vašej záhrady rôzne farby a textúry a vytvoria pestrú paletu kvetov.

 4. Okrasné trávy: Pre zaujímavý kontrast môžete okrasný cesnak kombinovať s okrasnými trávami, ako je napríklad prstnatec, trstina alebo miscanthus. Trávy pridajú do záhrady pohyb, textúru a prirodzený vzhľad.

 5. Kvety v kvetinových záhonoch: Vytvorte farebné kvetinové záhony, v ktorých kombinujete okrasný cesnak s ďalšími kvitnúcimi rastlinami, ako sú pelargónie, petúnie, kosatce alebo ďalšie letničky. Tým vytvoríte pestrý a živý záhon.

Dôležité je zvoliť rastliny, ktoré majú podobné nároky na svetlo, pôdu a zálievku , aby boli spokojné a dobre rástli spoločne. Experimentujte s rôznymi kombináciami a objavte svoj vlastný štýl a vkus pri pestovaní okrasného cesnaku.

view along a garden path flower beds with purple allium and trees in the background

Okrasný cesnak cibuľa

Okrasný cesnak sa množia predovšetkým oddelkami, ktoré sa nazývajú cibuľa. Tieto cibule sú podobné ako u bežného kultúrneho cesnaku, ale majú dekoratívne vlastnosti , ako sú farebné kvetenstvo a zaujímavé tvary.

Pri pestovaní okrasného cesnaku z cibulí postupujte nasledovne:

giant onion allium giganteum
 1. Výber cibulí: Zakúpte si kvalitné cibule okrasného cesnaku u dôveryhodného predajcu alebo zo záhradníckeho centra. Majte na pamäti, že rôzne odrody budú mať odlišné farby a tvary kvetenstva.
 2. Výsadba: Cibuľa okrasného cesnaku sa obvykle vsádza na jar, keď je pôda už roztopená a je dostatočne teplá. Vyberte slnečné miesto vo vašej záhrade s dobre priepustnou pôdou. Zasuňte cibuľa do zeme asi 5-10 cm hlboko a ponechajte medzi nimi dostatočný priestor (obvykle 10-15 cm).

 3. Polievanie a starostlivosť: Po výsadbe pravidelne zalievajte okrasný cesnak, aby sa ubezpečil, že má dostatok vlhkosti. Zalievajte ho hlbšie a menej často, aby korene mali príležitosť preniknúť do hlbších vrstiev pôdy. Udržujte oblasť okolo rastliny bez burín a odstraňujte suché kvetenstvo alebo vadlé listy.

 4. Rast a kvitnutie: Okrasný cesnak zvyčajne potrebuje niekoľko týždňov, než sa začne aktívne rásť a kvitnúť. V závislosti od odrody môže byť doba kvitnutia od jari do leta. Počas kvitnutia si užite krásne kvety a ich farebnú paletu.

 5. Zimné obdobie: Okrasný cesnak je obvykle odolný voči mrazu. Pokiaľ žijete v oblasti s tvrdými zimami, môžete cibuľa pred zimou prikryť vrstvou mulča alebo suchého lístia, aby sa uchránili pred extrémnymi teplotami.

Okrasný cesnak z cibulí je skvelou voľbou na pridanie farebných a dekoratívnych prvkov do vašej záhrady. Sledujte ich rast a užívajte si nádherné kvety, ktoré vytvoria.

Okrasný cesnak predaj

Okrasný cesnak je často dostupný na predaj v špecializovaných záhradníckych centrách, kvetinárstvach alebo online predajniach so semenami a rastlinami. Tu je niekoľko možností, ako zohnať okrasný cesnak:

 1. Záhradnícke centrá a kvetinárstvo : Navštívte miestne záhradnícke centrá alebo kvetinárstvo, ktoré majú široký sortiment rastlín. Väčšinou budú mať oddelky okrasného cesnaku k dispozícii, najmä na jar, kedy je obdobie výsadby.
 2. Online predajcovia semien a rastlín: Mnoho internetových stránok ponúka semená a rastliny okrasného cesnaku na predaj. Môžete si vybrať konkrétnu odrodu a objednať ich online, často s doručením priamo do vášho domu.

 3. Miestni záhradníci a odborníci: Spýtajte sa miestnych záhradníkov, odborníkov na zahradničení alebo členov záhradníckych spolkov vo vašom regióne. Môžu vám poskytnúť informácie o miestach, kde môžete zakúpiť okrasný cesnak alebo vám môžu odporučiť špecifických predajcov.

woman holding a bouquet of giant allium

Pri nákupe okrasného cesnaku skontrolujte kvalitu rastlín alebo semien a prečítajte si informácie o konkrétnych odrodách, aby ste vybrali tie, ktoré zodpovedajú vašim preferenciám. Majte na pamäti, že dostupnosť a sortiment môžu byť ovplyvnené sezónou, a preto sa informujte o najlepšom čase na nákup a výsadbu okrasného cesnaku vo vašom regióne.

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje:

Zaujímavé odkazy