pleseň cesnaku

Obsah

Pleseň cesnaku - pozor na cesnak, cibuľu a pór

( Peronospora destructor )

Pleseň cesnaku alebo pleseň cesnakovitých ( Peronospora destructor ) je choroba rastlín spôsobená plesňou, ktorá napáda cesnakovité rastliny, vrátane cesnaku a cibule.

Pôvodcom tejto choroby je mikroskopický organizmus nazývaný Peronospora destructor . Jedná sa o parazitický druh plesne z čeľade Peronosporaceae . Choroba sa často vyskytuje v teplom a vlhkom prostredí, čo vytvára ideálne podmienky na rozvoj plesne.

Príznaky plesne cesnakovitých zahŕňajú:

 1. Na spodnej strane listov sa tvoria šedobiele až fialové plstnaté povlaky, čo sú spóry plesne.
 2. Na hornej strane listov sa objavujú žlté až svetlo zelené škvrny.
 3. Postihnuté listy začínajú žltnúť, usychať a odumierať .
 4. Celkovo dochádza k zníženiu výnosu a kvality úrody cesnaku či cibule.
Pleseň cesnaku - Peronospora destructor

Cesnak pleseň - cyklus a prezimovanie patogénu

Cyklus patogénu Peronospora destructor je typický cyklus plesní z čeľade Peronosporaceae . Ide o cyklus, ktorý zahŕňa dve fázy a prebieha na rastlinách cesnaku, cibule a ďalších cesnakovitých rastlinách.

 1. Nepohlavná fáza:
 • Infekčné sporangiospóry plesne cesnakovitých sa tvoria na infikovaných rastlinách, obvykle na spodnej strane listov, a majú podobu malých vákuol či vačkov.
 • Tieto sporangiospóry sú väčšinou uvoľňované do okolitého prostredia, a to najmä za vlhkých podmienok , ako sú dážď alebo rosa.
 • Sporangiospóry môžu byť prenášané vetrom alebo kvapôčkami vody, čo umožňuje ich šírenie na iné rastliny v blízkom okolí.
 1. Pohlavná fáza:
 • Na nových hostiteľských rastlinách, kam sa sporangiospóry dostanú, sa môžu objaviť gametangia, čo sú pohlavné orgány plesne. V nich dochádza k vzniku pohlavných spór.
 • Splynutím pohlavných spór vznikajú oospóry , ktoré sú odolnou formou, schopnou prezimovať v pôde alebo na povrchu rastlinných zvyškov.
 • Oospóry sú kľúčové pre prežitie plesne v nepriaznivých podmienkach, ako je zima alebo sucho.
 • V príhodných podmienkach na jar alebo vlhkom období oospóry klíčia a uvoľňujú nové infekčné sporangiospóry, čím sa cyklus uzatvára.

Celkovo možno povedať, že pleseň cesnakovitých prežíva nepriaznivé obdobia vo forme oospor , zatiaľ čo v období priaznivých podmienok vytvára infekčné sporangiospóry, ktoré šíria chorobu na nové rastliny. Tento cyklus môže byť narušený vhodnými agrotechnickými opatreniami, čo je jedným z prístupov k obmedzeniu šírenia tejto plesne.

Pleseň prezimuje bezpríznakovo na cibuli, sadzačke a šalotke . Akonáhle nastane vhodné počasie (vlhko a relatívne teplo), dokáže sa šíriť na skutočne veľké vzdialenosti.

Cesnak pleseň - cyklus a prezimovanie patogénu

Pleseň na cesnaku postrek

Než sa vrhnete na zhotovovanie postreku, vyskúšajte preventívne opatrenia:

 1. Dobre plánované postupy striedania plodín, aby sa minimalizovalo riziko opakovaného výskytu choroby na rovnakom mieste.
 2. Vyhýbanie sa premokreniu pôdy a listov , pretože vlhké podmienky uľahčujú šírenie plesne.
 3. Používanie osiva a sadiva s čo najnižšou mierou infekcie.
 4. Prípadne aplikácie fungicídov , ale je dôležité rešpektovať predpísané dávky a postrekovanie vykonávať s ohľadom na bezpečnosť a životné prostredie.

Je vždy dobré sledovať stav rastlín a pri prvých známkach podozrenia na chorobu sa poradiť s odborníkmi, ktorí dokážu poskytnúť konkrétne rady a odporúčania pre danú situáciu.

Ak vám bolo odporúčané použiť fungicídy, vyberajte z nasledujúcich možností:

Dithane M 45, Champión 50 WG, Champion 50 WP, Kuprikol 50 ai.

Pri používaní postrekov majte vždy na pamäti, že môžu byť nebezpečné pre človeka, zvieratá aj prírodu okolo.

Vždy používajte ochranné pomôcky, ako sú ochranné okuliare, ochranné rukavice alebo ochranný odev.

Pri aplikácii postrekov nejedzte, nepite a nefajčite. Po aplikácii si dôkladne umyte ruky.

Postreky aplikujte len za bezveterného počasia.

Čo použiť na pleseň na cesnaku - ochrana

Ďalšou možnosťou, ktorá je účinná nielen na pleseň cesnaku, ale aj na mnoho iných chorôb a škodcov, je aplikácia organického hnojiva namiesto hnojív anorganických. Namiesto fungicídnych prostriedkov vám odporúčame cesnakovité rastliny hnojiť Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov .

Repelentný účinok proti škodcom a chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete cesnak, cibuľu a ďalšie plodiny zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale a neprekračujte odporúčané dávkovanie. Proti plesni cesnakovité by mali stačiť 3 dávky roztoku aplikované počas jedného týždňa.

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: