jagavka

Obsah

Jagavka - skalnička, ktorá žiari

( Anthericum )

Jagavka ( Anthericum ) je rod rastlín z čeľade špargľovej ( Asparagaceae ), ktorý zahŕňa niekoľko druhov trvaliek, pôvodom z Eurázie a Afriky.Jagavka Táto rastlina je známa svojimi dekoratívnymi kvetmi a je často pestovaná ako okrasná rastlina v záhradách.

Niektoré druhy jagavek majú nápadne biele alebo krémové kvety , ktoré vytvárajú pútavý kontrast k zeleným listom. Kvety sú často drobné a usporiadané v kvetenstvách, ktoré sa vynárajú z trsu listov.

Jagavky sú obvykle nenáročné na starostlivosť a môžu byť pestované na slnečnom až polotienistom stanovisku v dobre odvodnenej pôde. Niektoré druhy Jagavek môžu byť vhodné na pestovanie v trvalkových záhonoch, kamenistých záhradách alebo skalkách či kamenných múrikoch.

Je dôležité si uvedomiť, že rod Anthericum obsahuje niekoľko druhov a kultivarov, takže vzhľad a charakteristika jagavek môžu byť rôzne v závislosti od konkrétneho druhu, ktorý je pestovaný. Niektoré z nich uvádzame ďalej.

jagavka

Jagavka ľaliovitá - Anthericum liliago

Jagavka ľaliovitá ( Anthericum liliago ) je okrasná trvalka s atraktívnymi kvetmi, ktorá patrí do čeľade špargľovej ( Asparagaceae ). Táto rastlina je pôvodná v Európe a strednej Ázii.

Ako vyzerá jagavka ľaliovitá

  • Listy : Listy jagavek ľaliovité sú úzke, striedavé a rastú priamo z koreňa. Mávajú podlhovastý tvar a sú zelené farby.

  • Kvety : Kvety sú nádherné, biele alebo krémové farby, ktoré tvoria kvetenstvo vo forme hrozna alebo laty. Kvetenstvo môže dosiahnuť výšku až niekoľko desiatok centimetrov. Kvety majú charakteristickú šesťpočetnú symetriu a sú veľmi dekoratívne.

Ako sa jagavka ľaliovitá pestuje

Stanovište : Jagavka ľaliovitá preferuje slnečné až polotienisté stanovištia. Môže sa však dariť aj na miestach s ľahkým tieňom.

Pôda : Rastlina uprednostňuje dobre priepustnú pôdu s dobrou pôdnou štruktúrou. Pôda by mala byť dobre odvodnená, aby sa zabránilo premokreniu koreňov.

Polievanie : Jagavka ľaliovitá je relatívne nenáročná na zalievanie a znesie aj dočasne suchšie podmienky. Zvlášť v prvých týždňoch po výsadbe je však dôležité zaistiť dostatok vody, aby sa rastlina dobre ujala.

Množenie : Jagavku ľaliovitú možno množiť semenami alebo delením trsov na jar. Semená môžu byť vysievané na jeseň alebo na jar po stratifikácii.

Starostlivosť : Po odkvitnutí môžete odstrániť zvädnuté kvety, čo podporí ďalšie kvitnutie a zlepší celkový vzhľad rastliny.

Zazimovanie : Jagavka ľaliovitá je obvykle odolná voči mrazu, ale v oblastiach s tuhými zimami môže byť vhodné mulčovanie, aby ste sa ochránili korene.

Jagavka ľaliovitá je atraktívnou okrasnou rastlinou, ktorá môže skvele doplniť trvalkové záhony, kvetinové záhrady alebo iné záhradné zákutia.

Jagavka ľaliovitá

Jagavka konáristá

Jagavka konáristá ( Anthericum ramosum ) je ďalším druhom rastliny z rodu Anthericum z čeľade špargľovej ( Asparagaceae ). Táto trvalka má niekoľko špecifických rysov, ktoré ju odlišujú od iných druhov tejto rastliny.

Ako vyzerá jagavka konáristá

  • Listy : Listy jagavky konáristé sú úzke, striedavé a mierne oblúkovité. Listy sú zvyčajne zelenej farby a rastú v prízemnej ružici.

  • Kvety : Kvety sú biele a tvoria riedke kvetenstvo v podobe hrozna. Kvety majú šesť okvetných lístkov a sú drobné a jemné.

Ako sa jagavka konáristá pestuje

Stanovište : Jagavka konáristá uprednostňuje slnečné až polotienisté stanovištia.

Pôda : Zaistite, aby pôda bola dobre odvodnená, pretože stojatá voda môže korene poškodiť. Jagavka konáristá znáša rôzne typy pôd, vrátane piesočnatých a hlinitých.

Polievanie : Jagavka konáristá znáša mierne sucho, ale v prvých týždňoch po výsadbe je dôležité zabezpečiť dostatok vody, aby sa rastlina dobre ujala.

Množenie : Jagavku konáristú možno množiť semenami, ktoré môžete vysievať na jeseň alebo na jar po stratifikácii. Tiež môže byť množená delením trsov na jar.

Jagavka konáristá

Jagavka Anthericum baeticum

Tento druh najmenšej jagavky a s latinským názvom Anthericum baeticum sa nachádza iba v horách Španielska a Portugalska, najčastejšie v nadmorskej výške nad 2700 m n. m. Dorastá iba 15 cm , listy má 1 až 2 mm široké, kvety biele so stredovými zelenými pruhmi, ktoré vyrastajú v hustých hroznách. Najčastejšie ju nájdete na Sierra Nevada.

Ak by ste chceli túto jagavku pestovať na svojej skalke, potom by ste ju museli nasimulovať rovnaké podmienky, aké má v týchto horách , čo je v našich podmienkach takmer nemožné . Preto si vyberte radšej niektorý z vyššie uvedených druhov, ktoré sú u nás domáce a dokážu sa prispôsobiť podmienkam na vašej záhrade.

sierra nevada

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: