bergénia

Obsah

Bergénia - importovaná krásavice

( Bergenia )

Bergénia ( Bergenia ) je rod rastlín z čeľade lomikamenovitý ( Saxifragaceae ), ktorý zahŕňa niekoľko druhov vytrvalých bylín. Táto rastlina sa vyskytuje predovšetkým v chladnejších a horských oblastiach Ázie, ako sú Himaláje, západná Čína, Taiwan, Japonsko a ďalšie. Bergénia je obľúbený kvet v záhradách vďaka svojim zaujímavým veľkým listom a pohľadným kvetom, a pre nich tiež bol dovezený z týchto oblastí do celého sveta.

Ako bergénia vyzerá

 • Listy bergénie sú tuhé, široké, väčšinou okrúhleho tvaru, ktoré vytvárajú hustý vankúš. Listy môžu byť lesklé a mať rôzne odtiene zelenej farby až tmavo fialovej.
 • Kvety bergénie sú nápadné, môžu byť ružovej, červenej, fialovej alebo bielej farby a sú usporiadané vo vzpriamených kvetenstvách na stonkách. Kvety zvyčajne vyrastajú na na začiatku jari.

Aké prostredie je pre bergéniu prirodzené

 • Bergénia sa vyskytuje v horských a subalpínskych oblastiach Ázie , kde môže rásť v podrastu lesov, na skalnatých svahoch, na vlhkých lúkach a podobných stanovištiach.
 • Je známa tým, že sa vyskytuje v nadmorských výškach, kde môže byť vystavená chladným teplotám a snehu.

Bergénia je v záhradách obľúbená nielen vďaka svojmu vzhľadu, ale aj preto, že je pomerne nenáročná na starostlivosť. Pestovanie bergénie vo vašej záhrade môže priniesť krásne kvety na jar a zaujímavé listy po celý rok. Vo svojom prirodzenom prostredí zostáva bergénia odolnou rastlinou, ktorá prežíva v náročných podmienkach vo vysokých horách.

Bergénia - Bergenia
Bergénia list - Bergenia

Bergénia pestovanie

Pestovanie bergénie na záhrade je pomerne jednoduché a táto rastlina môže priniesť zaujímavé listy a krásne kvety do vášho vonkajšieho priestoru. Ak chcete pestovať bergéniu na záhrade, zvoľte jej nasledujúce stanovište a dajte jej aspoň základnú starostlivosť.

Stanovište: Vyberte pre bergéniu na záhrade miesto, ktoré ponúka dostatok slnečného svetla alebo polotieňa. Môže rásť aj v tieni, ale kvety potom sa kvety objavia menej často.

Pôda: Bergénia uprednostňuje vlhkú, dobre odvodnenú pôdu. Môžete pridať kompost alebo iný organický materiál do pôdy, aby sa zlepšila pôdna štruktúra a dobre sa zadržiavala vlhkosť.

Zálievka: Bergénia je rastlina, ktorá znáša vlhkú pôdu, preto bude treba pravidelne zalievať, najmä v horúcich a suchých obdobiach.

Hnojenie: Hnojte bergéniu raz za rok na jar, ideálne organickým hnojivom pre kvitnúce rastliny (Hnojík je optimálny, pretože obsahuje všetky potrebné zložky).

Rozmnožovanie: Bergéniu je možné rozmnožovať delením trsov na jar. Stačí opatrne oddeliť menšiu časť trsu a presadiť ju na nové miesto.

Zazimovanie: Bergénia je obvykle odolná voči mrazu, ale môžete ju ochrániť mulčovaním okolo základov na zimu, najmä ak žijete v oblasti s tvrdými mrazmi.

Rez: Bergéniu nie je nutné pravidelne prerezávať. Po odkvitnutí môžete odstrániť zvädnuté kvety a poškodené listy.

Škodcovia a choroby: Bergénia zvyčajne netrpia škodcami a chorobami, ale občas môže byť napadnutá voškami alebo plesňou. Preto pravidelne kontrolujte rastlinu av prípade potreby použite vhodné ochranné prostriedky (biologické, mechanické, tie chemické až naposledy).

Pestovanie bergénie vás odmení hneď niekoľkokrát. Táto rastlina ponúka zaujímavý vzhľad po celý rok a krásne kvety na jar, čo z nej robí skvelý prírastok do vašej záhrady a dokonalý prostriedok nevšedného záhradného dizajnu.

Bergénia pestovania

Bergénia druhy

Existuje niekoľko druhov bergénie (Bergenia), ktoré sú pestované v záhradách a krajinnom dizajne. Niektoré z nich sú:

 1. Bergénia ciliata (Bergenia ciliata): Táto druh je pôvodná v Himalájach a vyznačuje sa väčšími, srstnatými listami a kvetmi v nápadných klasoch. Tento druh má aj liečivé účinky.

 2. Bergénia srdcovitolistá, nesprávne aj srdcovitá (Bergenia cordifolia): Tento druh je asi najbežnejší v záhradách. Má sýto zelené listy srdcovitého tvaru a veľké ružové alebo fialové kvety.

 3. Bergénia tučnolistá (Bergenia crassifolia): Tento druh má menšie listy ako bergénia obyčajná a kvety sú často ružové. Opäť sa jedná o druh vhodný do záhrady.

 4. Bergénia Eroica (Bergenia ‚Eroica‘): Tento kultivar má tmavo zelené listy a vytvára nádherné ružové kvety.

 5. Bergénia srdcolistá Bressingham Ruby (Bergenia ‚Bressingham Ruby‘): Tento kultivar má tmavo červené kvety a je obľúbeným výberom pre farebné záhony.

 6. Bergénia pacific badan (Bergenia pacifica): Táto druh je pôvodná v západnom Severnej Amerike a má veľké kvety rôznych odtieňov.

 7. Bergénia purpurascens (Bergenia purpurascens): Tento druh má listy s nádychom fialovej farby a ružové kvety.

 8. Bergénia krížená (Bergenia x ‚Winterglut‘): Táto hybridná odroda kombinuje rôzne vlastnosti predchádzajúcich druhov a produkuje sýto ružové kvety.

Toto sú len niektoré z druhov a kultivarov bergénie, ktoré sú bežne pestované. Každý druh a odroda má svoje vlastné charakteristické vlastnosti a vzhľad , čo vám umožní vytvárať rôznorodé záhradné úpravy.

Bergénia - Bergenia

Bergénia srdcovitolistá

Bergénia srdcovitolistá , niekedy sa môžete stretnúť aj s nesprávnym názvom srdcovitá , ( Bergenia cordifolia) je jedným z najbežnejších druhov bergénie, ktorý je obľúbený pre svoje atraktívne listy a nápadné kvety. Táto rastlina je vhodná na pestovanie v záhradách a na okrasných plochách.

Ako bergénia srdcovitolistá vyzerá

 • Listy bergénie srdcovolisté sú veľké, srdcovitého alebo okrúhleho tvaru, a majú sýto zelenú farbu. Listy sú lesklé, tuhé a niekedy môžu mať nádych fialového nádychu.
 • Kvety sa objavujú na vzpriamených stonkách na jar. Môžu byť ružové, fialové alebo bielej farby a tvoria nápadné kvetenstvo.

Ako bergéniu srdcovitolistou pestovať

Stanovište: Vyberte miesto s dostatočným slnečným svetlom alebo polotieňom. Bergénia srdcovitolistá môže rásť aj v tieni, ale výraznejšie kvitnutie bude v miestach, ktoré sú viac osvetlené.

Pôda: Bergénia uprednostňuje vlhkú, dobre odvodnenú pôdu. Ideálne by mala byť ľahko kyslá až neutrálna.

Zálievka: Udržujte pôdu mierne vlhkú, najmä počas rastu a kvitnutia. Pri suchom počasí je dôležité pravidelne zalievať.

Hnojenie: Hnojte rastlinu na jar hnojivom bohatým na dusík, aby podporilo rast listov. Počas kvitnutia môžete použiť hnojivo bohaté na fosfor.

Rozmnožovanie: Bergénia srdcovitolistá sa môže rozmnožovať delením trsov na jar alebo na jeseň. Stačí opatrne oddeliť menšiu časť trsu a presadiť ju na nové miesto.

Zazimovanie: Bergénia je obvykle odolná voči mrazu, ale mulčovanie okolo koreňov poskytne dodatočnú ochranu v chladnejšej klíme.

Bergénia srdcovitolistá je výbornou voľbou pre záhradníkov, ktorí chcú do svojej záhrady pridať rastlinu s atraktívnymi listami a krásnymi jarnými kvetmi. Vďaka svojej nenáročnosti a odolnosti môže byť skvelým doplnkom rôznych typov záhradného designu.

Bergénia srdcovitolistá - Bergenia cordifolia

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: