kopytník

Obsah

Kopytník - z prírody na skalku

( Asarum )

Kopytník ( Asarum ) je rod rastlín z čeľade kopytníkovitej ( Aristolochiaceae ). Tieto rastliny sú charakteristické svojimi srdcovitými alebo podkovovitými listami a nápadnými kvetmi, ktoré sa objavujú priamo na pôde alebo blízko zeme. Kopytníky sú tieňomilné rastliny a často sa pestujú ako okrasné rastliny v záhradách a parkoch. Niekedy sa používajú namiesto trávnika do tienistých miest.

Ako kopytníky vyzerajú

 • Listy : Kopytníky majú srdcovito tvarované alebo podkovovito prehnuté listy. Listy môžu byť lesklé alebo matné a majú väčšinou tmavo zelenú farbu.

 • Kvety : Kvety kopytníkov sú pomerne neobvyklé a majú tvar malej rúrky alebo šálky. Niektoré druhy majú kvety ukryté tesne nad povrchom pôdy, zatiaľ čo iné môžu mať kvety vyrastajúce o niečo vyššie.

 • Plody : Po opelení môžu kopytníky vyvinúť plodové kapsuly, ktoré obsahujú semená.

Ako sa kopytníky pestujú

Kopytníky preferujú tienisté a vlhké stanovištia. Sú ideálne pre záhrady, kde existuje hustý tieň alebo polotieň, napríklad pod stromami alebo kríkmi. Aj časť skalky, kde by ste ich chceli pestovať, by mala byť pod stromami.

Rastliny majú rady humóznu, dobre odvodnenú pôdu s vysokým obsahom organického materiálu .

Pôdu udržujte vlhkú , ale nie premokrenú. Zároveň nikdy nedovoľte úplné vyschnutie pôdy.

Doplňujte pôdu organickým hnojivom na jar, aby sa podporil rast a zdravie rastliny.

Kopytníky sa často rozmnožujú delením trsov alebo pomocou podzemkov . To možno vykonať na jar alebo na jeseň.

kopytník - listy
kopytník kvet

Kopytník európsky

Kopytník európsky ( Asarum europaeum ) je tieňomilná bylina, ktorá sa vyskytuje v lesoch a lesostepiach Európy. Má charakteristické srdcovité listy a nenápadné, skryté kvety.

Ako kopytník európsky vyzerá

Listy:

 • Kopytník európsky má listy, ktoré sú srdcovitého tvaru a meria približne 5-10 cm na dĺžku.
 • Listy majú tmavo zelenú farbu a sú často lesklé.
 • Na spodnej strane listov sú viditeľné svetlejšie žilky.

Kvety:

 • Kvety kopytníka európskeho sú malé a nenápadné. Sú schované pod listami a takmer skryté pri zemi.
 • Kvety majú podkovovitý tvar a sú červenohnedé alebo červenkasté farby.
 • Kvety kopytníka európskeho nie sú kvôli svojmu skrytému umiestneniu príliš nápadné a často sú ťažko viditeľné.

Rozmnožovanie:

 • Kopytník európsky sa rozmnožuje pomocou podzemkov. Tieto podzemky vytvárajú husté koberce, ktoré sa postupne šíria a pokrývajú plochu.
 • Rastlina vytvára drobné plody vo forme kapsuly, ktoré obsahujú semená.

Celkovo je kopytník európskou atraktívnou rastlinou pre záhradu, najmä pre tienisté alebo polotienisté časti. Jeho dekoratívne listy a nenápadné kvety môžu pridať zaujímavý prvok do záhradného designu, a to najmä pokiaľ hľadáte rastliny pre tienisté miesta. Pestovanie kopytníka európskeho je zvyčajne pomerne jednoduché, pretože je prispôsobivý vzhľadom na podmienky pôdy a svetla.

Kopytník európsky​

Kopytník európsky kvet

Kvet kopytníka európskeho ( Asarum europaeum ) je špecifický svojím tvarovaním a umiestnením. Je veľmi nenápadný a skrytý pod listami rastliny. Aby ste si ho vôbec všimli, prinášame vám jeho detailnejší popis:

 • Umiestnenie: Kvet sa nachádza priamo pri zemi a je úplne skrytý pod srdcovitými listami rastliny. Táto poloha mu dala meno „kopytník“, pretože niekedy pripomína stopy kopýtka.

 • Tvar: Kvet kopytníka európskeho má podkovovitý tvar. Je zložený z okvetia a korunnej rúrky. Okvetie je sfarbený do hnedočervenej alebo červenkastej farby a tvorí akúsi ochrannú oponu okolo korunnej rúrky. Vnútri je 12 tyčiniek s prašníkmi okolo čnelky s bliznou.

 • Farba: Korunná rúrka, ktorá je vnútornou časťou kvetu, môže byť zelená, červenkastá alebo fialkastá. Farba sa môže mierne líšiť v závislosti od konkrétnych podmienok prostredia.

 • Štruktúra: Kvet kopytníka európskeho má najčastejšie šesť lalokov korunnej rúrky. Tie sú úzke a pretiahnuté, čo vytvára charakteristický tvar podkovy.

 • Vôňa: Kvety kopytníka európskeho môžu mať jemnú a príjemnú vôňu, ktorá je často vnímaná ako podobná vôni medu.

Celkovo kvet kopytníka európskeho je zaujímavý svojim skrytým a nenápadným charakterom. Napriek tomu, že nie je na prvý pohľad nápadný, jeho špecifický tvar a umiestnenie pod listami dodáva kopytníku jeho charakteristický a tajomný vzhľad.

Kopytníky - ďalší zástupcovia

Existuje niekoľko ďalších druhov kopytníkov, ktoré sa vyskytujú po celom svete. Každý druh má svoje vlastné charakteristické vlastnosti a vzhľad. Niektoré z ďalších druhov kopytníkov zahŕňajú:

 1. Kopytník trpasličí ( Asarum mínus) : Tento druh je známy svojimi malými, srdcovitými listami a drobnými kvetmi. Kopytník trpasličí je pôvodom z Ázie a je často pestovaný pre svoj kompaktný rast a dekoratívny vzhľad.

 2. Kopytník kanadský ( Asarum canadense ) : Tento druh je pôvodný v Severnej Amerike. Má veľké, srdcovité listy a nenápadné, purpurovo hnedé kvety. Kopytník kanadský je často považovaný za bylinu pôvodných záhrad a je obľúbeným druhom medzi milovníkmi pôvodnej flóry.

 3. Kopytník japonský ( Asarum sieboldii ) : Pochádza z Japonska a má veľké, okrúhle listy s výraznými žilkami. Kvety sú malé a nachádzajú sa v blízkosti zeme pod listami. Kopytník japonský je populárny v japonských záhradách a má svoj špecifický estetický vzhľad.

 4. Kopytník sibírsky (Asarum heterotropoides): Tento druh pochádza zo Sibíri a východnej Ázie. Má väčšie listy s výraznými žilkami a drobné kvety podobné ostatným kopytníkom.

 5. Kopytník čínsky (Asarum caudigerellum): Tento druh pochádza z Číny a má listy srdcovitého tvaru a drobné kvety. Je známy svojim kompaktným rastom a je obľúbeným druhom v záhradnom dizajne.

Každý druh kopytníka má svoje jedinečné vlastnosti a môže byť atraktívne pre záhradkárov a milovníkov rastlín z rôznych dôvodov. Pokiaľ máte záujem o pestovanie kopytníkov, môžete si vybrať druh, ktorý najlepšie vyhovuje vašim podmienkam a estetickým preferenciám.

Kopytník európsky​

Zdroje:

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články