Piliarka drobná

Obsah

Ako vyzerá piliarka drobná

( Blennocampa phyllocolpa )

Piliarka drobná ( Blennocampa phyllocolpa) je drobný hmyz z čeľade piliariek ( Tenthredinidae ), ktorý patrí medzi škodcov ruží . Samičky tejto piliarky kladú svoje vajíčka na listy ruží. Po vyliahnutí larvy začínajú žiť na spodnej strane listov a živiť sa nimi. Tieto larvy sú tiež známe ako „listové pílky“ kvôli spôsobu, akým žerú listového tkaniva.

Larvy sú malé, zelenkavé a majú charakteristický červenohnedý pruh na chrbte. Ich telo je valcovitého tvaru so šesťuholníkovými segmentmi. Majú šesť nožičiek na hrudných segmentoch, ktoré používajú na pohyb po listoch.

Dospelý jedinec (imago) – dospelé piliarky sú zhruba 5 až 7 mm dlhé. Majú čierne telo s odtieňom zelenej alebo modrej farby na niektorých častiach tela. Krídla sú priehľadné s tmavými žilkami. Nohy majú čierne články.

Piliarka drobná - Blennocampa phyllocolpa

Piliarka drobná na ružiach

Piliarka drobná je pomerne rozšíreným škodcom na ružiach, najmä na tých pnúcich . Je potrebné zasiahnuť hneď na jar , akonáhle sa škodca objaví.

Piliarka drobná spôsobuje nápadné zvinutie najmladších listov ruží do tvaru trubičiek – pučiace listy sú zvinuté do trubičiek. Týmto spôsobom upravené listy tvoria následne úkryt pre larvy piliarky. Tieto larvy postupne vyžierajú listové pletivo, po ich „pôsobení“ zostáva na listoch len silnejšia žilnatina.

Škodca síce má len jednu generáciu za rok, ale aj tak dokáže pestovateľov ruží dostatočne potrápiť. POZOR : Podobnými škodcami s obdobným rozsahom škôd sú aj piliarka ružová, piliaročka Arge ochropus alebo čalúnica ružová (tá posledná je vosiška).

Piliarka drobná na ružiach

Piliarka drobná postrek

Pokiaľ sa vám nepodarí piliarku zlikvidovať ihneď pri jej objavení, a to odstránením všetkých zvinutých listov , v ktorých sa môžu ďalej množiť larvy, nezostane vám väčšinou nič iné ako použiť postrek.

Pamätajte však na to, že postreky sú účinné len čiastočne , a to ešte vtedy, keď ich použijete už pri rašení prvých listov.

Najlepšie účinným postrekom je ZEON 5 CS, aplikovaný dvakrát za jar, raz v apríli a druhýkrát v máji.

Dbajte vždy pokynov na obale a neprekračujte odporúčané dávkovanie. Majte na pamäti, že postreky sú nebezpečné látky, ktoré môžu uškodiť ľuďom, zvieratám aj prírode okolo.

Pri aplikácii postrekov používajte ochranné prostriedky (rukavice, okuliare, odev) a nepite ani nejedzte.

Piliarka drobná ochrana

Jednou z možností, ako ubrániť svoje ruže proti piliarkám, je hnojiť všetky kríky ruží Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete ruže zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale. Neprekračujte odporúčané dávkovanie. Pri premnožení piliariek (akéhokoľvek vyššie spomínaného druhu) je vhodné postriekať ruže 3x týždenne roztokom hnojiva a mal by sa dostaviť požadovaný účinok (tj likvidácia všetkých dospelých aj lariev).

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: