Rakytník

Obsah

Rakytník

Rakytník je ovocný ker a názov pochádza z gréčtiny. Jeho latinské meno je Hippophae rhamnoides . Rakytník sa vyskytuje hlavne v oblastiach s chladnejším podnebím, ako sú napríklad horské oblasti alebo tundry.

Rakytník je charakteristický svojimi oranžovými bobuľami, ktoré sú plné vitamínu C a ďalších vitamínov a minerálov. Bobule rakytníka sú využívané v kuchyni, napríklad na výrobu džemov, marmelád, sirupov, čajov a ďalších potravinových produktov.

Rakytník má aj liečebné účinky a je využívaný v tradičnej medicíne. Má protizápalové, protivírusové a protirakovinové účinky a podporuje regeneráciu tkanív. Olej z rakytníka sa používa v kozmetike na starostlivosť o pokožku, vlasy a nechty.

Celkovo je rakytník veľmi užitočný ker, ktorý poskytuje mnoho zdravotných a výživových prínosov a jeho plody sú využívané ako v kuchyni, tak v medicíne a kozmetike.

Existuje niekoľko druhov rakytníka, ktoré sa líšia vzhľadom, obsahom účinných látok a pôvodom. Niektoré z najznámejších druhov sú:

 1. Rakytník ostnitý (Hippophae rhamnoides subsp. rhamnoides) – Tento druh rakytníka je najrozšírenejší a najznámejší. Je charakteristický svojimi dlhými ostňami na vetvách a listoch. Plody sú oranžové a majú kyslú chuť.

 2. Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides subsp. sinensis) – Tento druh rakytníka pochádza z Číny a juhovýchodnej Ázie. Má väčšie listy ako ostnitý rakytník a jeho plody sú menej kyslé.

 3. Rakytník himalájsky (Hippophae salicifolia) – Tento druh rakytníka sa vyskytuje v Himálaji a má tmavšie plody ako ostnitý rakytník. Olej z tohto druhu rakytníka je veľmi cenený pre svoje kozmetické a liečebné účinky.

 4. Rakytník kanadský (Hippophae rhamnoides subsp. sibirica) – Tento druh rakytníka sa vyskytuje v Kanade a Sibíri. Má menšie plody ako ostnitý rakytník, ale sú sladšie a menej kyslé.

 5. Rakytník himalájsky biely (Hippophae tibetana) – Tento druh rakytníka rastie v oblastiach Himaláje a Tibetu. Má biele plody, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály. Olej z tohto druhu rakytníka má vysoký obsah kyseliny palmitolejovej a je cenený pre svoje protizápalové účinky.

Rakytník
Rakytník plody
Rakytník konár

Rakytník rešetliakový

Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides subsp. sinensis) je druh rakytníka, ktorý pochádza z Číny a juhovýchodnej Ázie. Je to ker alebo malý strom dorastajúci do výšky až 6 metrov . Má väčšie a menej husté listy ako ostnitý rakytník, ktoré sú podobné listom olivovníka. Je charakteristický svojimi oranžovými plodmi, ktoré sú menšie a menej kyslé ako plody ostnitého rakytníka.

Plody rakytníka rešetliakového sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C , ktorý podporuje imunitný systém a pomáha chrániť organizmus pred voľnými radikálmi. Ďalej obsahujú vitamíny A, E, K a B skupinu vitamínov, železo, zinok, meď a ďalšie minerály. Plody sú využívané v tradičnej čínskej medicíne pre svoje protizápalové a detoxikačné účinky.

Olej z rakytníka rešetliakového je tiež veľmi cenený pre svoje kozmetické a liečebné účinky. Je bohatý na kyselinu palmitolejovú , ktorá podporuje zdravú pokožku a vlasy. Olej sa využíva na starostlivosť o suchú a podráždenú pokožku, ekzémy, akné a ďalšie kožné problémy.

Celkovo je rakytník rešetliakový veľmi užitočný druh rakytníka, ktorý poskytuje mnoho zdravotných a kozmetických prínosov.

hippophae sea buckthorn cosmetic oil in a glass bottle with a pipette on a background with copy spac

Rakytník pestovanie

branches of sea buckthorn

Hnojenie rakytníka

Hnojenie je dôležitou súčasťou úspešného pestovania rakytníka a pomáha zvýšiť množstvo a kvalitu plodov. Existuje niekoľko druhov hnojív, ktoré možno použiť na hnojenie rakytníka, vrátane organických a anorganických hnojív. Organické hnojivá sú prírodné materiály, ktoré obsahujú živiny pre rastliny. Medzi najčastejšie používané organické hnojivá patrí hnoj, kompost a zelené hnojenie. Organické hnojivá majú výhodu v tom, že zlepšujú štruktúru a vodu-vzdušný režim pôdy a prirodzene zvyšujú pH pôdy. Na hnojenie rakytníka je možné použiť ako organické, tak anorganické hnojivá. Organické hnojivá sa obvykle aplikujú v podobe kompostu alebo Hnojíka na jar, pred začiatkom vegetačného obdobia.

Rakytník je pomerne nenáročná rastlina na pestovanie a je možné ju úspešne pestovať aj v miernom podnebí. Tu je niekoľko tipov na pestovanie rakytníka:

 1. Výber vhodného stanovišťa: Rakytník preferuje slnečné a chránené stanovište, ale znesie aj polotieň. Dobre rastie na väčšine pôd, ale najlepšie sa mu darí na dobre priepustnej pôde s dostatkom živín.

 2. Výsadba: Rakytník sa najlepšie vysádza na jar alebo na jeseň, aby sa korene mohli dobre uchytiť. Odporúča sa vysádzať viac rastlín spoločne, aby sa zlepšilo opelenie a zvýšila sa zber.

 3. Zálievka: Rakytník vyžaduje pravidelnú zálievku, najmä v čase rastu a pri tvorbe plodov. Pri zálievke je dôležité zabrániť premokreniu pôdy.

 4. Hnojenie: Rakytník vyžaduje dostatočné množstvo živín, najmä dusíka, fosforu a draslíka. Odporúča sa pravidelné hnojenie organickými hnojivami.

 5. Rez: Rakytník nepotrebuje pravidelný rez, ale možno ho vykonať na zlepšenie tvaru kríka a na zvýšenie úrody. Rez sa vykonáva na jar a je možné odstrániť staré, suché alebo poškodené vetvy.

 6. Úroda: Plody rakytníka sa zberajú na jeseň, keď sú zrelé. Plody sa ľahko oddeľujú od vetiev a dajú sa využiť čerstvé alebo ich sušiť na neskoršie použitie.

Celkovo je rakytník pomerne nenáročná rastlina na pestovanie, ktorá poskytuje mnoho zdravotných a výživových prínosov. S dodržaním základných zásad pestovania je možné dosiahnuť hojnú úrodu plodov s vysokým obsahom vitamínov a minerálov.

ceske organicke hnojivo 1.3L

Rakytnik zber

Úroda rakytníka závisí od druhu rakytníka a od klimatických podmienok v danej oblasti. Väčšina druhov rakytníka začína plodiť v 3-4 rokoch po výsadbe a plody dozrievajú v priebehu leta a na jeseň. Plody rakytníka sa zberajú, keď sú plne zrelé a majú intenzívnu oranžovú farbu.

Pri ostnitom rakytníku (Hippophae rhamnoides subsp. rhamnoides) sa zber obvykle vykonáva na jeseň, v septembri a októbri, kedy sú plody plne zrelé a majú najvyšší obsah živín. Plody sa ľahko oddeľujú od vetiev a je možné ich zožať ručne alebo mechanicky.

Rakytník zber

U rôznych druhov rakytníka sa zber môže líšiť. Napríklad pri rakytníku rešetliakového (Hippophae rhamnoides subsp. sinensis) sa zber obvykle vykonáva neskôr v októbri alebo v novembri. Pri rakytníku kanadskom (Hippophae rhamnoides subsp. sibirica) sa zber obvykle vykonáva v auguste a septembri.

Ak chcete žať rakytník pre jeho plody, je dôležité sledovať zrelosť plodov a žať ich včas. Plody rakytníka je možné konzumovať čerstvé, sušené alebo spracované do rôznych produktov, ako sú džemy, sirupy, oleje a kozmetické prípravky.

many sea buckthorn hippophae rhamnoides berries on wooden table

Rakytník účinky

Rakytník je rastlina, ktorá má mnoho zdravotných prínosov a užíva sa v tradičnej medicíne už tisíce rokov. Tu sú niektoré z najvýznamnejších účinkov rakytníka:

 1. Obsahuje veľké množstvo vitamínov: Rakytník obsahuje veľké množstvo vitamínu C, vitamínu E, karotenoidov a ďalších antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť telo pred voľnými radikálmi a podporujú imunitný systém.

 2. Podporuje zdravú pokožku: Olej z rakytníka obsahuje mnoho esenciálnych mastných kyselín a vitamínov, ktoré podporujú zdravú a hebkú pokožku. Rakytníkový olej sa často používa v kozmetických prípravkoch ako je napríklad pleťový krém.

 3. Podporuje tráviaci systém: Rakytník obsahuje mnoho bioaktívnych látok, ktoré pomáhajú podporovať zdravý tráviaci systém a zlepšujú trávenie.

 4. Môže pomôcť znížiť zápaly: Rakytník obsahuje mnoho bioaktívnych látok, ktoré môžu pomôcť znížiť zápaly v tele. Rakytníkový olej sa používa na hojenie rán, popálenín a kožných zápalov.

 5. Môže pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb: Rakytník obsahuje mnoho antioxidantov a bioaktívnych látok, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb a podporujú zdravý kardiovaskulárny systém.

 6. Podporuje zdravé oči: Rakytník obsahuje mnoho karotenoidov, ktoré sú dôležité pre zdravé oči. Karotenoidy môžu pomôcť znížiť riziko vzniku očných chorôb, ako je napríklad šedý zákal.

Tieto účinky rakytníka sú dobre zdokumentované v rôznych výskumoch a štúdiách a rakytník je často používaný ako doplnok stravy alebo v tradičnej medicíne. Hoci rakytník môže mať mnoho zdravotných prínosov, je dôležité nezabudnúť, že nenahrádza zdravý životný štýl a pravidelnú starostlivosť o zdravie.

Rakytník nežiaduce účinky

Rakytník je všeobecne považovaný za bezpečný a zdravý doplnok stravy alebo prírodný liek, ale môže mať niektoré nežiaduce účinky, najmä pri nadmernom užívaní. Niektoré z týchto nežiaducich účinkov zahŕňajú:

 1. Zvýšenú citlivosť na slnko : Rakytník obsahuje látky, ktoré môžu zvýšiť citlivosť kože na slnko. Preto sa odporúča počas užívania rakytníka chrániť pokožku pred slnečným žiarením.

 2. Zažívacie ťažkosti : Pri nadmernom užívaní rakytníka môže dôjsť k zažívacím ťažkostiam, ako sú napríklad hnačka, nadúvanie alebo bolesti brucha.

 3. Interakcie s liekmi: Rakytník môže mať interakcie s niektorými liekmi, ako sú napríklad antikoagulanciá alebo lieky na zníženie krvného tlaku. Preto je dôležité konzultovať užívanie rakytníka so svojím lekárom, najmä pokiaľ užívate nejaké lieky na pravidelnej báze.

 4. Alergické reakcie : U niektorých ľudí môže dôjsť k alergickej reakcii na rakytník. Ak máte alergiu na iné druhy ovocia, ako sú napríklad citrusové plody, môže byť tiež možné, že budete alergický na rakytník.

 5. Nadmerné množstvo vitamínov: Rakytník obsahuje vysoké množstvo vitamínov, najmä vitamínu C. Pri nadmernom užívaní rakytníka môže dôjsť k nadmernému príjmu vitamínov a spôsobiť nežiaduce účinky, ako sú napríklad bolesti hlavy, závraty alebo kŕče.

Pri užívaní rakytníka je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a sledovať reakcie svojho tela. Ak máte nejaké nežiaduce účinky, mali by ste prestať rakytník užívať a poradiť sa so svojím lekárom.

Rakytník v tehotenstve

Existuje obmedzené množstvo štúdií na tému užívania rakytníka v tehotenstve a dojčení, preto nie je možné stanoviť presné odporúčania. Avšak, z dôvodu nedostatku dát, sa zvyčajne neodporúča užívanie rakytníka v tehotenstve a dojčení.

Rakytník obsahuje mnoho bioaktívnych látok, vrátane flavonoidov a kyseliny askorbovej (vitamín C), ktoré môžu mať pozitívne účinky na zdravie. Avšak, tiež obsahuje látky, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie tehotnej ženy a plodu.

Rakytník môže mať laxatívne účinky, čo môže byť pre tehotné ženy nepríjemné a tiež by mohlo spôsobiť náhodné sťahy maternice. Rakytník tiež môže obsahovať alergény, čo môže spôsobiť alergickú reakciu u niektorých tehotných žien.

Vzhľadom na nedostatok dát a nejasnosti ohľadom bezpečnosti rakytníka pre tehotné a dojčiace ženy, je najlepšie konzultovať užívanie rakytníka s ošetrujúcim lekárom. Lekár by mal byť schopný posúdiť riziká a prínosy používania rakytníka a pomôcť rozhodnúť, či je jeho užívanie vhodné v konkrétnej situácii.

Rakytník recepty

Rakytnik šťava

Rakytník - šťava

Šťava z rakytníka je lahodný a zdravý nápoj plný vitamínov a antioxidantov. Tu je jednoduchý recept, ako pripraviť domácu šťavu z rakytníka:

Čo budete potrebovať:

 • 1 kg čerstvých plodov rakytníka
 • 1,5 litra vody
 • 200 g cukru (alebo podľa chuti)
 • citrónová šťava (podľa chuti)

Postup:

 1. Rakytník dôkladne umyte a nechajte uschnúť.
 2. Odstráňte stopky a pridajte plody do hrnca.
 3. Pridajte vodu a dajte na stredný oheň. Priveďte do varu a varte 15-20 minút, kým sa plody nerozpadnú.
 4. Vypnite oheň a nechajte zmes vychladnúť.
 5. Zmes rakytníka sceďte cez jemné sito alebo gázu, aby ste odstránili kôstky a kožu.
 6. Pridajte cukor a citrónovú šťavu do šťavy podľa chuti a dobre premiešajte.
 7. Nalejte šťavu do fľaše alebo karafy a nechajte v chladničke chillovať alebo servírujte s ľadom.

TIP:

Tento recept je možné upraviť podľa vašich chutí a preferencií. Pokiaľ máte radi intenzívnejšiu chuť, môžete pridať viac cukru alebo citrónovej šťavy. Naopak, pokiaľ máte radi menej sladkú chuť, môžete cukor znížiť alebo vynechať úplne.

Tento recept na šťavu z rakytníka je skvelým spôsobom, ako využiť úrodu rakytníka a pritom si užiť všetky zdravotné prínosy, ktoré rakytník ponúka.

Marmeláda z rakytníka

Marmeláda z rakytníka je chutný a zdravý spôsob, ako využiť úrodu rakytníka. Tu je jednoduchý recept, ako pripraviť domácu marmeládu z rakytníka:

Čo budete potrebovať:

 • 1 kg čerstvých plodov rakytníka
 • 500 g cukru
 • 1/2 šťavy z citróna
 • 1 šálka vody

Postup:

 1. Rakytník dôkladne umyte a nechajte uschnúť.
 2. Odstráňte stopky a pridajte plody do hrnca.
 3. Pridajte vodu a dajte na stredný oheň. Priveďte do varu a varte 10-15 minút, kým sa plody nerozpadnú.
 4. Vypnite oheň a nechajte zmes vychladnúť.
 5. Zmes rakytníka sceďte cez jemné sito alebo gázu, aby ste odstránili kôstky a kožu.
 6. Pridajte cukor a citrónovú šťavu do šťavy a dajte späť na stredný oheň. Varte asi 20-25 minút, kým sa zmes nezahustí a nezmäkne.
 7. Kontrolujte konzistenciu marmelády, aby nebola príliš riedka ani príliš hustá. Pokiaľ je marmeláda príliš riedka, varte dlhšie, pokiaľ je príliš hustá, pridajte trochu vody.
 8. Marmeládu nalejte do sterilizovaných pohárov a uzavrite ich pevne. Skladujte v chladničke.
Rakytník marmeláda

TIP:

Tento recept je možné upraviť podľa vašich chutí a preferencií. Pokiaľ máte radi intenzívnejšiu chuť, môžete pridať viac cukru alebo citrónovej šťavy. Naopak, pokiaľ máte radi menej sladkú chuť, môžete cukor znížiť alebo vynechať úplne.

Marmeláda z rakytníka je skvelým spôsobom, ako využiť úrodu rakytníka a pritom si užiť všetky zdravotné prínosy, ktoré rakytník ponúka. Môžete ju konzumovať na chlebe, s tvarohom alebo ako prísadu do jogurtu.

Hnojenie stromov a kríkov s Hnojikom

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje:

Zaujímavé odkazy