Ruman

Obsah

Ruman - pôvodne voľne rastúci a dnes skalnička

(Anthemis )

Ruman ( Anthemis ) je rod rastlín z čeľade hviezdnicovité ( Asteraceae ). Zahŕňa niekoľko druhov, ktoré sú známe pre svoje kvety a aromatické vlastnosti.

Ako vyzerá ruman

 • Listy : Listy rumana sú často zložené z úzkych lístkov. Listy sú zelené a môžu byť ľahko chlpaté.

 • Kvety : Kvety rumana sú obvykle zložené z jednoduchých kvetných hlávok, ktoré sú podobné kvetom ďalších rastlín z čeľade hviezdnicovité. Kvety majú charakteristický biely alebo žltý stred, ktorý je obklopený okvetnými lístkami, ktoré môžu mať rôzne tvary a farby.

Druhy rumana

Medzi druhy rumana patria:

 • ruman rolný,
 • rumanovec farbiarsky a
 • rumanček rímsky.
Nižšie sa so všetkými druhmi zoznámite bližšie. Majú podobný vzhľad aj vlastnosti, ale iba rmeň farbiarsky je vyšľachtený do rôznych kultivarov, ktoré sa hodia pestovať na záhrade alebo v skalke.
Rmeň

Ruman roľný

Ruman roľný (Anthemis arvensis ) je jeden z druhov rodu Anthemis , ale má odlišný vzhľad od ostatných spomínaných druhov rmeňa.

Ako vyzerá ruman roľný

 • Listy : Listy rumana roľného sú zložené z jemne členených lístkov, ktoré sú dlhé a úzke.

 • Kvety : Kvety rumana roľného sú biele s výrazným žltým stredom. Kvety sú usporiadané v jednoduchých kvetných hlávkach na stopkách.

 • Výška : Ruman roľný dosahuje výšku obvykle 30 až 60 cm, ale môže byť vyššia alebo nižšia v závislosti na podmienkach rastu.

Prirodzené prostredie:

Ruman roľný je pôvodom z Európy, ale rozšíril sa aj do iných častí sveta, vrátane Severnej Ameriky. Rastie na obrábaných poliach, na okrajoch ciest, na násypoch a na ďalších ľudskou činnosťou ovplyvnených stanovištiach. Je to burinová rastlina, ktorá sa často objavuje na kultivovaných pôdach.

Pestovanie :

Ruman roľný nie je obvykle zámerne pestovaný, pretože je považovaný za burinu. Na poliach a záhradách sa ho snažíme skôr vyhubiť, aby nekonkuroval ostatným rastlinám. Jeho schopnosť rýchleho šírenia a ľahká adaptabilita na rôzne stanovištia sú príčinou jeho rozsiahleho rozšírenia. Ak by ste chceli pestovať rastlinu z rovnakého rodu s dekoratívnymi kvetmi, môžete zvoliť niektorý z druhov a kultivarov, ako je napríklad ruman pravý ( Anthemis nobilis ), ruman farbiarsky a pod.

Rmeň roľný

Ruman x rumanček, ruman rolný x rumanček

Odlíšenie rumana roľného ( Anthemis arvensis ) od Rumanček kamilkový ( Matricaria chamomilla ) môže byť na prvý pohľad ťažké, pretože tieto dve rastliny majú podobné kvety. Avšak existuje niekoľko kľúčových znakov, ktoré vám pomôžu tieto dva druhy rozlíšiť:

 1. Listy : Ruman roľný má listy perenodielne zložené z jemne členených lístkov. Naopak rumanček kamilkový má listy dvakrát perenosečné, s tenkými a jemnými úkrojkami.

 2. Výška rastliny : Ruman roľný je obvykle vyššia ako rumanček kamilkový. Dosahuje výšku okolo 30 až 60 cm, zatiaľ čo rumanček kamilkový je nižší, s výškou okolo 15 až 50 cm.

 3. Stopky kvetov: Stopky, ktoré nesú kvety rumena roľného, ​​sú obvykle hladké, zatiaľ čo kvitnúce stopky rumančeka kamilkového môžu byť chlpaté.

4. Kvety : Kvety rumena roľného sú biele s výrazným žltým stredom, zatiaľ čo kvety harmančeka pravého sú biele s výrazným žltým guľovitým stredom.

5. Stanovište : Ruman roľný rastie na poliach, okrajoch ciest a na ďalších ľudskou činnosťou ovplyvnených stanovištiach. Rumanček kamilkový je častejšie nájdený na piesočnatých pôdach, na neobrábaných poliach a vôbec na ľuďmi menej ovplyvnených oblastiach.

Ako je vidieť, aj keď sa zdajú tieto rastliny podobné, v skutočnosti patria do rôznych rodov (Anthemis a Matricaria ) a majú odlišné botanické charakteristiky. Preto, pokiaľ si nebudete istí, čo presne máte pred sebou, odporúčame obrátiť sa na odborníka alebo botanika, ktorý vám určite pomôže s určením druhu.

Rumanovec farbiarsky

Rumanovec farbiarsky ( Anthemis tinctoria ) je krásna trvalka, ktorá je vhodná pre pestovanie na skalke alebo v alpínskej záhrade. Pokiaľ dodržíte nasledujúce pokyny, budete mať na skalke ďalšiu prekrásnu ozdobu.

 1. Stanovište : Rumanovec farbiarsky preferuje slnečné stanovište, pretože rastie najlepšie na plnom slnku. Vyberte miesto, ktoré dostáva minimálne 6 hodín slnečného svetla denne.
 2. Pôda : Rumanovec farbiarsky uprednostňuje dobre priepustnú a mierne kyslú pôdu. Na skalke je dôležité, aby pôda bola dobre odvodnená, aby sa zabránilo zadržiavaniu vody a následnému zahnívaniu koreňov rastliny.

 3. Polievanie : Rumanovec farbiarsky je odolný voči suchu a nie je náročný na zalievanie. Vysadené rastliny vyžadujú pravidelnú zálievku, aby sa korene dobre uchytili. Po zakorenení sa môžu uspokojiť s prirodzenými zrážkami a počas dlhších suchých období môžete pomôcť zalievaním.

 4. Ďalšia starostlivosť : Rumanovec farbiarsky nepotrebuje zvláštnu starostlivosť. Odstraňujte odkvitnuté kvety, aby sa podporilo kvitnutie a predĺžila sa doba kvitnutia. Zaistite tiež, aby sa neobjavili príliš invazívne buriny, ktoré by mohli súťažiť s rmeňom.

 5. Množenie : Rumanovec farbiarsky možno množiť semenami alebo delením trsov. Semená možno vysievať na jar alebo na jeseň. Pokiaľ sa rozhodnete rastliny rozdeliť, robte to na jar, kedy začnú pučať nové výhonky.

 6. Mulčovanie : Mulčovanie môže pomôcť udržiavať pôdu vlhkú a znížiť rast burín. Použite organický mulč, ako sú napríklad slama alebo drvená kôra.

Rumanovec farbiarsky je nenáročná rastlina, ktorá sa dobre hodí na pestovanie na skalke alebo v alpínskej záhrade. S nádhernými bielymi, žltými, modrými alebo fialovými kvetmi podľa kultivaru (žlté má napríklad Anthemis tinctoria Dwarf Form, biela potom Anthemis tincotira Alba) , a odolnosťou voči suchu je to atraktívny a užitočný doplnok záhrady.

Zdroje:

Rmeň

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články