srdcovka

Obsah

Srdcovka kvetina

( Lamprocapnos )

Srdcovka , vedecky známa ako Lamprocapnos (predtým Dicentra ), je rastlina patriaca do čeľade makovité ( Papaveraceae ). Ide o rastlinu s nápadnými kvetmi v tvare srdca, čo jej tiež vynieslo názov „srdcovka“. Táto rastlina je obľúbená najmä v záhradách a parkových úpravách pre svoje atraktívne kvety a dekoratívny vzhľad.

Ako vyzerá srdcovka

 1. Kvety : Kvety srdcovky sú visiace a majú špecifický tvar, ktorý je podobný srdcu. Obvykle sú biele, ružové alebo purpurové farby. Kvety vytvárajú retiazky a objavujú sa na vrchole stoniek nad listami.

 2. Listy : Listy srdcovky sú tiež charakteristické svojim trojuholníkovitými čepeľami. Sú striedavé, stopkaté a väčšinou sviežo zelenej farby.

 3. Habitus : Srdcovka je vytrvalá bylina, ktorá môže dosahovať výšku až okolo 60 cm. Vyrastá z podzemkov a má tendenciu vytvárať husté trsy.

Kde je srdcovka pôvodne rozšírená

Pôvodnou domovinou srdcovky je Ázia, konkrétne Čína, Japonsko a ďalšie oblasti východnej Ázie. Vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu a kvetom bola srdcovka rozšírená do mnohých častí sveta a pestuje sa ako okrasná rastlina.

Srdcovka je obľúbená v záhradách, parkových úpravách a ako okrasná rastlina v tieni. Kvitne obvykle na jar až začiatkom leta a tvorí krásnu dekoráciu v týchto vonkajších priestoroch. Je však dôležité si uvedomiť, že niektoré časti rastliny môžu byť jedovaté , takže je dobré zaobchádzať s ňou opatrne, najmä ak máte domáce zvieratá alebo malé deti.

Srdcovka - Lamprocapnos

Srdcovka nádherná

Srdcovka nádherná ( Lamprocapnos spectabilis) , známa tiež ako láskavá srdcovka alebo ružová srdcovka, je obľúbenou okrasnou rastlinou kvôli svojim výrazným srdcovitým kvetom.

Ako srdcovka nádherná vyzerá

 • Kvety : Kvety srdcovky nádherné sú výrazné a majú charakteristický srdcovitý tvar. Bývajú ružové, môžu však existovať aj biele alebo bledopurpurové varianty. Kvety sú usporiadané vo visiacich kvetenstvách, ktoré vytvárajú retiazky.
 • Listy : Listy sú trojuholníkovitého tvaru – troch až piatich preslenité a sú striedavo usporiadané na stonkách. Majú sviežo zelenú farbu a vytvárajú zaujímavý kontrast s kvetmi.
 • Habitus : Srdcovka nádherná je vytrvalá bylina, ktorá vytvára husté trsy listov a kvetov. Môže dorásť do výšky okolo 60-90 cm.

Ako sa srdcovka nádherná pestuje

Pestovanie nie je nijako zložité a stačí, keď dodržíte nasledujúce pravidlá:

 1. Stanovište: Srdcovka nádherná preferuje polotieň až tienisté stanovište. Priame slnečné žiarenie môže poškodiť jej listy a kvety, preto je ideálne umiestniť ju na miesto s dostatočným zatienením.

 2. Pôda: Rastlina uprednostňuje vlhkú, dobre priepustnú pôdu bohatú na organickú hmotu. Dobre reaguje na mulčovanie, ktoré pomáha udržovať pôdu vlhkú.

 3. Zálievka: Srdcovka má rada pravidelnú zálievku, najmä v období sucha. Snažte sa udržiavať pôdu stále vlhkú, ale zároveň sa vyhnite zamokreniu.

 4. Hnojenie: Pravidelné hnojenie organickým hnojivom na jar a na konci leta pomáha podporiť zdravý rast a kvitnutie. Hnojík je ideálnou alternatívou, pretože jej dodá všetky výživné látky (dusík, draslík, fosfor) a navyše jej zvýši obranyschopnosti proti chorobám a škodcom.

 5. Množenie: Srdcovku môžete rozmnožovať delením trsov na jar alebo na jeseň. Stačí oddeliť mladšie trsy a presadiť ich na nové miesta.

 6. Zimovanie: V chladnejších oblastiach môže byť dobré rastlinu na zimu prikryť, aby sa ochránila pred mrazom.

Srdcovka nádherná je obľúbenou voľbou pre záhrady a okrasné záhony vďaka svojim atraktívnym kvetom a dekoratívnym listom. Pri starostlivosti o túto rastlinu dajte pozor na to, aby pôda zostávala vlhká, a vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by mohlo poškodiť jej krásny vzhľad.

Srdcovka nádherná - Lamprocapnos spectabilis

Srdcovka skleník

Srdcovku nádhernú je možné pestovať aj v skleníku, a to najmä pokiaľ žijete v oblasti s chladnejšou klímou, kde by vonkajšie podmienky pre túto rastlinu mohli byť náročné.

Pri pestovaní srdcovky v skleníku by ste mali brať do úvahy nasledujúce faktory:

 1. Svetlo: Srdcovka preferuje polotieň až tienisté podmienky, takže v skleníku by mala byť umiestnená na mieste, kde nedostáva priame silné slnečné žiarenie. Skleník môže poskytnúť filtráciu svetla, čo môže byť pre rastlinu priaznivé – ideálne je v tomto prípade skleník zabieliť alebo zatieniť.

 2. Teplota: Srdcovka nádherná je pomerne odolná voči chladu, ale môže oceniť stabilné teploty v skleníku, najmä ak sú zimy veľmi studené. Skleník môže poskytnúť ochranu pred mrazom a drsnými poveternostnými podmienkami.

 3. Vlhkosť: Rastlina má rada vlhké prostredie, takže v skleníku môže byť vlhkosť ľahko udržiavaná. Môžete pravidelne postrekovať rastlinu vodou, najmä ak je vzduch v skleníku suchý.

4. Vetranie: Je dôležité zabezpečiť dostatočné vetranie v skleníku, aby nedochádzalo k prehrievaniu a aby sa zamedzilo príliš vlhkým podmienkam, ktoré by mohli spôsobiť hnilobu alebo iné choroby vychádzajúce z vlhkého prostredia (plesne).

5. Zimovanie: Ak máte chladnejšie zimy, môžete srdcovku nádhernú nechať v skleníku na zimu, aby ste ju ochránili pred mrazom. V tom prípade by ste mali dbať na dostatočnú závlahu. Do skleníka môžete premiestniť aj srdcovku, ktorú pestujete na záhrade, pokiaľ máte vo svojej oblasti príliš tuhé zimy.

6. Pestovanie srdcovky v skleníku môže byť úspešné, ak zaistíte optimálne podmienky, ktoré rastlina potrebuje. V skleníku máte viac kontroly nad prostredím, čo môže viesť k zdravému rastu a bohatšiemu kvitnutiu tejto prekrásnej okrasnej rastliny.

7. Ďalšou výhodou pestovania srdcovky v skleníku je to, že sa k nej nemôžu dostať malé deti a zvieratá, pre ktoré môže byť srdcovka po požití potenciálne jedovatá. Obsahuje totiž protopín a sanguinarin , čo sú látky, ktoré vyvolávajú kožnú alergiu, podráždenie a pri požití nevoľnosť a zvracanie.

Srdcovka kultivary na skalku

Srdcovka nádherná ( Lamprocapnos spectabilis ) je obľúbenou okrasnou rastlinou pre záhrady a existuje niekoľko rôznych kultivarov, ktoré ponúkajú rôzne farby kvetov, vrátane bielych, ružových a červených variantov. Tu sú niektoré populárne kultivary srdcovky, ktoré môžete zvážiť pre svoju záhradu:

Biele kultivary:

 1. Lamprocapnos spectabilis ‚Alba‘: Tento kultivar má čisto biele kvety a dodá záhrade svieži a elegantný vzhľad (pozri obrázok).

Ružové kultivary:

 1. Lamprocapnos spectabilis ‚Valentine‘: Tento kultivar má sýto ružové kvety s bielym stredom, čo vytvára kontrastný a výrazný efekt.
 2. Lamprocapnos spectabilis ‚Burning Hearts‘: Tento kultivar má intenzívne ružové kvety, ktoré vytvárajú pôsobivý dojem.
 3. Lamprocapnos spectabilis ‚Pink Champagne‘: Tento kultivar ponúka jemne ružové kvety s decentným nádychom do svetlejších odtieňov.

Červené kultivary:

 1. Lamprocapnos spectabilis ‚Gold Heart‘: Tento kultivar má výrazné zlaté listy a svetlo ružové kvety, čo vytvára zaujímavý kontrast farieb.
 2. Lamprocapnos spectabilis ‚Luxuriant‘: Tento kultivar má červené kvety a kvitne hojne, čo dodá záhrade výraznú farbu.

Pri výbere konkrétneho kultivaru srdcovky pre svoju záhradu zvážte nielen farbu kvetov, ale aj výšku rastliny, tvar kvetov a celkový vzhľad. Rôzne kultivary môžu mať mierne odlišné vlastnosti, čo sa týka veľkosti kvetov a celkového vzrastu. Kombinovaním rôznych kultivarov môžete vytvoriť krásne kompozície a farebné efekty vo svojej záhrade.

Srdcovka kvet

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje:

Zaujímavé odkazy

Srdcovka nádherná – Wiki

Srdcovka – Sadenička