Dulovec

HMYZÍ TRUS AKO HNOJIVO NA DULOVEC

Dulovec

Obsah

hnojivo na dulovec

Dulovec

hnojivo na dulovec

Dulovec je nenáročný, užitočný ker, ktorý nám vyzdobí záhradu. Je nesporne okrasný, avšak zároveň aj úžitkový. Mnohí z nás ho poznajú ako nádherne bohato zakvitnutý ker – jeden z prvých – v jarnom období. 

Jeho pôvodným domovom je východná Ázia, odkiaľ bol neskôr prenesený do Japonska a následne v 18.storočí sa dostal do Európy. Začiatky pestovania na našom území datujeme na obdobie 60-tych rokov 19. storočia, kedy ho aj okrasné škôlky začali ponúkať ako obľúbený okrasný ker. 

Dulovec je opadavý ker, ktorý dorastá do výšky 1 až 3 m. Má lesklé, tmavozelené listy, vajcovitého podlhovastého tvaru. Okraj listov je pílkovitý. Ale táto nádhera ukrýva tajnú zbraň, vedľa púčika vyrastajú dlhé ostré tŕne.

Kvitne v marci až apríli, kvety sú zvyčajne usporiadané do súkvetí po 2-4 kvietkoch. Farba lupienkov  kvetov je rôzna: od bielej, oranžovej, ružovej, červenej až po karmínovočervenú. 

Dulovec je mrazovdorný  až do -26 °C až -29 °C. Napriek tomu sa mladé kríky odporúča na zimu prikryť  napríklad čečinou. Kvety v jarnom období znesú mrazy do -5°C, vďaka čomu je možné ho pestovať aj vo vyšších polohách.

hnojivo na dulovec
hnojivo na dulovec

Dulovec, latinsky Chaenomeles, je rastlinný rod z čeľade ružovitej. Zahŕňa veľké množstvo listnatých opadavých drevín, ktoré na prvý pohľad môžu pôsobiť trochu „neučesane“ vďaka tvaru konárov, ale zaujmú hlavne kvôli oslnivým kvetom, lesklým listom a plodom pripomínajúcim jablká, s veľkosťou 4-5 cm v závislosti od odrody.

Názov Chaenomeles  je odvodený z vlastností ich plodov. Malvica má rozštiepený jadrovník (gr.melón = jablko a chainó =  zívam, rozváram sa).

Používa sa ako solitér, ale môžeme ho vysadiť  aj do živého plota, kde okrem  iného zabráni svojimi tŕňmi prechodu neželaných návštevníkov, napríklad psov alebo mačiek. Je to práve ten druh živého plota, v ktorom si vtáci radi robia hniezda, podobne ako v živom plote z hlohyne, kde sa cítia bezpečne. Perfektne sa hodí pre zmiešané okraje kríkov. Dá sa predsadiť pred vyššie ihličnany a stromy, kde bude krásne vynikať. Hodí sa ako do vidieckych a chatových prírodných záhrad, tak aj mestských parkov.

Premýšľate, aké rastliny vysadiť v blízkosti dulovca? Táto drevina si skvelo rozumie s ľudovo volaným zlatým dažďom – zlaticou (Forsythia). Obidve rastliny vykvitajú skoro na jar. Žlté kvety zlatice krásne  dopĺňajú kvety dulovca.

hnojivo na dulovec

Druhy dulovca

Dulovce sú veľmi prispôsobivé a nemajú príliš vysoké nároky. Niektoré dulovce sú samosprašné, iné cudzoprašné a preto je dobré vysadiť rôzne kultivary k sebe.

Z botanického hľadiska rozlišujeme tieto druhy dulovcov:

  • Dulovec japonský (Chaenomeles japonica
  • Dulovec ozdobný (Chaenomeles speciosa)
  • Dulovec tibetský (Chaenomeles thibetica)
  • Dulovec čínsky (Chaenomeles sinensis)
  • Dulovec nádherný (Chaenomeles x superba) –  čo je kríženec prvých dvoch druhov dulovca japonského a ozdobného
hnojivo na dulovec
hnojivo na dulovec
hnojivo na dulovec
hnojivo na dulovec

Pestovanie dulovca

Výsadba

 Dulovec môžeme vysádzať počas celého roka – okrem zimných mesiacov. Ale najvhodnejšie obdobie na vysadenie je jar alebo jeseň. Bude sa dobre dariť na slnku aj v polotieni. Dajú sa samozrejme vysadiť aj do tieňa, ale v takom prípade sa budete musieť zmieriť s tým, že sa na nich neobjaví až tak veľa kvetov, ako keby ste ich umiestnili niekam na priame slnko. Dobrou správou však je, že si dulovce dokážu poradiť s letnými suchami i nízkymi teplotami.

Pred samotným vysadením je potrebné pripraviť pôdu. Prekopať, prerýľovať, odburiniť  a pridať potrebnú dávku hnojiva. Vhodným organickým hnojivom, ktoré dodá živiny vo vyváženom pomere je Hnojík. S ním môžete počítať, že vám dulovec  bude prinášať úrodu aj 20 rokov.

Rez:
Prvý rez dulovca urobíme hneď po výsadbe. Následne každoročne skracujeme  konáre podľa potreby, najlepšie na jar po odkvitnutí. Výchovným rezom podporíme rozkonárenie, v ďalších rokoch sa robí rez pre udržanie tvaru. Dulovec dobre znáša aj radikálny zmladzovací a presvetľovací rez. V priebehu rastu je vhodné priebežne odstraňovať staré či poškodené vetvy

Rozmnožovanie

Na rozmnožovanie dulovcov môžeme použiť niekoľko spôsobov. Asi najobľúbenejší spôsob je pomocou podzemných výbežkov (tzv. odkopkov). Ďalším spôsobom sú drevité odrezky. Dvojročné vetvy sa môžu prichytiť k zemi a zasypať zeminou, aby sa zakorenili. A nakoniec je možné množenie pomocou semien (tzv. generatívne množenie).

hnojivo na dulovec

Hnojenie

hnojivo na dulovec

Ker každý rok na jar a v priebehu leta pravidelne raz za 14 dní prihnojte s Hnojíkom.  Okrem toho, že bude krásny, dostatkom živín podporíte aj jeho imunitu a prirodzenú odolnosť voči chorobám a škodcom.

Použitie dulovca

Tento nádherne kvitnúci ker si začal budovať cestu aj k ovocinárom. Jeho zrelé žltozelené až žlté plody, malvice, majú vysoký obsah vlákniny, pektínu a  vitamínu C  a široké spektrum ovocných kyselín a aminokyselín. Zbierajú sa na jeseň a sú veľmi tvrdé. 

 Ak plody okamžite po zbere nespracujeme, môžu sa aj zamraziť. Na konzumáciu v surovom stave nie sú veľmi vhodné pre ich tvrdosť a trpkú chuť, hoci sa môžu použiť na ochutenie čaju namiesto citrónu. Sú z nich však veľmi dobré a aromatické sirupy, pyré, kompóty, džemy, likéry, vína či nealkoholické nápoje. Pridávajú sa aj  na ochutenie do málo výrazných lekvárov či sirupov, prípadne do džemov z plodov, ktoré majú málo pektínu. 

hnojivo na dulovec

Choroby a škodcovia

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že dulovec je veľmi odolný voči chorobám aj škodcom. Aj preto je radosť ho pestovať. Stačí mu dostatok živín, slnka a primerane vlahy a prináša potešenie i úžitok.  Ale ak  predsa, na oslabenom kríku by sa teoreticky mohli vyskytnúť tieto nepríjemnosti:

bakteriálne ochorenia – spála jadrovín

hubové ochorenia  – Septoria cydoniae, Alternaria alternata, Botrytis cinerea,  Múčnatka (ak je dulovec zaštepený na podpníku dula)

živočíšni škodcovia – puklica, voška , roztoč

V prípade výskytu niektorého vyššie uvedeného problému je možné aplikovať Hnojík nielen ako hnojivo na výživu a podporu imunity rastlín, ale vďaka jeho repelentným vlastnostiam  aj podľa návodu pri napadnutých rastlinách, ktorý nájdete tu: Hnojenie organickým hnojivom.

Zaujímavosti

dulovec

Objavené pozitívne nutričné vlastnosti a obsahové látky dulovca  prispeli k jeho rozširovaniu aj za účelom pestovania ako ovocného druhu. V Európe najväčšími pestovateľmi  sú Litva a Lotyšsko. Tradícia jeho pestovania je v Lotyšsku už od roku 1951, čo dokumentujú aj písomne záznamy.

S intenzívnym pestovaním dulovca sa môžeme stretnúť aj  v Poľsku, Fínsku, Švédsku, Ukrajine, Maďarsku, Moldavsku či Rusku.

V Japonsku sa pestujú dulovce v nadmorskej výške 500 až 900 metrov nad morom.

Výživa rastlín a hnojenie

Ako hnojiť na záhrade

Nákup v eshope