Houstonia

Obsah

Houstonia - nežná skalnička

( Houstonia )

Houstonia, je rod rastlín z čeľade morenovitá ( Rubiaceae ). Ide o rastliny, ktoré sú známe svojimi drobnými a nápadnými kvetmi. Houstonie sú prevažne byliny s jednoduchými, striedavými listami a kvetmi s piatimi korunnými lístkami, ktoré môžu byť modrej, fialovej alebo bielej farby.

Rastú najmä v Severnej Amerike, predovšetkým v Spojených štátoch. Niektoré druhy houstonií sú pôvodné v oblastiach s vlhkými pôdami, ako sú vlhké lúky, pobrežné oblasti a močiare. Medzi najznámejšie druhy patrí napríklad houstonia modrá ( Houstonia caerulea ), ktorá je známa pre svoje modré kvety, a houstonia dlholistá ( Houstonia longifolia ) s bielymi kvetmi.

Veľmi často sa aj v českom prostredí stretávame v záhradníctvach skôr s latinským pomenovaním ako s českým, a preto v nasledujúcom texte budú aj latinské názvy uvedené ako prvé.

Houstonia ako skalnička

Houstonia caeruela - Houstonia modrá

Houstonia modrá ( Houstonia caerulea ), je druh houstonie pôvodom z východnej časti Severnej Ameriky. Má drobné, modré kvety a rastie vo vlhkých až mierne suchých lesoch, lúkach a na okrajoch lesov.

Ako vyzerá Houstonia modrá

Listy : Listy sú striedavé, eliptického tvaru, svetlo zelenej farby. Sú jednoduché a sediace.

Kvety : Kvety sú najvýraznejšou časťou rastliny. Sú modré a majú päť korunných lístkov. Kvety sú usporiadané v zhlukoch na koncoch stoniek. Celkový dojem je veľmi jemný, čo je spôsobené vďaka malým a nežným kvetom.

Stonky : Stonky sú tenké, vzpriamené a dorastajú do výšky približne 10 až 30 cm.

Ako sa Houstonia modrá pestuje

 1. Stanovište: Houstonia modrá preferuje polotienisté až slnečné stanovištia. Rastie prirodzene vo vlhkých až mierne suchých lesoch a lúkach, takže je vhodná do podobných prostredí v záhrade.

 2. Pôda: Rastlina uprednostňuje vlhkú a dobre priepustnú pôdu, bohatú na humus . Príliš mokrá pôda však môže viesť k hnilobe koreňov.

 3. Polievanie: Houstonia modrá potrebuje pravidelné zalievanie, najmä v čase, keď nie je dostatok zrážok. Udržujte však pôdu vlhkú, nie premokrenú.

 4. Množenie: Množia sa obvykle semenami, ktoré môžete vysievať na jar do záhrady. Môžete tiež rastlinu rozmnožovať delením trsov.

 5. Ďalšia starostlivosť: Houstonia modrá je relatívne nenáročná rastlina, ale pravidelné odstraňovanie burín a kyprenie pôdy okolo nej pomôže udržať jej okolie čisté a podporí rast aj bohaté kvitnutie.

 6. Zazimovanie: V prípade chladnejších oblastí je vhodné mulčovanie okolo rastliny na zimu, aby bola chránená pred mrazom.

Houstonia modrá je obľúbenou rastlinou pre záhrady a skalky, ktoré sa snažia zachovať prírodný a pôvodný charakter. Jej modré kvety dodajú záhrade zároveň nádych divočiny aj jemnosti.

Houstonia caeruela

Houstonia serpyllifolia - houstonia mateřídouškolistá

Houstonia serpyllifolia (po slovensky zvaná houstonia mateřídouškolistá ) je ďalším druhom tejto rastliny z čeľade morenovitých . Tentoraz sa jedná o rastlinu, ktorá rastie iba vo východných Spojených štátoch, a to iba vo východnej a južnej časti Apalačského pohoria.

Je to nízka plazivá trvalka , ktorá začiatkom leta vytvára trsy drobných bielych či modrých kvietkov. Rastie hlavne na vlhkých stanovištiach, stretnete sa s ňou okolo potokov, rybníkov a ďalších vodných tokov, na vlhkých lúkach a vo vlhších lesoch.

Názov dostala od podobnosti s materinou dúškou a tymiánom , ale táto rastlina sa nevyužíva v kulinárstve.

Pokiaľ by ste ju chceli pestovať na svojej skalke či v záhrade, je vhodné zaistiť jej rovnaké podmienky, aké má vo svojom pôvodnom prostredí:

 • chladnejšie podnebie,
 • vlhšiu pôdu, ktorá bude obsahovať dosť humusu,
 • plné slnko alebo polotieň,
 • pri príliš tuhých zimách zakrytie.

Houstonia modrá - množenie

Pravdepodobne skôr zoženiete semienka alebo rastliny houstonie modré, a tak vám priblížime ešte, ako túto rastlinku môžete množiť. Houstonia modrá ( Houstonia caerulea ) sa môže množiť niekoľkými spôsobmi, pričom najbežnejším spôsobom je množenie pomocou semien. Podľa nasledujúceho postupu sa vám to určite podarí:

 1. Zber semien: Semená houstonie modré zrejú po odkvitnutí, kedy sa kvety začnú meniť na plody/nažky obsahujúce semená. Počkajte, až sa plody začnú otvárať a semená budú voľne prístupné.

 2. Príprava substrátu: Pripravte si ľahký a dobre priepustný substrát, ktorý bude vhodný na klíčenie semien. Substrát môže obsahovať zmes rašeliny, perlitu a záhradnej pôdy.

 3. Výsev: Semená jemne rozsypte na povrch substrátu a ľahko ich pritlačte prstami alebo nejakým plochým nástrojom. Semená by nemala byť príliš hlboko.

 4. Polievanie: Substrát mierne zalejte, aby bol vlhký, ale nie premokrený. Pestovateľskú nádobu môžete pokryť plastovým obalom, ktorý vytvorí skleníkový efekt a pomôže udržať vlhkosť.

 5. Klíčenie: Umiestnite nádobu s výsevom na svetlé miesto, ale nie na priame slnko. Semená by mala začať klíčiť v priebehu niekoľkých týždňov.

 6. Presadenie: Akonáhle sa mladé rastlinky vyvinú a budú dostatočne silné, môžete ich presadiť do väčších nádob alebo vonkajšieho priestoru. Do vonkajších priestorov by ste mali vysádzať až po 15. máji, kedy nehrozia mrazíky.

Majte však pri množení na pamäti, že pri množení semenami môže trvať aj niekoľko rokov, kým mladé rastlinky dosiahnu kvitnutie. Pokiaľ máte záujem o rýchlejšie kvitnutie, môžete zvážiť aj ďalšie metódy množenia, ako je delenie trsov alebo rezkovanie. Delenie trsov je obvykle vykonávané na jar alebo na jeseň, kedy sú rastliny v kľudovom stave. Rezkovanie je možné iba u starších rastlín.

Zdroje:

Houstonia modrá

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články