hrdobarka

Obsah

Hrdobarka - skalnička aj burina

(Teucrium )

Hrdobarka ( Teucrium ) je rod rastlín z čeľade hluchavkovitých ( Lamiaceae ). Tento rod zahŕňa rôzne druhy, ktoré môžu mať rôzny vzhľad a rastú v rôznych častiach sveta.

Všeobecný popis hrdobarky, ktorý platí na všetky druhy

 • Listy: Listy ožanky sú obvykle striedavé, jednoduché a majú rôzne tvary a veľkosti, závisle od konkrétneho druhu. Môžu byť celistvé alebo laločnaté.
 • Kvety: Kvety hrdobarky sú typicky trubkovitého tvaru a majú rôzne farby, ako sú ružová, biela, fialová alebo žltá . Sú zoskupené do kvetenstva, ako sú hrozno alebo klasy.
 • Koreňový systém: Niektoré druhy hrdobarky majú trvalý, rozvetvený koreňový systém, zatiaľ čo iné môžu mať podzemky alebo hľuzy.

Rozšírenie a stanovište:

Rôzne druhy hrdobarky sú rozšírené v rôznych častiach sveta. Napríklad niektoré druhy sa vyskytujú v Európe, Ázii, Severnej Amerike a Afrike.

Hrdobarka je obvykle spájaná so suchými a slnečnými stanoviskami, ako sú kroviny, stepi, lúky a skalnaté svahy. Niektoré druhy môžu rásť na piesočnatých alebo skalnatých pôdach, a tie sú potom vhodné do skaliek.

Hrdobarky môžu byť pestované ako okrasné rastliny v záhradách alebo na okennom parapete. Niektoré druhy majú aromatické listy a sú obľúbené pre svoju vôňu a atraktívne kvety. Hrdobarky tiež môžu byť využívané v liečiteľstve a tradičnej medicíne pre svoje liečivé vlastnosti.

Hrdobarka - Teucrium

Hrdobarka obyčajná pestovanie

Hrdobarka obyčajná ( Teucrium chamaedrys ) je druh hrdobarky, ktorý je známy svojimi dekoratívnymi listami a atraktívnym vzhľadom.

Ako hrdobarka obyčajná vyzerá

 • Listy: Hrdobarka obyčajná má listy, ktoré sú striedavé, vajcovité až srdcovitého tvaru. Listy sú stredne veľké a majú výrazný zelený odtieň. Charakteristickým znakom sú striebristé alebo biele škvrny na listoch, čo dáva rastline dekoratívny vzhľad.
 • Kvety: Kvety hrdobarky obyčajné sú rúrkovitého tvaru a môžu mať rôzne odtiene zelenej alebo zelenkastej farby. Kvety sú sústredené v hrozne alebo klasoch.

Pestovanie hrdobarky obyčajné:

 1. Nádoba a substrát: hrdobarka obyčajná sa často pestuje ako okrasná izbová rastlina alebo vonku v záhrade. Na pestovanie v kvetináči zvoľte nádobu s dobrým odtokom vody. Substrát by mal byť dobre priepustný a ľahký. Použitie zmesi rašeliny, perlitu a kompostu môže byť tiež vhodné.

 2. Umiestnenie: Hrdobarka obyčajná vyžaduje dostatok svetla, ale nie je príliš náročná na slnko. Umiestnite rastlinu na miesto s jasným, nepriamym svetlom, aby sa predišlo priamym slnečným lúčom, ktoré by mohli spáliť listy.

 3. Polievanie: Udržujte pôdu stále mierne vlhkú, ale nie premokrenú. Zalievajte vždy, keď vrchná časť pôdy začne vysychať. Je dôležité, aby kvetináč mal dostatočný odtok vody, aby sa zabránilo prebytočnej vlhkosti.

 4. Teplota: Hrdobarka obyčajná je tolerantná k teplotám, ale preferuje mierne teplú klímu. Optimálna teplota sa pohybuje medzi 18-24 °C.

 5. Hnojenie: Počas vegetačného obdobia môžete rastlinu hnojiť roztokom univerzálneho kvetinového hnojiva, ale dodržujte odporúčané dávkovanie na obale hnojiva. Hnojík je tiež vhodný, pretože dodáva presne taký pomer fosforu a draslíka, ktorý rastlina potrebuje na kvitnutie.

 6. Rozmnožovanie: Hrdobarka obyčajná sa môže rozmnožovať zrezaním vrcholov alebo z drevitého rezňa. To je možné vykonávať v období aktívneho rastu.

Hrdobarka obyčajná je populárny kvet pre svoje atraktívne listy a relatívne nenáročnú starostlivosť . Jej dekoratívne listy s bielymi škvrnami ju robia zaujímavou voľbou pre okrasný interiér alebo exteriér.

Hrdobarka obyčajná - Teucrium chamaedrys

Hrdobárka horká

Hrdobárka horká ( Teucrium marum ), je aromatická rastlina, ktorá sa vyskytuje v južnej Európe a na Stredomorí. Hrdobarka horká má na mačky podobný účinok ako šanta mačacia.

Vzhľad hrdobarky horké:

 • Listy: Listy hrdobarky horké sú malé, striedavé a majú šedozelenú farbu. Sú veľmi aromatické a sú podobné listom levandule alebo rozmarínu. V priebehu rastu sa na listoch vytvárajú aromatické žľazy, ktoré uvoľňujú charakteristickú vôňu.
 • Kvety: Kvety hrdobarky horké sú trubkovitého tvaru a majú svetlo ružovú až purpurovú farbu. Kvety sú usporiadané vo zväzkoch alebo hroznách a sú atraktívne pre opeľovače.

Pestovanie hrdobarky horké:

Hrdobarka horká môže byť pestovaná v kvetináči alebo priamo v záhradnej pôde. Pokiaľ ju pestujete v kvetináči, zvoľte nádobu s dobrým odtokom vody. Substrát by mal byť dobre odvodnený a priepustný, ako zmes záhradnej pôdy, rašeliny a perlitu.

Hrdobarka horká vyžaduje slnečné a teplé stanovište . Ideálne umiestnite rastlinu na miesto, kde dostáva minimálne 6 až 8 hodín slnečného svetla denne.

Udržujte pôdu stále vlhkú, ale nie premokrenú. Zalievajte, keď vrchná časť pôdy začne vysychať. Hrdobárka horká je odolná voči suchšiemu obdobiu, ale pri dlhšom období sucha môže potrebovať pravidelnú zálievku.

Pri pestovaní hrdobarky horké v kvetináči môžete raz mesačne použiť roztok univerzálneho hnojiva pre okrasné rastliny počas vegetačného obdobia. Hodí sa aj Hnojík, pretože podporí krásne kvitnutie.

Hrdobárka horká - Teucrium marum

Hrdobarka páchnúca a hrdobarka krovitá

Ďalšími dvoma zaujímavými druhmi sú aj hrdobarka páchnúca a hrdobarka krovitá. Zatiaľ čo hrdobarka páchnúca je skôr druh žijúci vo voľnej prírode, hrdobarku krovitú môžete v záhrade zaujímavým spôsobom využiť.

Hrdobarka páchnúca ( Teucrium scorodonia ), je druh hrdobarky (rod Teucrium ) a jedná sa o pôvodnú rastlinu Európy.

Ako vyzerá hrdobarka páchnúca

 • Listy: Listy hrdobarka páchnúcej sú striedavé, eliptické a majú hrubo pílkovité okraje. Sú tmavo zelené farby a majú zreteľnú žilnatinu. Listy sú na spodnej strane pokryté hustými chĺpkami, čo je charakteristický znak tohto druhu.
 • Kvety: Kvety hrdobarka páchnúcej sú trubkovitého tvaru a obvykle majú na rozdiel od iných hrdobariek žltú farbu. Kvety sú usporiadané v kvetenstvách.

Rozšírenie a stanovište:

 • Hrdobarka páchnúca sa vyskytuje v rôznych častiach Európy, vrátane západnej, strednej a severnej Európy. Je to typicky rastlina lesov, lúk, pastvín, a na okrajoch lesov.
 • Táto hrdobarka preferuje stanovište s dobrou vlhkosťou a často sa nachádza na vlhkých pôdach blízko potokov, jazier alebo vlhkých lesných oblastí.

Hrdobarka páchnúca je spoločná rastlina v európskych lesoch a krajine a má význam pre mnoho druhov zvierat a hmyzu. Kvety hrdobarky páchnúcej sú atraktívne pre opeľovače, ako sú včely a motýle. Listy hrdobarky páchnúcej sú vyhľadávanou potravou pre rôzne druhy húseníc a hmyzu. Tento druh hrdobarky sa bežne vyskytuje vo voľnej prírode a obvykle nie je pestovaný ako okrasná rastlina. Je to skôr rastlina, ktorá prispieva k biodiverzite a ekosystémom v európskom prostredí.

Hrdobarka krovitá ( Teucrium fruticans ) je vždyzelený krovitý druh hrdobarky pochádzajúci z južnej Európy a severnej Afriky. Táto rastlina je často pestovaná pre svoj atraktívny vzhľad, ktorý zahŕňa striebristé listy a nápadné kvety.

Ako vyzerá hrdobarka krovitá

 • Listy: Listy hrdobarky krovité sú malé a striebristo šedé až šedozelené. Sú úzke, oválneho tvaru a majú drobné chĺpky na povrchu, čo prispieva k ich striebristému vzhľadu. Listy sú vždyzelené, čo znamená, že zostávajú na rastline po celý rok.
 • Kvety: Kvety hrdobarky krovité sú trubkovitého tvaru a môžu mať rôzne odtiene modrej, fialovej alebo ružovej. Kvety sú zoskupené v kvetenstvách na koncoch vetiev. Kvitne obvykle na jar a na jeseň.

Rastlinné vlastnosti: Hrdobarka krovitá je kerovitá rastlina, ktorá môže dosiahnuť výšku 1 až 2 metre. Je to rastlina, ktorá má sklon k hustému, kompaktnému rastu, čo ju robí vhodnou na vytváranie živých plotov alebo okrasných kríkov v záhrade. Rastlina má tiež aromatické listy, čo znamená, že môže uvoľňovať príjemnú vôňu, keď je jemne potriasaná alebo rozotrená medzi prstami.

Pestovanie hrdobarky krovité:

 1. Hrdobarka krovitá preferuje slnečné a teplé stanovište , kde dostáva dostatok slnečného svetla. Je odolná voči suchu a je vhodná na pestovanie v oblastiach s miernym podnebím.
 2. Pôda by mala byť dobre odvodnená . Substrát by mal byť priepustný a chudobný na živiny.
 3. Hrdobarka krovitá je relatívne nenáročná rastlina, ktorá nevyžaduje častú zálievku, pokiaľ je zasadená v pôde s dobrou drenážou.

Hrdobarka krovitá je obľúbený okrasný ker, ktorý je často využívaný v záhradách pre svoj dekoratívny vzhľad a vždyzelené listy. Môže byť tiež použitá ako súčasť živých plotov alebo ako solitérny ker v krajinárskom dizajne. Jej striebristé listy a kvety prispievajú k estetickému vzhľadu záhrady.

Hrdobarka páchnúca - Teucrium scorodonia
Hrdobarka krovitá - Teucrium fruticans

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: