oleander

Obsah

Oleander - kráska z južnej Európy

( Nerium oleander)

Oleander ( Nerium oleander ) je vždyzelený ker alebo malý strom, ktorý je známy svojimi nádhernými kvetmi a jedovatosťou.

Ako vyzerá oleander

 1. Listy : Listy oleandra sú úzke, pretiahnuté a lesklé. Obvykle sú tmavo zelené, ale môžu mať aj odtiene svetlejšej zelenej farby.

 2. Kvety : Oleander má atraktívne, rúrkovité kvety , ktoré sú obvykle veľké a majú rôzne farby, ako sú biela, ružová, červená, oranžová alebo žltá. Kvety môžu mať príjemnú vôňu a bývajú často rôzne kombinované v kvetenstvách.

 3. Plody : Po odkvitnutí oleandra sa môžu objaviť dlhé kapsuly s malými semenami.

Rozšírenie oleandra: Oleander pochádza z oblasti Stredomoria, ale bol rozšírený do mnohých ďalších častí sveta, kde má priaznivé klimatické podmienky. Tento ker sa často vyskytuje v teplých a suchých oblastiach. Okrem Stredomoria ho možno nájsť v južných častiach Európy, Ázie, Afriky a Severnej Ameriky. Kvôli svojmu krásnemu vzhľadu a kvetom je oleander často pestovaný ako okrasná rastlina v záhradách a parkoch po celom svete.

Oleander však tiež obsahuje toxické látky, vrátane oleandrínu, ktoré môžu byť pre človeka aj zvieratá nebezpečné. Preto treba s týmto kríkom zaobchádzať opatrne a dbať na to, aby nedochádzalo k otravám.

Oleander - Nerium oleander

Oleander pestovanie

Pestovanie oleandra ( Nerium oleander ) môže byť relatívne jednoduché, ak sa dodržiava správna starostlivosť a podmienky.

Výber vhodného stanovišťa:

Oleander preferuje slnečné a teplé polohy, kde bude dostatok slnečného svetla. Ideálne je umiestnenie na plnom slnku, ale môže znášať aj polotieň.

Príprava pôdy:

Oleander vyžaduje dobre priepustnú pôdu s dobrou odvodnením. Je dobré pridať piesok alebo iný materiál, ktorý zlepší odvodnenie, pokiaľ má pôda tendenciu zostať príliš mokrá.

Zálievka:

Oleander je pomerne odolný voči suchu, ale v čase rastu (jar a leto) potrebuje pravidelnú zálievku. Pri zavlažovaní dajte pozor, aby pôda nebola mokrá až príliš, pretože oleander nemá rád premokrenie.

Hnojenie:

Počas vegetačného obdobia môžete oleander hnojiť všeobecným hnojivom pre kvitnúce rastliny alebo Hnojíkom. Dodržujte odporúčané dávkovanie na obale hnojiva.

Rez :

Oleander môže byť príležitostne prerezávaný, aby sa rastlina udržovala kompaktná. Rez by sa mal vykonávať po odkvitnutí.

Ochrana pred mrazom:

V oblastiach s chladnými zimami môže oleander potrebovať ochranu pred mrazom. Pokiaľ teploty klesnú pod bod mrazu, je vhodné rastlinu prikryť, alebo je možné zazimovanie v domácom prostredí – zimná záhrada, veranda…

Opatrnosť kvôli toxicite:

Je dôležité si uvedomiť, že všetky časti oleandra, vrátane listov a kvetov, sú jedovaté. Majte to na pamäti, ak máte domáce zvieratá alebo malé deti, a chráňte ich pred kontaktom s oleandrom.

Oleander pestovanie

Ako zazimovať oleander

Oleander je rastlina, ktorá pochádza z teplých oblastí, a preto potrebuje zimnú starostlivosť, pokiaľ ho pestujete v oblasti s chladnými zimami. Nižšie uvádzame niekoľko krokov, ako zazimovať oleander a chrániť ho pred mrazom:

 • Presun dovnútra: V oblastiach s mrazivými zimami je najlepšie oleander presunúť dovnútra na chladné miesto, kde však nemrzne, napríklad do skleníka, garáže alebo miestnosti s dostatočným svetlom. Miestnosť by mala mať teplotu okolo 5-10 °C. Oleander je citlivý na mrazy a pri teplotách pod bodom mrazu sa môže poškodiť alebo dokonca uhynúť.

 • Zníženie zálievky : Počas zimného obdobia je potrebné znížiť oleandra zálievku. Oleander má v zime menšiu potrebu vody, a pokiaľ je pestovaný v chladnom prostredí, jeho rast sa spomaľuje. Vďaka menšej zálievke v zime zabránite premokreniu a uhnívaniu koreňov.

 • Svetlo : Oleander potrebuje svetlo aj v zimných mesiacoch, takže sa snažte zaistiť mu dostatok svetla. Môžete použiť aj umelé osvetlenie, pokiaľ máte rastlinu umiestnenú v miestnosti s nedostatočným prirodzeným svetlom.

 • Ochrana pred škodcami : Počas zimného obdobia môže oleander trpieť škodcami, ako sú roztoče alebo vošky. Pravidelne kontrolujte rastlinu av prípade potreby ju ošetrite pesticídmi alebo mechanickým odstránením škodcov.

Akonáhle príde jar a teploty začnú stúpať, môžete oleander postupne začať znova zvykať na vonkajšie miesto. V lete ho potom môžete umiestniť vonku celodenne a ponechať až do jesene, kým sú pekné slnečné dni.

Oleander jedovatosť

Oleander ( Nerium oleander) je jedovatá rastlina, pretože obsahuje množstvo toxických látok, vrátane oleandrínu, nerínu a digitoxínu. Tieto látky sú glykozidy, ktoré pôsobia ako srdcový jed.

 • Oleandrin : Oleandrin je jednou z hlavných jedovatých látok obsiahnutých v oleander. Pôsobí na srdcovú svalovinu a môže spôsobiť arytmie (poruchy srdcového rytmu) a bradykardiu (spomalenie srdcového tepu).

 • Nerin a digitoxín : Tieto látky, tiež nájdené v oleander, majú podobné účinky ako oleandrín a môžu ovplyvňovať srdcový rytmus.

 • Ďalšie toxické látky : Oleander obsahuje aj ďalšie toxické zlúčeniny, ako sú saponíny a alkaloidy, ktoré môžu spôsobiť gastrointestinálne problémy, ako sú nevoľnosť, vracanie, hnačka a bolesti brucha.

Prejavy otravy oleandrom môžu zahŕňať:

 1. Poruchy srdcového rytmu , ako fibrilácia predsiení alebo ventrikulárnej fibrilácie.
 2. Spomalenie srdcového tepu (bradykardia).
 3. Zvracanie, nevoľnosť a hnačka.
 4. Závraty , zmätenosť a ospalosť.
 5. Ak otrava pokročí, môže viesť k zlyhaniu srdca, dýchaniu a dokonca aj smrti.

Je dôležité si uvedomiť, že oleander je jedovatý pre ľudí aj domáce zvieratá, ako sú psy a mačky. Otrava oleandrom je vážnym zdravotným stavom a vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Ak máte oleander v záhrade alebo v domácnosti, majte naň pozornosť a udržujte ho mimo dosahu detí a zvierat.

Oleander

Oleander obyčajný

Oleander obyčajný ( Nerium oleander ) je vždyzelený ker alebo malý strom, ktorý je známy svojimi nádhernými kvetmi a lesklými listami. Práve z oleandra obyčajného sú vyšľachtené všetky ďalšie odrody a kultivaru.

Ako vyzerá oleander obyčajný

 1. Listy : Listy oleandra sú úzke, pretiahnuté a lesklé. Bývajú obvykle usporiadané v praslenách a majú tmavo zelenú farbu. Listy sú jednoduché, protistojné a majú hladkú textúru.

 2. Kvety : Oleander produkuje atraktívne kvety, ktoré sú obvykle trubkovitého tvaru a majú päť lalokov. Kvety oleandra môžu byť rôznych farieb, vrátane bielej, ružovej, červenej, oranžovej a žltej. Tieto kvety sú často veľké a majú nádhernú vôňu. Mávajú väčšinou väčšiu korunu a menší kalich.

 3. Plody : Po odkvitnutí oleandra sa môžu objaviť dlhé kapsuly, ktoré obsahujú malé semená. Semená oleandra sú tiež jedovaté a nesmú sa konzumovať.

 4. Výška : Oleander môže dorásť až do výšky 2,5 až 4 metrov, čo z neho robí väčší ker alebo malý strom, hoci je možné ho tvarovať a udržiavať vo forme kríka, pokiaľ je to žiaduce.

Celkovo je oleander obyčajný považovaný za okrasnú rastlinu, ktorá kvitne v teplých oblastiach, ako sú Stredomorie a subtropické časti sveta. Jeho krásne kvety a lesklé listy ho robia obľúbeným doplnkom do záhrad a parkov, ale treba si uvedomiť, že všetky jeho časti sú jedovaté pre ľudí aj zvieratá, a preto je potrebné s ním zaobchádzať opatrne.

Oleander obyčajný - Nerium oleander

Hnojenie stromov a kríkov s Hnojikom

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: