vijačka krušpánová

Obsah

Vijačka krušpánová vývoj

( Cydalima perspectalis )

Vijačka krušpánová napadá výhradne krušpán/buxus. Pre jeho účinnú ochranu je potrebné poznať vývoj škodcu, aby ste mohli vhodne a včas zasiahnuť.

Vijačka krušpánová ( Cydalima perspectalis) , tiež známa ako buxusový mol, je hmyzí škodca, ktorý napáda krušpánové rastliny ( Buxus spp .). Jeho vývojový cyklus zahŕňa niekoľko fáz:

  1. Vajíčka : Samice kladú vajíčka jednotlivo alebo v skupinách na listoch a vetvách krušpánov. Vajíčka sú obvykle biele a veľmi malé.

  2. Húsenice : Po vyliahnutí z vajíčok sa objavujú húsenice. Húsenice sú čierne alebo tmavo hnedé s bielymi a žltými pruhmi na bokoch a sú veľmi aktívne v okuse listov. Sú trochu podobné húsenicam beláska kapustového, ale sú menšie.

  3. Premena : Po niekoľkých týždňoch húsenice prechádzajú niekoľkými vyzliekaním (hnutím kože) a postupne rastú. Potom sa húsenica vijačky krušpánovej zakuklí do kukly , ktorá je umiestnená v stielke alebo pod iným úkrytom.

  4. Dospelý jedinec : Z kukly sa po niekoľkých týždňoch vyliahne dospelý motýľ. Motýle majú charakteristické hnedé krídla s čiernymi škvrnami a dosahujú rozpätie krídiel asi 4 až 5 cm.

Vijačka krušpánová Cydalima perspectalis
Vijačka krušpánová Cydalima perspectalis

Vijačka krušpánová cyklus

Celý vývojový cyklus od vajíčka po dospelého motýľa trvá obvykle niekoľko týždňov a môže byť ovplyvnený teplotou a podmienkami prostredia. V teplej klíme sa vývoj môže zrýchliť, zatiaľ čo v chladnejších podmienkach môže trvať dlhšie. Vijačka má 2 až 3 generácie do roka.

Vijačka krušpánová je považovaná za invazívneho škodca a jej masový výskyt môže vážne poškodiť krušpánové kríky. Je dôležité monitorovať svoje rastliny a prijať opatrenia proti tomuto škodcovi v prípade potreby. Pravidelná kontrola, prevencia a správne postreky môžu pomôcť obmedziť škody spôsobené vijačkou krušpánovú.

Vijačka krušpánová cyklus

Vijačka krušpánová postrek

Proti vijačke krušpánové ( Cydalima perspectalis ) sa používa postrek insekticídnymi prípravkami . Pri výbere vhodného postreku je dôležité dbať na bezpečnosť rastlín, životného prostredia a ďalších živých organizmov. Tu uvádzame niekoľko krokov, ako vykonávať postrek proti vijačke krušpánovej:

  1. Identifikácia a monitorovanie : Ak rozpoznáte príznaky prítomnosti vijačky krušpánovej (ohrýzané listy, vysušené alebo poškodené partie kríkov), pravidelne sledujte zdravotný stav svojich krušpánov, aby ste zistili, či je prítomnosť škodcu rozsiahla.

  2. Biologické metódy : V prvom rade zvážte použitie biologických metód kontroly, ako sú prirodzení predátori a parazitoidi vijačky. Niektoré druhy vtákov a dravých chrobákov sa živia húsenicami vijačky, a to môže obmedziť populáciu škodcu.

  3. Organické postreky : Pokiaľ je to možné, zvážte použitie organických insekticídov, ktoré majú menší negatívny vplyv na životné prostredie a iné neškodné organizmy. Niektoré organické prípravky obsahujú napríklad pyretrum , ktorý pochádza z kvetov pyretérie.

4. Chemické postreky : Ak je napadnutie vijačkou krušpánovú rozsiahle a predchádzajúce metódy neboli účinné, môžete použiť chemické insekticídy. Dôkladne si prečítajte návod na použitie prípravku, dodržujte odporúčané dávkovanie a používajte ich s ohľadom na bezpečnosť.

5. Časovanie postreku : V ideálnom prípade vykonávajte postrek v čase, keď je vijačka v ranom štádiu vývoja, čo umožní účinnejšie obmedziť jeho populáciu. Väčšinou je to na jar, kedy sa objavujú prvé húsenice.

6. Opakovaný postrek : Postrek môže byť účinnejší, ak je vykonaný niekoľkokrát s určitým odstupom, aby sa zasiahli aj ďalšie generácie škodcu.

Pamätajte, že postreky by mali byť vykonávané v súlade s legislatívou a miestnymi predpismi, ktoré sa týkajú používania insekticídov. Majte na pamäti, že pri aplikácii akéhokoľvek postreku je dôležité chrániť seba, životné prostredie a ostatné neškodné organizmy.

Vijačka krušpánová ochrana

Ako ideálnu alternatívu najmä k chemickým postrekom, ktoré sú škodlivé ako pre človeka, tak pre zvieratá a prírodu okolo, vyskúšajte prírodné organické hnojivo Hnojík . Hnojík obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Ak použijete Hnojík od začiatku sezóny, tj. doby, kedy sa vijačky začínajú množiť, pravidelne, potom sa najskôr vyhnete všetkým problémom, ktoré na vašich buxusoch spôsobujú títo odolní škodcovia.

Repelentný účinok proti škodcom má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

V prípade, že vyjačky už premnožili, musíte dostať chitín čo najrýchlejšie do buxusov. Preto H nojík so svlečkami lúhujte vo vode , aby sa účinné látky rozpustili, a týmto výluhom potom rastliny zalejte alebo postriekajte. Najlepšie je, keď sa látky cez listy aj korene dostanú čo najrýchlejšie do tela rastliny. U vijačky postačia obvykle tri takéto zálievky počas jedného týždňa, aby sa dostavil požadovaný účinok.

Hnojík v dlani

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: