Platycerium

Obsah

Platycerium - Fascinujúca papraď s ohromujúcim vzhľadom

Platycerium (Platycerium), je zaujímavá rodina epifytických rastlín, ktorá vytvára ohromujúci zelený záves na stromoch tropických lesov. Táto exotická rastlina, patriaca do čeľade polypodiaceae, je známa svojimi charakteristickými listami, ktoré pripomínajú parohy jeleňov , čo jej vynieslo aj jej ľudové názvy. Platycerium je obľúbená medzi záhradníkmi a zberateľmi rastlín vďaka svojmu unikátnemu vzhľadu a schopnosti rásť na netradičných miestach.

Platycerium je rod rastlín zahŕňajúci približne 18 druhov, ktoré sa vyskytujú predovšetkým v tropických oblastiach Ázie, Afriky, Austrálie a Južnej Ameriky. Jej najznámejšie druhy sú Platycerium bifurcatum a Platycerium superbum. Platycerium majú charakteristický tvar listov, ktoré sa rozdeľujú na dve časti. Prvá časť listu pripomína paroh jelenia, zatiaľ čo druhá časť je okrúhla a slúži ako nádoba na uchytenie vody a živín. Listy sú hrubé, kožovité a majú typickú zelenú farbu.

Platycerium

Platycerium sú epifytické rastliny , čo znamená, že nerastú priamo v pôde, ale prichytávajú sa ku kôre stromov alebo skalám a získavajú vodu a živiny z okolitého prostredia. Ich prirodzeným prostredím sú vlhké a tienisté lesy, kde sa môžu vyvinúť do impozantných rozmerov. Pre úspešný rast platycerium je dôležitá vysoká vzdušná vlhkosť, dostatok svetla , ale pritom ochrana pred priamym slnečným žiarením.

Platycerium pestovanie

Pestovanie platycerium môže byť zábavným a odmeňujúcim zážitkom. Pri správnej starostlivosti sa môže táto fascinujúca rastlina stať ohromujúcim prírastkom do vašej zbierky rastlín. Tu je niekoľko tipov pre úspešné pestovanie parožnatky:

  1. Výber vhodného stanovišťa: Platycerium preferuje svetlé miesto, ale s ochranou pred priamym slnečným žiarením. Umiestnite ho na miesto s jasným, rozptýleným svetlom, ako je napríklad blízko okna s východnou alebo západnou expozíciou.

  2. Teplota: Platycerium raste najlepšie pri miernych teplotách. Ideálne teplotné rozpätie sa pohybuje medzi 18-24 ° C cez deň a 15-18 ° C v noci. Vyhnite sa extrémnym teplotám a prievanu.

  3. Vlhkosť: Platycerium pochádzí z vlhkých tropických oblastí, takže mu vyššia vzdušná vlhkosť veľmi prospieva. Môžete zvýšiť vlhkosť vzduchu okolo rastliny pravidelným postrekovaním listov alebo umiestnením nádoby s vodou v blízkosti rastliny. Ďalšou možnosťou je umiestnenie platycerium na podnos s vlhkým štrkom alebo rašelinou.

  4. Polievanie: Platycerium preferuje rovnomerne vlhkú pôdu, ale vyvarujte sa nadmerného zalievania, ktoré by mohlo viesť k hnilobe koreňov. Nechajte vrchnú vrstvu pôdy mierne uschnúť pred ďalším zalievaním. V letnom období môže byť potrebné zalievať častejšie, zatiaľ čo v zime je potrebné zalievanie obmedziť.

  5. Hnojenie: Platycerium ocení pravidelné hnojenie. Použite vyvážené hnojivo na izbové rastliny alebo špeciálne hnojivo na orchidey, ktoré je bohaté na stopové prvky. Hnojte v období aktívneho rastu, teda približne od jari do jesene, a dodržujte pokyny na obale hnojiva.

  6. Rastový substrát: Platycerium preferuje substrát s dobrou drenážou. Použite zmes rašeliny, kôry, machu a perlitu alebo špecializovaný substrát pre epifytické rastliny.

  7. Orezávanie: Staré a poškodené listy je možné odstrániť orezaním, ale neprerušujte aktívne rastové body na báze rastliny. Opatrne orežte listy blízko ich základne.

  8. Množenie: Platycerium možno množiť pomocou dcérskych rastlín alebo podzemkov. Dcérske rastliny sa objavujú na báze materskej rastliny a môžu byť oddelené a presadené, akonáhle vyrastú dostatočne veľké. Podzemky je možné rozdeliť a vysadiť ako samostatné rastliny.

Platycerium pestovanie

Hnojenie izbových rastlín

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje:

Zaujímavé odkazy