pochybok

Obsah

Pochybok - zaujímavá skalnička

( Androsace )

Pochybok ( Androsace ) je rod rastlín z čeľade prvosenkovité ( Primulaceae ). Tieto rastliny sú malé, vytrvalé a nízke, často sa pestujú ako skalničky alebo v alpínskych záhradách. Pochybky sú cenené pre svoje kvety a dekoratívny vzhľad.

Ako vyzerá pochybok

 • Listy : Sú drobné, obvykle nahĺčené v ružici pri zemi. Môžu byť kožovité a zelené alebo niekedy bývajú aj chlpaté.
 • Kvety : Sú obvykle malé, ale pestré a rastú na tenkých stvoloch. Farba kvetov sa môže pohybovať od bielej až po ružovú, červenú alebo fialovú.

Ako sa pochybok pestuje

 • Stanovište : Pochybky preferujú slnečné až mierne zatienené polohy. Ak máte alpínsku záhradu alebo skalku či suchý múrik, tie sú ideálne na pestovanie pochybkov.
 • Pôda : Majú rady dobre priepustnú pôdu s vysokým obsahom humusu a mierne kyslé pH.
 • Zálievka : Ich pôda by mala zostávať mierne vlhká, ale nezamokrená. Dbajte na to, aby pôda medzi zálievkami vyschla.
 • Množenie : Pochybky možno množiť semenami alebo delením trsov na jar alebo na jeseň.
 • Zimovanie : V zime je dôležité chrániť pochybky pred extrémnymi mrazmi. V chladnejších klimatických podmienkach je vhodné ich prikryť alebo preniesť do skleníka, aby sa uchránili pred zamrznutím.
Pochybok
Pochybok kvet

Pochybok himalájský (Androsace sempervivoides)

Pochybek himalájský ( Androsace sempervivoides ) je krásna rastlina s malými, krásnymi kvetmi. Pochybok himalájský má listy usporiadané do nízkej ružice aa sú podobné s listami rastlín rodu sempervivum (netresk), čo vysvetľuje časť názvu „sempervivoides“. Listy sú kožovité, lesklé, zelené a môžu byť často husto pokryté chlpy.

Kvety pochybku himalájského sú veľmi pôsobivé a pomerne veľké v porovnaní s rozmermi samotnej rastliny. Kvety sa vyskytujú na dlhých tenkých stvoloch, ktoré vystupujú nad listami. Kvety sú obvykle ružovej, červenej alebo fialovej farby, ale môžete nájsť aj biele kvety. Majú päť okvetných lístkov a tvar kvetu sa niekedy pripodobňuje k malým zvončekom.

Celkovo je pochybok himalájský nízky a kompaktný, čo ho robí ideálnym na pestovanie v skalkách, alpínskych záhonoch alebo ako súčasť strešných záhrad. Je to drobná rastlina s neobyčajnou krásou a príjemným vzhľadom, ktorý priťahuje pozornosť a zachováva svoj dekoratívny efekt počas celej sezóny.

Vzhľad môže byť mierne odlišný v závislosti na špecifickej odrode, ktorú máte, ale všeobecne sa vyššie uvedené charakteristiky vzťahujú na Androsace sempervivoides ako celok.

Pochybek himalájský - Androsace sempervivoides

Pochybok severný

Pochybok severný ( Androsace septentrionalis ) je ďalší druh z rodu Androsace , ktorý má svoje špecifické vlastnosti.

Ako vyzerá pochybok severný

 • Listy : Listy pochybku severného sú podobne ako u iných druhov tohto rodu usporiadané v nízkej ružici. Sú obvykle zelenej farby a majú eliptický alebo obvejčitý tvar. Môžete pozorovať, že listy sú drobné, kožovité a môžu byť pokryté jemnými chlpmi.

 • Kvety : Kvety pochybku severného sú tiež malé, ale výrazné. Obvykle sú biele, ale niekedy môžu byť ružové alebo červenkasté. Kvety majú päť okvetných lístkov a tvoria krásne, nápadné kvetenstvo na stonkách, ktoré vystupujú nad listami.

Prirodzené prostredie : Pochybok severný je druh vytrvalej byliny, ktorá rastie v horských oblastiach Európy a Ázie. V prírode ho možno nájsť na horských lúkach, skalnatých svahoch, horských sutiach a medzi skalami v nadmorských výškach od 1000 do 3000 metrov. Je známe, že rastie v severných častiach Európy, ako sú Škandinávia, Alpy, Karpaty, a tiež v určitých oblastiach Ruska a Ázie.

Pochybok severný je považovaný za vytrvalú rastlinu, ktorá sa dokáže prispôsobiť tvrdým podmienkam vysokých hôr. Vďaka svojmu nízkemu vzrastu a krásnym kvetom je obľúbeným prvkom v alpínskych záhradách a skalkách. Pestovanie týchto rastlín v týchto záhradách vyžaduje podobné podmienky ako v ich prirodzenom prostredí, tj dobre priepustnú pôdu a slnečné polohy.

Pochybok alpský

Pochybok alpský ( Androsace alpina ) je ďalším pôvabným druhom rodu Androsace . Má jedinečné vlastnosti, ktoré ho odlišujú od iných druhov.

Ako vyzerá pochybok alpský

 • Listy : Listy pochybku alpského sú podobne ako u iných druhov rodu Androsace usporiadané v nízkej ružici pri zemi. Sú malé, kožovité a často majú zelenú farbu. Listy sú obvykle pokryté jemnými chlpy alebo majú zvraštený povrch.

 • Kvety : Kvety pochybku alpského sú veľmi pôsobivé a krásne. Vytvárajú chudobné, ale nápadné kvetenstvo na tenkých stonkách, ktoré sa týčia nad listami. Kvety sú bielej alebo ružovej farby a majú päť okvetných lístkov.

Prirodzené prostredie: Pochybok alpský je charakteristickým obyvateľom alpských a subalpských oblastí strednej Európy. Rastie na skalnatých svahoch, medzi skalami, na horských lúkach a na alpínskych sutiach v nadmorských výškach od približne 1500 do 3000 metrov. Tento druh sa vyskytuje v Alpách, ako sú Alpy vo Švajčiarsku, Rakúsku, Taliansku a Francúzsku.

Pochybok alpský je prispôsobený tvrdým podmienkam alpského prostredia a je často videný v trpasličej vegetácii na horských vrcholkoch. Jeho dekoratívny vzhľad a odolnosť ho robia obľúbenou rastlinou na pestovanie v alpínskych záhradách a skalkách.

Pestovanie : Ak chcete pestovať pochybok alpský, mali by ste mu poskytnúť slnečné stanovište a dobre odvodnenú pôdu, čo sú podobné podmienky ako v jeho prirodzenom prostredí.

Pochybok alpský - Androsace alpina

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: