stokráska

Obsah

Stokráska - pozabudnutá skalnička

( Bellidiastrum )

Stokráska ( Bellidiastrum ) je rod rastlín patriaci do čeľade hviezdnicovité ( Asteraceae ), ktorý zahŕňa niekoľko druhov. Táto rastlina sa často podobá tradičným sedmokráskam ( Bellis ), ktoré sú známe svojimi bielymi kvetmi so žltými stredmi. Kvety stokrásky bývajú zložené z radu jemných okvetných lístkov, ktoré môžu byť bielej alebo ružovej farby, a stredu s mnohými trubičkovitými kvetmi žltej alebo žltohnedej farby. Kvety bývajú zhromaždené do kvetenstva, ktoré sú podobné malým „košíčkom“.

Stokrásky sa často vyskytujú na lúkach, pastvinách alebo na okrajoch lesov . Väčšinou rastú v tráve a ďalšej vegetácii a kvitnú počas jari a leta. Niektoré druhy stokrások môžu byť pomerne drobné, zatiaľ čo iné môžu mať väčšie kvety a dosahovať výšku až niekoľko desiatok centimetrov.

Stokráska - Bellidiastrum

Stokráska Micheliho

Stokráska Micheliho ( Bellidiastrum michelii ) je druh rastliny z čeľade hviezdnicovité ( Asteraceae ), ktorý sa vyskytuje v Európe, najmä v horských oblastiach. Je to jeden z mála druhov tohto rodu, ktorý sa v prírode vyskytuje aj u nás.

Ako vyzerá stokráska Micheliho

Stokráska Micheliho je vytrvalá bylina s drobnými kvetmi, ktoré sú usporiadané do košíčkovitých kvetenstiev. Kvety majú biele, zriedka ružové okvetné lístky a žltý stred tvorený trubičkovitými kvetmi. Listy sú úzke, šidlovité a striedavo usporiadané pozdĺž stonky.

Kde stokráska Micheliho rastie

Stokráska Micheliho sa vyskytuje najmä v horských oblastiach Európy. Rastie na lúkach, pastvinách, horských stráňach, vo svetlých lesoch a na alpínskych lúkach. Tento druh preferuje chladnejšie a vlhšie podmienky, ktoré sú typické pre horské prostredie. Môžete ju nájsť v nadmorských výškach od nižších horských polôh až po alpínske hrebene.

Stokráska Micheliho je jednou z mnohých druhov kvitnúcich rastlín, ktoré ozdobujú európske horské krajiny. Jej jemné biele kvety tvoria zaujímavý kontrast k okolitej krajine a sú tradičnou súčasťou alpínskej flóry.

Stokráska Micheliho - Bellidiastrum michelii

Stokráska Micheliho pestovanie

Stokrásku Micheliho ( Bellidiastrum michelii ) možno pestovať na záhrade alebo v skalke, najmä ak máte vhodné podmienky na jej rast. Pri pestovaní stokrásky Micheliho na záhrade by ste mali zohľadniť nasledujúce faktory:

Klíma : Stokráska Micheliho je pôvodným druhom európskych horských oblastí, a preto preferuje chladnejšiu klímu. Ak žijete v oblasti s miernym alebo chladným podnebím, malo by byť možné stokrásku Micheliho úspešne pestovať.

Stanovište : Vyberte pre ňu vhodné stanovište na záhrade. Stokráska Micheliho preferuje slnečné až polotienisté miesta. Môžete ju umiestniť na okraj trávnika, do skalky alebo do záhona.

Pôda : Táto rastlina preferuje dobre odvodnenú pôdu s väčším obsahom humusu. Pridajte do pôdy kompost alebo iný organický materiál (napríklad organické hnojivo Hnojík), aby sa zlepšila štruktúra a výživa pôdy.

Polievanie : Pravidelné zalievanie je dôležité najmä počas suchých období. Zalievajte stokrásku Micheliho skôr mierne, aby nedošlo k premokreniu.

Množenie : Stokrásku Micheliho môžete rozmnožovať semenom alebo delením trsov. Semená môžete vysievať na jar priamo do zeme. Ak sa rozhodnete pre delenie trsov, môžete to urobiť na jar alebo na jeseň.

Ďalšia starostlivosť : Stokráska Micheliho nie je náročná na údržbu. Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety a udržujte okolie rastliny čisté.

Pamätajte, že presné požiadavky na pestovanie môžu závisieť od konkrétnych podmienok vašej záhrady a klímy.

Stokráska Micheliho - Pomenovaná podľa Piera Antonia Micheliho

Stokráska Micheliho je názov, ktorý jej bol daný na základe talianskeho botanika, ktorý túto a ďalšie rastliny prvýkrát opísal a klasifikoval.

Pier Antonio Micheli (1679-1737) bol taliansky botanik a lekár, ktorý je známy svojimi príspevkami k botanike a mykológii. Je považovaný za jedného z popredných vedcov svojej doby a bol priekopníkom v oblasti systémovej botaniky.

Micheli sa narodil vo Florencii a študoval medicínu a botaniku na tamojšej univerzite. Bol učiteľom, vedeckým bádateľom a lekárom . Jeho najvýznamnejším dielom je pravdepodobne kniha nazvaná “ Nova Plantarum Genera ,“ ktorú publikoval v roku 1729. Táto kniha bola revolučná v tom, že prvýkrát uviedla koncept „genera“ (rodu) v systematickej botanike. Micheli tu popísal a klasifikoval mnoho rastlinných druhov na základe podobností a rozdielov medzi nimi.

Svojím prístupom ku klasifikácii rastlín sa stal významným predchodcom modernej taxonómie , ktorá sa zaoberá vedeckým zaradením a pomenovaním organizmov. Jeho práca ovplyvnila ďalší vývoj botanickej vedy a mala zásadný vplyv na vedecký prístup k systematickej botanike.

Pier Antonio Micheli je tiež známy svojim výskumom húb a lišajníkov . Jeho prínosy v oblasti mykológie (štúdium húb) a jeho metodický prístup k výskumu rastlín ho zaradili medzi významné postavy vedeckého sveta 18 . storočia.

Pier Antonio Micheli

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: