sviečkovec

Obsah

Sviečkovec Gaura - sviečkovec pestovanie

( Gaura )

Sviečkovec , známy tiež ako Gaura , je okrasná rastlina patriaca do čeľade pupalkovitých ( Onagraceae ). Je pôvodná v Severnej Amerike a je obľúbeným kvetinovým prvkom v záhradách, a to vďaka svojim vzdušným kvetom a dlhému kvitnutiu. Názov „sviečkovec“ je odvodený od tvaru kvetov, ktoré pripomínajú drobné sviečky.

Ako sviečkovec vyzerá

 • Listy : Listy sviečkovca sú striedavé, dlhé, úzke a často majú ľahké zafarbenie alebo nádych do fialovej farby.
 • Kvety : Kvety sú malé, päťpočetné a majú bielu, ružovú alebo svetlo červenú farbu. Kvety sú usporiadané na tenkých, vztýčených stonkách, čo dáva rastline ľahučký a elegantný vzhľad. Kvety kvitnú na koncoch stoniek a rozkvitajú postupne, čo predlžuje dobu kvitnutia.
 • Výška : Sviečkovec môže dorásť do výšky okolo 30 cm až 1 metra, závisí to od druhu a odrody.

Ako sa sviečkovec pestuje

Stanovište : Sviečkovec uprednostňuje slnečné stanovište, ale väčšina druhov a odrôd znáša aj polotieň.

Pôda : Rastlina vyžaduje dobre priepustnú a úrodnú pôdu. Pôda by nemala byť príliš ťažká a zamokrená, aby sa zabránilo koreňovému hnednutiu.

Zálievka : Sviečkovec potrebuje pravidelnú zálievku, najmä počas horúcich letných dní. Dbajte však na to, aby pôda nebola premokrená, pretože to môže spôsobiť hnilobu koreňov.

Hnojenie : Odporúča sa sviečkovec pravidelne hnojiť, aby sa zabezpečilo bohaté a dlhé kvitnutie. Využívajte však radšej nejaké prírodné organické hnojivo a prihnojujte v menších dávkach.

Množenie : Sviečkovec možno množiť semenami alebo delením trsov na jar alebo na jeseň.

Zazimovanie : V miernych klimatických podmienkach býva sviečkovec mrazuvzdorný, a teda pestovaný ako trvalka. V chladnejších oblastiach je však lepšie ho chrániť pred mrazom, prípadne je možné pestovať ako letničku.

Sviečkovec je rastlina, ktorá priťahuje motýle a ďalšie opeľovače, a vďaka svojmu krásnemu vzhľadu je ideálna pre záhradné záhony, kvetinové aranžmány, skalky alebo aj nádoby na terase.

Sviečkovec Gaura
Sviečkovec

Sviečkovec Lindheimerov

Sviečkovec Lindheimerov ( Gaura lindheimeri ) je najčastejším druhom sviečkovca pestovaného aj u nás. Pochádza zo Severnej Ameriky, ale už počas kolonizačných výprav bol prevezený na rôzne ďalšie miesta a dnes sa pestuje celosvetovo.

Zo sviečkovca Lindheimrova potom vznikli všetky ďalšie kultivary sviečkovca bieleho (pozri ďalej) aj sviečkovca ružového (pozri tiež ďalej).

Pestovanie sviečkovca Lindheimerova

 • Stanovište : Sviečkovec Lindheimerov uprednostňuje slnečné až mierne polotienisté stanovište. Na plnom slnku kvitne hojnejšie a dlhšie.
 • Pôda : Rastlina vyžaduje dobre priepustnú pôdu s dobrou drenážou. Najlepšia je mierne kyslá až neutrálna pôda, ale sviečkovec biely je tolerantný k rôznym typom pôd.
 • Zálievka : V čase zakorenenia je dôležité pravidelne zalievať, kým sa rastlina neusadí. Dospelé rastliny sú odolnejšie voči suchším podmienkam, ale v horúcich obdobiach je vhodné poskytnúť im dostatok vlahy.
 • Hnojenie : Sviečkovec Lindheimerov nepotrebuje výrazné hnojenie. Stačí aplikovať všeobecné hnojivo pre kvitnúce rastliny v jarnom období.
 • Množenie : Rastliny je možné množiť semenami alebo delením trsov. Semená sa môžu samovoľne vysemeniť na jeseň, a pokiaľ nezmrznú, vytvoria na jar nové rastliny. Môžete tiež zbierať zrelé semená a vysievať ich na nové miesta.
 • Zazimovanie : Sviečkovec Lindheimerov je všeobecne pomerne odolný voči mrazu, ale v extrémnejších oblastiach je vhodné rastliny chrániť mulčovaním okolo koreňov, najmä v prvej zimnej sezóne po výsadbe.

Sviečkovec Lindheimerov je krásna a nenáročná rastlina , ktorá môže výrazne oživiť vašu záhradu svojimi nádhernými kvetmi a ľahučkým vzhľadom.

Sviečkovec Lindheimerov

Sviečkovec biely

Sviečkovec biely ( Gaura lindheimeri White ) je jedným z najobľúbenejších druhov sviečkovca, a to vďaka svojim nádherným bielym kvetom a dlhému kvitnutiu. Patrí k druhu sviečkovec Lindheimerov, ale má iba biele kvety. Je to vytrvalá rastlina, ktorá pochádza zo stredných a južných oblastí Severnej Ameriky. Nižšie je popis, ako sviečkovec biely vyzerá a ako ho pestovať:

Vzhľad sviečkovca bieleho:

 • Listy : Listy sviečkovca bieleho sú striedavé, dlhé, úzke a zvyčajne majú zelenú farbu. Niekedy môžu mať nádych fialovej farby.
 • Kvety : Kvety sú drobné, päťpočetné a majú bielu farbu. Sú usporiadané na dlhých a jemných vztýčených stonkách, ktoré vytvárajú svieži a vzdušný vzhľad. Kvety kvitnú po väčšinu leta až do jesene a priťahujú motýle a ďalšie opeľovače.
 • Výška : Sviečkovec biely môže dorásť výšky okolo 30 cm až 90 cm, v závislosti od konkrétnej odrody.

Najkrajšími kultivarmi vyšľachtenými pre skalky a záhrady sú napríklad tieto:

 • sviečkovec Gambit Compact White – s bielymi kvetmi a kompaktným vzrastom,
 • sviečkovec Geyser White – menší sviečkovec, dobre sa kombinuje s ďalšími trvalkami, je vhodný pre veľké plochy, pre svoju nenáročnosť sa používa aj v mestskej zeleni,
 • sviečkovec White Dove – ideálny pre miesta, kde fúka vietor alebo skôr veje vánok – prekrásne sa tam bude vlniť.
Všetky tieto biele (i ďalšie) sviečkovce môžete dobre kombinovať s ostatnými skalničkami alebo trvalkami, najlepšie sa hodia k okrasným trávam, levandule, strapatce i strapatkovke, ale aj k železnici alebo do blízkosti kvitnúcej šalvie alebo mäty.

Sviečkovec ružový

Sviečkovec ružový je ďalším kultivarom sviečkovca Lindheimerova. Tentoraz však vyšľachtené odrody kvitnú ružovými kvetmi. Pestovanie je rovnaké ako u všetkých vyššie uvedených sviečkovcov a taktiež kombinácia je vhodná s rovnakými rastlinami – dávajte tentoraz pozor len na to, aby sa ružová netĺkla s niektorými odtieňmi.

Sviečkovec ružový si môžete zaobstarať v týchto kultivaroch:

 • sviečkovec Gambit Rose – prekrásne ružovo jemne kvitnúca trvalka, ktorá sa hodí do štrkových záhonov, skaliek a najlepšie sa kombinuje s okrasnými trávami, pretože tak vynikne jej nezvyklá ružová farba,
 • sviečkovec Gambit Variegata Rose – má tmavo fialové kvety a kvitne si najdlhšie zo všetkých sviečkovcov, hodí sa do skaliek, záhradiek, suchých múrikov, pred vchodové dvere, pretože všade tam upúta pozornosť,
 • sviečkovec Belleza Dark Pink – ďalší tmavo ružový variant, kvitne tentoraz až do októbra, je skvele kombinovateľný s trvalkami, letničkami aj okrasnými trávami, je plne mrazuvzdorný.
Sviečkovec ružový

Zdroje:

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články