sviečkovec

Obsah

Sviečkovec Gaura - sviečkovec pestovanie

( Gaura )

Sviečkovec , známy tiež ako Gaura , je okrasná rastlina patriaca do čeľade pupalkovitých ( Onagraceae ). Je pôvodná v Severnej Amerike a je obľúbeným kvetinovým prvkom v záhradách, a to vďaka svojim vzdušným kvetom a dlhému kvitnutiu. Názov „sviečkovec“ je odvodený od tvaru kvetov, ktoré pripomínajú drobné sviečky.

Ako sviečkovec vyzerá

 • Listy : Listy sviečkovca sú striedavé, dlhé, úzke a často majú ľahké zafarbenie alebo nádych do fialovej farby.
 • Kvety : Kvety sú malé, päťpočetné a majú bielu, ružovú alebo svetlo červenú farbu. Kvety sú usporiadané na tenkých, vztýčených stonkách, čo dáva rastline ľahučký a elegantný vzhľad. Kvety kvitnú na koncoch stoniek a rozkvitajú postupne, čo predlžuje dobu kvitnutia.
 • Výška : Sviečkovec môže dorásť do výšky okolo 30 cm až 1 metra, závisí to od druhu a odrody.

Ako sa sviečkovec pestuje

Stanovište : Sviečkovec uprednostňuje slnečné stanovište, ale väčšina druhov a odrôd znáša aj polotieň.

Pôda : Rastlina vyžaduje dobre priepustnú a úrodnú pôdu. Pôda by nemala byť príliš ťažká a zamokrená, aby sa zabránilo koreňovému hnednutiu.

Zálievka : Sviečkovec potrebuje pravidelnú zálievku, najmä počas horúcich letných dní. Dbajte však na to, aby pôda nebola premokrená, pretože to môže spôsobiť hnilobu koreňov.

Hnojenie : Odporúča sa sviečkovec pravidelne hnojiť, aby sa zabezpečilo bohaté a dlhé kvitnutie. Využívajte však radšej nejaké prírodné organické hnojivo a prihnojujte v menších dávkach.

Množenie : Sviečkovec možno množiť semenami alebo delením trsov na jar alebo na jeseň.

Zazimovanie : V miernych klimatických podmienkach býva sviečkovec mrazuvzdorný, a teda pestovaný ako trvalka. V chladnejších oblastiach je však lepšie ho chrániť pred mrazom, prípadne je možné pestovať ako letničku.

Sviečkovec je rastlina, ktorá priťahuje motýle a ďalšie opeľovače, a vďaka svojmu krásnemu vzhľadu je ideálna pre záhradné záhony, kvetinové aranžmány, skalky alebo aj nádoby na terase.

Sviečkovec Gaura
Sviečkovec

Sviečkovec Lindheimerov

Sviečkovec Lindheimerov ( Gaura lindheimeri ) je najčastejším druhom sviečkovca pestovaného aj u nás. Pochádza zo Severnej Ameriky, ale už počas kolonizačných výprav bol prevezený na rôzne ďalšie miesta a dnes sa pestuje celosvetovo.

Zo sviečkovca Lindheimrova potom vznikli všetky ďalšie kultivary sviečkovca bieleho (pozri ďalej) aj sviečkovca ružového (pozri tiež ďalej).

Pestovanie sviečkovca Lindheimerova

 • Stanovište : Sviečkovec Lindheimerov uprednostňuje slnečné až mierne polotienisté stanovište. Na plnom slnku kvitne hojnejšie a dlhšie.
 • Pôda : Rastlina vyžaduje dobre priepustnú pôdu s dobrou drenážou. Najlepšia je mierne kyslá až neutrálna pôda, ale sviečkovec biely je tolerantný k rôznym typom pôd.
 • Zálievka : V čase zakorenenia je dôležité pravidelne zalievať, kým sa rastlina neusadí. Dospelé rastliny sú odolnejšie voči suchším podmienkam, ale v horúcich obdobiach je vhodné poskytnúť im dostatok vlahy.
 • Hnojenie : Sviečkovec Lindheimerov nepotrebuje výrazné hnojenie. Stačí aplikovať všeobecné hnojivo pre kvitnúce rastliny v jarnom období.
 • Množenie : Rastliny je možné množiť semenami alebo delením trsov. Semená sa môžu samovoľne vysemeniť na jeseň, a pokiaľ nezmrznú, vytvoria na jar nové rastliny. Môžete tiež zbierať zrelé semená a vysievať ich na nové miesta.
 • Zazimovanie : Sviečkovec Lindheimerov je všeobecne pomerne odolný voči mrazu, ale v extrémnejších oblastiach je vhodné rastliny chrániť mulčovaním okolo koreňov, najmä v prvej zimnej sezóne po výsadbe.

Sviečkovec Lindheimerov je krásna a nenáročná rastlina , ktorá môže výrazne oživiť vašu záhradu svojimi nádhernými kvetmi a ľahučkým vzhľadom.

Sviečkovec Lindheimerov

Sviečkovec biely

Sviečkovec biely ( Gaura lindheimeri White ) je jedným z najobľúbenejších druhov sviečkovca, a to vďaka svojim nádherným bielym kvetom a dlhému kvitnutiu. Patrí k druhu sviečkovec Lindheimerov, ale má iba biele kvety. Je to vytrvalá rastlina, ktorá pochádza zo stredných a južných oblastí Severnej Ameriky. Nižšie je popis, ako sviečkovec biely vyzerá a ako ho pestovať:

Vzhľad sviečkovca bieleho:

 • Listy : Listy sviečkovca bieleho sú striedavé, dlhé, úzke a zvyčajne majú zelenú farbu. Niekedy môžu mať nádych fialovej farby.
 • Kvety : Kvety sú drobné, päťpočetné a majú bielu farbu. Sú usporiadané na dlhých a jemných vztýčených stonkách, ktoré vytvárajú svieži a vzdušný vzhľad. Kvety kvitnú po väčšinu leta až do jesene a priťahujú motýle a ďalšie opeľovače.
 • Výška : Sviečkovec biely môže dorásť výšky okolo 30 cm až 90 cm, v závislosti od konkrétnej odrody.

Najkrajšími kultivarmi vyšľachtenými pre skalky a záhrady sú napríklad tieto:

 • sviečkovec Gambit Compact White – s bielymi kvetmi a kompaktným vzrastom,
 • sviečkovec Geyser White – menší sviečkovec, dobre sa kombinuje s ďalšími trvalkami, je vhodný pre veľké plochy, pre svoju nenáročnosť sa používa aj v mestskej zeleni,
 • sviečkovec White Dove – ideálny pre miesta, kde fúka vietor alebo skôr veje vánok – prekrásne sa tam bude vlniť.
Všetky tieto biele (i ďalšie) sviečkovce môžete dobre kombinovať s ostatnými skalničkami alebo trvalkami, najlepšie sa hodia k okrasným trávam, levandule, strapatce i strapatkovke, ale aj k železnici alebo do blízkosti kvitnúcej šalvie alebo mäty.

Sviečkovec ružový

Sviečkovec ružový je ďalším kultivarom sviečkovca Lindheimerova. Tentoraz však vyšľachtené odrody kvitnú ružovými kvetmi. Pestovanie je rovnaké ako u všetkých vyššie uvedených sviečkovcov a taktiež kombinácia je vhodná s rovnakými rastlinami – dávajte tentoraz pozor len na to, aby sa ružová netĺkla s niektorými odtieňmi.

Sviečkovec ružový si môžete zaobstarať v týchto kultivaroch:

 • sviečkovec Gambit Rose – prekrásne ružovo jemne kvitnúca trvalka, ktorá sa hodí do štrkových záhonov, skaliek a najlepšie sa kombinuje s okrasnými trávami, pretože tak vynikne jej nezvyklá ružová farba,
 • sviečkovec Gambit Variegata Rose – má tmavo fialové kvety a kvitne si najdlhšie zo všetkých sviečkovcov, hodí sa do skaliek, záhradiek, suchých múrikov, pred vchodové dvere, pretože všade tam upúta pozornosť,
 • sviečkovec Belleza Dark Pink – ďalší tmavo ružový variant, kvitne tentoraz až do októbra, je skvele kombinovateľný s trvalkami, letničkami aj okrasnými trávami, je plne mrazuvzdorný.
Sviečkovec ružový

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: