tmavohnedá škvrnitost

Obsah

Tmavohnedá škvrnitost - hostiteľom je hlohyňa šarlátová

( Fusicladium pyracanthae )

Tmavohnedá škvrnitost je hubová choroba , ktorá postihuje rastliny z rodu hloh ( Crataegus ), medzi ktoré patrí napríklad hloh obyčajný ( Crataegus monogyna ) a ďalšie druhy hlohov vrátane hlohyne šarlátovej ( Pyracantha coccinea ). Hlavným patogénom spôsobujúcim túto chorobu je huba nazvaná Fusicladium pyracanthae (predtým známa ako Fusicladium dendriticum ).

Táto huba napáda listy hlohu/hlohyne a vytvára charakteristické chrastovité škvrny na ich povrchu . Škvrny sú obvykle okrúhle alebo nepravidelné, čiernej alebo tmavo hnedej farby. Infekcie začínajú na spodnej strane listov, kde sa tvoria výtrusy huby, a postupne sa rozširujú na hornej časti listov. Ďalej napáda vetvičky, kvety a najmä plody.

Tmavohnedá škvrnitost môže oslabiť rastliny, najmä ak je infekcia rozsiahla a opakovaná . Infikované listy sa postupne žltnú, usychajú a opadávajú, čo môže ovplyvniť fotosyntézu a celkovú vitalitu rastlín. Tiež sa znižuje estetickosť rastlín v okrasnej záhrade.

Kontrola tejto choroby zahŕňa odstránenie infikovaných listov a ich zničenie , aby sa zabránilo šíreniu huby. Dôležité je tiež zaistiť dostatočnú vzdušnosť a osvetlenie rastlín, čo zníži vlhkosť a zhorší podmienky na šírenie patogénu. Pri silnom napadnutí môžete použiť fungicídy, ale je dôležité postupovať podľa návodu, aby sa minimalizovalo riziko negatívnych dopadov na životné prostredie a ostatné organizmy.

Tmavohnědá škvrnitost - Crataegus

Tmavohnedá škvrnitost - prezimovanie patogénu

Fusicladium pyracanthae , patogén spôsobujúci tmavohnedú škvrnitost, je huba. Počas zimného obdobia táto huba prezimuje v pukoch a na opadaných listoch hlohov . To je kľúčovým faktorom umožňujúcim prežitie a šírenie choroby do ďalšieho vegetačného obdobia.

Keď infikované listy na jeseň opadajú, huba sa uchytí na povrchu týchto listov alebo prenikne do pukov, kde zostáva v latentnom stave. Latentná infekcia znamená, že huba je prítomná v rastline, ale nespôsobuje žiadne viditeľné príznaky. Počas chladných zimných mesiacov huba zostáva v kľudovom stave, aby prečkala nepriaznivé podmienky.

Keď nastane vhodné jarné počasie (obvykle vlhké a mierne teplé), huba sa aktivuje a začne sa množiť . Infekcie začínajú na nových listoch a postupne sa šíria na staršie časti rastliny. Dažďové zrážky a vlhké prostredie podporujú šírenie výtrusov huby, ktoré sa uvoľňujú z infikovaných listov a šíria sa na nové rastliny.

Kedy a kde presne huba Fusicladium pyracanthae prezimuje, závisí od miestnych klimatických podmienok a typu hostiteľských rastlín. Je však všeobecne známe, že prezimovanie vo forme latentnej infekcie na opadaných listoch av pukoch hlohov je kľúčovým prvkom životného cyklu tejto choroby.

Správnym spôsobom, ako obmedziť prezimovanie patogénu a znížiť šírenie infekcie v ďalšom roku, je teda odstrániť opadané listy a listy s príznakmi choroby z okolia rastliny a vhodne ich zlikvidovať . Tým sa minimalizuje zdroj infekčných výtrusov a obmedzuje sa šírenie choroby na nové rastliny v budúcej sezóne.

Tmavohnedá škvrnitost - prezimovanie patogénu

Tmavohnedá škvrnitost prevencia

Najlepším spôsobom, ako sa brániť tmavohnedé škvrnitosti, je ako vždy prevencia.

Ideálne je zaobstarávať si a pestovať odolné kultivary hlohyní ( Orange Charmer, Red Comumn ai), likvidácia napadnutých a opadaných listov, likvidácia napadnutých plodov, presvetľovanie hlohyní rezom, ošetrenie povolenými fungicídmi na jar (počas mája).

Pri ošetrovaní hlohyne fungicídy majte stále na pamäti, že sa jedná o potenciálne nebezpečné látky pre ľudí, zvieratá i prírodu okolo. Vždy používajte ochranné pomôcky, ako sú ochranné rukavice, ochranné okuliare a iné. Nikdy pri aplikácii postrekov nejedzte a nepite.

Postrek vykonávajte len za bezveterného počasia alebo len za mierneho vánku.

Tmavohnedá škvrnitost ochrana

Ďalším a dvojnásobne účinným opatrením je hnojenie hlohyne a okrasných hlohov organickým hnojivom. Toto hnojivo nielenže dodáva rastlinám vhodné výživné látky, ale taktiež zlepšuje ich obranyschopnosť proti chorobám a škodcom. Namiesto fungicídnych prostriedkov teda odporúčame hlohy a hlohyne prihnojovať Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov .

Repelentný účinok proti škodcom a chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete hlohy a hlohyne zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale a dodržujte odporúčané dávkovanie. Pri postreku roztokom by mali stačiť 3 dávky týždenne, aby ste sa chrastavitosť zbavili definitívne, alebo aspoň na dlhšiu dobu.

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: