Monilíniová spála

Obsah

Monilíniová spála - postrach pre marhule, čerešne aj okrasné stromy

( Monilinia laxa )

Monilíniová spála spôsobuje hnednutie, zasychanie a odumieranie kvetov, k tvorbe plodov vôbec nedôjde, postupne uvadajú i odumierajú aj letorasty, na marhuliach sa často objavujú klejotoky.

Najčastejšie napáda marhule, višne, čerešne, jablone, mandľovníka a slivky, ale okrem ovocných stromov napáda aj okrasné: zlatovka, mandľa trojlaločná alebo višňa plstnatá.

Pôvodca choroby ( Monilinia laxa ) prežíva v napadnutých plodoch a vetvičkách, z ktorých sa na jar dostáva do kvetov.

Pomocou je dôsledná likvidácia napadnutých plodov (a to na stromoch, aj na zemi), dôsledná likvidácia napadnutých vetvičiek . Na začiatku kvitnutia je možné ošetriť povolenými fungicídmi .

Monilíniová spála - Monilinia laxa

Monilíniová spála marhúľ

Najčastejšie sa s monilíniovou spálou stretávame naozaj pri marhuliach. Pozná sa už na jar, že marhule neprospievajú, zasychajú im listy, neskôr hnednú, na kmeni a vetvičkách sa objavuje klejotok. Marhule, najmä mladé stromčeky, môžu aj odumrieť. Radou sa kupovať zdravé stromčeky z overených škôlok, pýtať sa po odolných odrodách, dôsledne odstraňovať všetky napadnuté listy, kvety, plody i vetvičky av prípade potreby použiť fungicíd.

Monilíniová spála postrek

Pokiaľ plánujete marhule alebo aj iné ovocné stromy preventívne striekať fungicídom proti moniliniovej spále, potom siahnite po týchto prostriedkoch:

  • Baycor 25 WP (bitertanol) – 0,1 %,
  • Dithane M 45 (mancozeb) – 0,2 až 0,3 %,
  • Rovral 50 WP (Iprodione) – 0,1%.
Prvé ošetrenie vykonajte pred rozkvetom, druhé po odkvitnutí.

Majte stále na pamäti, že chemické prostriedky sú toxické pre človeka, zvieratá aj okolitú prírodu.

Postreky vykonávajte iba za bezveterného počasia. Pri aplikácii používajte ochranný odev, ochranné rukavice a ochranné okuliare. Pri aplikácii postreku nejedzte, nepite, po aplikácii si umyte ruky.

Dôležitejšia je prevencia :

  • nakupovať zdravú sadbu,
  • vyberať marhule odolné voči moniliniovej spále,
  • dôsledne odstraňovať napadnuté plody, kvety, listy i vetvičky,
  • udržiavať pôdu pod stromami čistú – bez buriny, dôkladne kypriť,
  • používať organické hnojivá ako prevenciu pred chorobami a škodcami vôbec.
Monilíniová spála postrek

Monilíniová spála ochrana

Dobrou prevenciou proti chorobám vrátane moniliniovej spále je dopriať ovocným i okrasným drevinám prírodné organické hnojivo Hnojík, ktoré obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Toto hnojivo obsahuje chitín, ktorý má repelentný účinok proti škodcom, ale aj podporný účinok na imunitný systém rastliny, ktorý im potom pomáha bojovať aj s chorobami. Organické hnojivo používajte po celú vegetačnú dobu, tj. pred začiatkom kvitnutia až do zberu.

Repelentný účinok proti škodcom má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojík

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: