listárik čiarkovaný

Obsah

Listárik čiarkovaný foto - postrach pre hrach a bôby

( Sitona lineatus )

Listárik čiarkovaný ( Sitona lineatus ) je drobný chrobák z čeľade nosáčikovitých. Jedná sa o významného škodcu poľnohospodárskych plodín, konkrétne hlavne strukovín, ako sú hrach, fazuľa a podobne, ale napáda aj iné druhy rastlín.

Chrobáky sa vyskytujú najmä v období jari a začiatku leta , kedy sa živia listy rastlín, pričom samice chrobákov kladú vajíčka priamo do pôdy vedľa rastlín, kde sa vyliahnu larevné štádiá. Tí sa potom živia koreňmi rastlín a tým významne znižujú výnos a kvalitu úrody. Dospelé chrobáky sú približne 5 mm veľké, sú šedohnedej farby a vyznačujú sa pozdĺžnymi hnedými prúžkami na chrbte. Dospelé chrobáky ožierajú listy.

Na ochranu pred listárikom čiarkovanom sa bežne využívajú chemické ochranné prostriedky , avšak existuje aj biologická kontrola pomocou prirodzených nepriateľov tohto škodcu, ako sú napríklad roztoče a draví chrobáky.

Listárik čiarkovaný foto - Sitona lineatus

Listárik čiarkovaný - životný cyklus

Prezimujú dospelí chrobáky. Na jar kladú oplodnené samičky vajíčka do zeme vedľa rastlín (hrach, fazuľa, bôb ai), larvy sa potom vyvíjajú pomerne rýchlo a škodia na koreňoch. Dospelí chrobáky škodia na listoch. November má do roka iba jednu generáciu, najviac škodí na jar.

Listárik čiarkovaný - životný cyklus

Listárik čiarkovaný postrek

Povolenými insekticídmi môžete listárika čiarkovaného postrekovať na jar, a to v čase, keď má rastlina 3 až 4 pravé listy. Medzi povolené prostriedky patria.

  • Karate 2,5 EC (lambda-cyhalothrin) – 0,3 l.
Použitie chemických postrekov môže byť pre človeka a životné prostredie nebezpečné. Preto je dôležité dodržiavať bezpečnostné postupy a nosiť správne ochranné pomôcky pri aplikácii chemických postrekov.
Medzi ochranné pomôcky, ktoré by mali byť používané pri aplikácii chemických postrekov, patria:
1. Respirátor – slúži na ochranu dýchacích ciest pred inhaláciou nebezpečných chemikálií.
2. Okuliare alebo ochranný štít – chránia oči pred striekajúcimi kvapkami postreku.
3. Rukavice – chráni kožu na rukách a pažiach pred priamym stykom s chemikáliami.
4. Ochranný oblek – kryje telo a chráni pokožku pred priamym stykom s chemikáliami.
5. Kryt na topánky – chráni nohy a obuv pred chemickými postrekmi a znečistením.

Okrem chemickej ochrany sa odporúča aj biologická ochrana, a to pomocou dravých roztočov.

Najdôležitejšia je však prevencia , tj.

  • nakupovať zdravú sadbu,
  • dodržiavať striedanie plodín,
  • vysievať hrach včas ,
  • nevysievať hrach v blízkosti porastov lucerny a ďateliny,
  • okamžite po zbere zorať alebo zryť pole, kedy bol hrach vysiaty,
  • používať kvalitné a hlavne organické hnojivá, ktoré dodajú rastlinám schopnosť brániť sa proti škodcom.

Listárik čiarkovaný ochrana

My odporúčame používať prírodné organické hnojivo Hnojík , pretože Hnojík obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Ak použijete Hnojík od začiatku sezóny, tj. doby, kedy sa listáriky začínajú množiť, pravidelne, potom sa najskôr vyhnete všetkým problémom, ktoré na vašich záhradách spôsobujú títo škodcovia.

Repelentný účinok proti škodcom spôsobuje chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok. Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín vylepšuje štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Ak sa listopasi už premnožili, musíte dostať chitín čo najrýchlejšie do rastlín (hrachu, fazule, bôbu). Preto H nojík so svlečkami lúhujte vo vode , aby sa účinné látky rozpustili, a týmto výluhom potom rastliny zalejte alebo postriekajte. Najlepšie je, keď sa látky cez listy aj korene dostanú čo najrýchlejšie do tela rastliny. U listopasov by mali stačiť tri takéto zálievky počas týždňa, aby sa dostavil požadovaný efekt.

Hmyzí trus

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: