Múčnatka hrachu

Obsah

Múčnatka hrachu - pozor na všetky strukoviny

(Erysiphe pisi )

Múčnatka hrachu ( Erysiphe pisi ) je hubová choroba , ktorá postihuje strukoviny (hrach, šošovku, cícer ai). Erysiphe pisi je druh múčnatiek patriaci do čeľade Erysiphaceae , ktorá zahŕňa rôzne druhy múčnatiek napádajúcich rôzne druhy rastlín.

Múčnatka hrachu je charakterizované belavým alebo šedým plstnatým povlakom na listoch, stonkách a struku rastliny. Tento povlak je tvorený mycéliom huby a jej konídiami (asexuálnymi spórami). Infekcia zvyčajne začína na listoch a postupuje na ďalšie časti rastliny.

Choroba sa často vyskytuje vo vlhkých a teplých podmienkach , ktoré sú priaznivé pre rast a šírenie huby. Infikované rastliny môžu stratiť na výnose, pretože múčnatka obmedzuje fotosyntézu a znižuje schopnosť rastliny spracovávať živiny.

Kontrola múčnatke hrachu zahŕňa rôzne metódy, ako je obmedzenie vlhkosti a zlepšenie vetrania rastliny , aby sa znížila priaznivé prostredie na šírenie huby. Prípadne možno použiť fungicídy na potlačenie infekcie, ale je dôležité vybrať taký fungicíd, ktorý je vhodný na použitie na hrachu a ktorý je bezpečný pre ľudskú spotrebu, ak je hrach určený na konzumáciu.

Múčnatka hrachu - Erysiphe pisi

Ako sa šíri múčnatka hrachu

Múčnatka hrachu ( Erysiphe pisi ) sa šíri pomocou konídií, ktoré sú asexuálnymi spórami huby . Tieto konídie sa vytvárajú na povrchu infikovaných rastlín a sú ľahko prenášané vetrom, vodou, hmyzom alebo aj ľudskou činnosťou. Prenášajú sa z infikovaných rastlín na zdravé rastliny a spôsobujú nové infekcie.

Ideálne podmienky na šírenie múčnatok hrachu sú teplé a vlhké prostredie . Vysoká vlhkosť zvýhodňuje vývoj a šírenie huby, zatiaľ čo suché podmienky jej bránia. Choroba je častejšie pozorovaná v období s vyššou vlhkosťou, ako je jar a začiatok leta.

Pokiaľ ide o prezimovanie, huba Erysiphe pisi, môže prežívať v zimných mesiacoch v rôznych formách. Jednou z hlavných foriem prezimovania je tvorba plodničiek na opadávajúcich listoch infikovaných rastlín. Plodničky obsahujú prezimujúce štruktúry huby, ako sú mycélium a askospóry.

Askospóry sú spory, ktoré sú produkované v plodničkách. Tieto askospóry môžu prežívať na opade rastliny alebo v pôde a čakať na príhodné podmienky na klíčenie a infekciu nových rastlín v budúcej vegetačnej sezóne.

Je dôležité prijať preventívne opatrenia, ako je odstraňovanie a likvidácia opadávajúcich listov alebo rastlinných zvyškov, aby sa znížila prítomnosť prezimujúcich štruktúr huby v okolí a minimalizovalo riziko infekcie v nasledujúcej sezóne .

Múčnatka na hrachu - ako sa choroba šíri

Múčnatka hrachu postreky a ďalšie

Proti múčnatke hrachové je najlepšie bojovať včasným výsevom rastlín, aby rýchlejšie vyrástli a boli odolnejšie.

Ďalej je dôležité vyberať odolnejšie odrody , ako je napríklad Abarth alebo Kingfisher.

Prípadne je možné použiť postreky na múčnatku, ako Kumulus WG a Topas 100 EC.

Dodržujte však odporúčané dávkovanie , nepostrekujte rastliny za veterného počasia a vždy používajte ochranné pomôcky, ako sú ochranné rukavice a ochranné okuliare.

Múčnatka hrachu ochrana

Vôbec najlepšou ochranou však je použitie organického hnojiva, ktoré je schopné nielen rastlinám dodať dostatok živín, ale aj im pomôcť zvýšiť ich vlastnú obranyschopnosť. Namiesto fungicídnych prostriedkov odporúčame teda hrach celosezónne hnojiť Hnojíkom. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom a chorobám má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalším spôsobom, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín.

Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny. Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete ovocné stromy zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale.

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: