antraknóza hrachu

Obsah

Antraknóza hrachu spôsobuje chrastavitosť

( Ascochyta pisi )

Antraknóza hrachu je choroba spôsobená hubou Ascochyta pisi . Táto choroba postihuje hrach, ale aj šošovku, fazuľu a cícer.

Antraknóza hrachu sa obvykle prejavuje na listoch, stopkách, kvetoch a struku rastliny . Hlavnými príznakmi antraknózy hrachu sú tmavé, nekrotické škvrny s výrazným červeným alebo hnedým okrajom. Tieto škvrny môžu postupovať a rozrastať sa, čo môže viesť k odumieraniu listov a ďalších častí rastliny.

V období vlhkého a daždivého počasia sa môžu na nekrotických škvrnách vyvinúť čierne bodky , čo sú plodné telieska huby Ascochyta pisi. Tieto bodky obsahujú spóry, ktoré môžu byť prenášané vetrom, dažďom alebo hmyzom, čím sa šíria infekcia na ďalšie rastliny. Choroba môže tiež ovplyvniť struky hrachu, kde sa na ich povrchu môžu objaviť hnedé nekrotické škvrny. Tieto škvrny môžu byť prehĺbené a infikovať semená, čo má za následok zníženie ich kvality a klíčivosti.

Prevencia a kontrola antraknózy hrachu zahŕňajú niekoľko opatrení. Patrí sem výber odolných odrôd, pravidelné sledovanie rastlín a odstraňovanie postihnutých častí, použitie certifikovaného osiva bez patogénu, vhodné poľnohospodárske postupy, ako je striedanie plodín a odstraňovanie pozostatkov rastlín, a zabezpečenie dobrého vzdušného prúdenia a odvodnenia v stanovisku. V prípade silnej infekcie môžu byť použité fungicídy , ktoré pomáhajú obmedziť šírenie choroby. Je však dôležité sledovať pokyny výrobcu a dodržiavať správnu aplikáciu fungicídov.

Antraknóza hrachu spôsobuje chrastavitosť

Antraknóza hrachu pri fazule

Príznaky antraknózy hrachu ( Ascochyta phaseolorum ) u fazule môžu sa prejaviť na rôznych častiach rastliny, vrátane listov, strukov a stoniek. Tu sú niektoré z hlavných príznakov tejto choroby:

  1. Škvrny na listoch : Infikované listy fazuľu vykazujú hnedé a tmavé škvrny, ktoré sa postupne zväčšujú. Škvrny môžu mať nepravidelný tvar a často majú tmavší okraj a svetlejší stred. Postihnuté listy sa môžu tiež deformovať, skrútiť alebo opadať.

  2. Nekrotické škvrny na stonkách: Choroba môže postihnúť stonky fazuľu, kde sa objavujú hnedé a čierne nekrotické škvrny. Škvrny môžu byť nepravidelného tvaru a postupne sa zväčšovať. Infikované stonky sa môžu zoslabiť a lámu sa.

  3. Nekrotické škvrny na strukoch : Ak huba napadne struky fazuľu, môžu sa na nich objaviť hnedé nekrotické škvrny. Škvrny môžu byť prehĺbené a rozšíriť sa po povrchu struku. Infikované struky môžu byť deformované a obsahovať nakazené semená.

  4. Nakazené semená: Choroba môže ovplyvniť semená fazuľu, čo môže mať za následok zníženie kvality a klíčivosti semien. Infikované semená môžu vykazovať hnedé škvrny alebo byť plne zničené.

Pri výskyte príznakov antraknózy hrachu pri fazule je dôležité prijať vhodné opatrenia. Medzi ne patrí použitie osiva bez patogénu, voľba odolných odrôd, dodržiavanie správneho postupu striedania plodín, odstraňovanie postihnutých rastlín a materiálu, zabezpečenie dostatočného vzdušného prúdenia medzi rastlinami av prípade silnej infekcie aj použitie fungicídov, ktoré sú vhodné a účinné proti antraknóze hrachu.

Pravidelné sledovanie a starostlivosť o rastliny sú kľúčové pre prevenciu a kontrolu antraknózy hrachu pri fazule, čo pomôže minimalizovať poškodenie rastlín a straty úrody.

Antraknóza hrachu pri fazule

Antraknóza hrachu prevencia

Patogén sa šíri najmä vetrom, vodou a hmyzom. Preto je dobré udržiavať väčšie rozostupy medzi rastlinami, nezalievať vodou na list, ale ku koreňom, a brániť sa škodlivému hmyzu na záhrade, najmä tým druhom, ktoré sajú na listoch a tým prenášajú chorobu na rastliny.

Pretože na semenách môže patogén prežívať až 7 rokov, je dôležité nakupovať zdravé osivo u overených predajcov, a tiež striedať plodiny po 4 rokoch na jednom pozemku.

Pestovanie odolných plodín a odrôd je samozrejmosťou, rovnako tak by malo byť samozrejmosťou likvidovať pozberové zvyšky.

Antraknóza hrachu ochrana

Fungicídne prostriedky proti tejto chorobe vôbec neexistujú alebo nie sú povolené. Preto odporúčame hrach, šošovku, cícer a fazle hnojiť Hnojíkom . Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom a chorobám vrátane antraknózy hrachu má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo svlečkách. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo môžete používať ako sypké a zapraviť ho do pôdy, alebo aj ako roztok , ktorým môžete hrach a ďalšie plodiny zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale. Neprekračujte odporúčané dávkovanie.

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: