Popínavé rastliny

Obsah

Popínavé rastliny

Popínavé rastliny sú krásne rastliny, ktoré sú vynikajúce na okrasné účely v záhradách, na stenách budov a na iných miestach. Tieto rastliny majú tendenciu rásť smerom nahor a keď sú umiestnené na vhodných miestach, môžu sa stať krásnymi prvkami krajiny. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najpopulárnejších popínavých drevín a spôsoby, ako ich pestovať.

Popínavé rostliny popínavá růže

Hedera
Jednou z najobľúbenejších popínavých drevín je bršlice (Hedera). Táto rastlina má tmavo zelené, lesklé listy a vyniká svojou schopnosťou rásť rýchlo a šíriť sa . Bršlice môže rásť na akomkoľvek povrchu a je ideálny pre pokrytie múrov a plotov. Táto rastlina je veľmi ľahko udržiavateľná a nevyžaduje veľa starostlivosti, čo z nej robí ideálnu voľbu pre začínajúcich záhradníkov.

Jazmín
Ďalšou populárnou popínavou drevinou je jazmín (Jasminum). Tento druh kvitnúce popínavé rastliny má krásne kvety, ktoré vonia sladko a sú v rôznych farbách. Jazmín môže byť pestovaný ako samostatná rastlina alebo ako súčasť živého plotu . Jazmín je obvykle menej tvrdý ako bršlice, takže by mal byť pestovaný v miestach s miernejším podnebím .

Popínavé rostliny Jasmín
Popínavé rostliny Loubinec

Lúbinec
Okolo múrov a plotov sa tiež často pestuje lúbinec (Parthenocissus), ľudovo tiež zvaný psie víno. Táto rastlina má krásne listy, ktoré sa môžu zmeniť zelené na červené v závislosti od ročného obdobia . Popínavý ďatelina môže byť tiež použitý ako súčasť živého plotu alebo ako kryt pre budovy. Je ľahko udržiavateľný a rýchlo rastie, čo z neho robí populárnu voľbu pre mnoho záhradníkov.

Trubač
Ďalšou populárnou popínavou rastlinou je Trubač (Campsis). Tento druh má krásne oranžové kvety, ktoré sú veľké a nápadné. Trubač je ideálny na pestovanie na slnečných miestach a môže byť použitý na krytie múrov, plotov alebo ako samostatná rastlina. Táto rastlina vyžaduje dostatočné množstvo vody a pravidelné hnojenie, aby sa udržala zdravá.

popínavé rostliny Trubač
Popínavé rostliny popínavá růže

Ruža popínavá
Pokiaľ hľadáte popínavú rastlinu s kvetmi v inej farbe ako oranžovej, môže byť pre vás vhodná popínavá ruža. Tieto rastliny majú krásne kvety v rôznych farbách , vrátane bielej, ružovej, červenej a dokonca aj žltej. Popínavé ruže sú ideálne na krytie plotov, múrov a ďalších štruktúr. Tieto rastliny vyžadujú pravidelnú starostlivosť, vrátane zálievky, hnojenia a rezu.

Pri pestovaní popínavých drevín je dôležité vybrať si správne miesto. Väčšina popínavých rastlín potrebuje slnko a tieň na striedavej základni . Je dôležité tiež zabezpečiť dostatočné miesto na rast rastliny, pretože niektoré z týchto druhov môžu byť pomerne agresívne. Pri pestovaní popínavých drevín je tiež dôležité pravidelne odstraňovať suché alebo poškodené vetvy a viesť rastliny tak, aby sa nedotýkali stien budov alebo iných štruktúr.

Na záver možno povedať, že popínavé dreviny sú skvelou voľbou pre záhradníkov, ktorí chcú vytvoriť krásnu a útulnú záhradu. Tieto rastliny sú ľahko udržiavateľné a môžu byť použité na rôznych miestach , vrátane múrov, plotov a budov. Pri pestovaní popínavých drevín je dôležité vybrať si správny druh pre dané miesto a zaistiť dostatočnú starostlivosť o rastliny, aby sa udržali zdravé a krásne.

Popínavé rastliny rýchlo rastúce

Popínavé rostliny rychle rostoucí šplhavnice zlatá
Popínavé rostliny rychlerostoucí Loubinec pětilistý
Popínavé rostliny rychle rostoucí šplhavnice zlatá

Rýchlorastúce popínavé rastliny sú skvelým spôsobom, ako rýchlo a ľahko pridať zelenú atmosféru do vášho domova alebo záhrady. Tieto rastliny sa ľahko prispôsobia rôznym podmienkam a môžu rýchlo rásť, čo z nich robí skvelú voľbu pre každého, kto sa chce rýchlo dostať k výsledku. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko najpopulárnejších druhov popínavých rastlín, ktoré rýchlo rastú a ľahko sa pestujú.

  1. Šplhavnica zlatá

Šplhavnica zlatá (Epipremnum aureum) je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí hľadajú rýchlo rastúcu popínavú rastlinu, ktorá ľahko rastie v tieni. Táto rastlina má husté a lesklé zelené listy, ktoré môžu rýchlo pokryť steny alebo ploty. Plamienok sa ľahko pestuje v domácom prostredí a je ideálny pre tých, ktorí chcú mať niečo zelené vo svojom byte.

  1. Lúbinec päťlistý

Lúbinec päťlistý (Parthenocissus quinquefolia) je popínavá rastlina, ktorá je známa svojou schopnosťou rýchlo rásť a pokryť veľké plochy . Je to skvelá voľba pre tých, ktorí hľadajú popínavú rastlinu, ktorá sa ľahko pestuje a nevyžaduje veľa údržby. Lúbinec má zelené listy, ktoré sa na jeseň farbia do rôznych odtieňov červenej a oranžovej, čo z nej robí krásnu voľbu pre každú záhradu.

  1. Ruža čínska

Ruža čínska (Rosa chinensis) je popínavá rastlina, ktorá je známa svojimi nádhernými kvetmi a schopnosťou rýchlo rásť. Táto rastlina môže dorásť do výšky až 6 metrov a môže byť použitá na pokrytie stien, plotov alebo pergol. Ruža čínska je sa ľahko pestuje a vyžaduje minimálnu údržbu. Kvety môžu byť rôznych farieb, vrátane ružovej, červenej, bielej a oranžovej.

  1. Ovocné popínavé rastliny

Ovocné popínavé rastliny, ako sú maliny, hrozno a kivi, sú ďalší populárny druh popínavých rastlín, ktoré rýchlo rastú a poskytujú sladké ovocie . Tieto rastliny je možné pestovať na záhradách alebo na balkónoch a sú ideálne pre tých, ktorí chcú mať čerstvé ovocie po celé leto.

Výber popínavých rastlín závisí od vašich preferencií a potrieb. Ak hľadáte rýchlo rastúce rastliny, ktoré poskytujú zelenú atmosféru, môžete zvážiť vyššie uvedené druhy. Pokiaľ máte záujem o ovocné rastliny, môžete si vybrať tie, ktoré sú vhodné pre vaše klimatické podmienky. Pokiaľ máte radi kvety, môžete si vybrať rôzne druhy popínavých rastlín s krásnymi kvetmi.

Je dôležité poznamenať, že niektoré popínavé rastliny môžu byť agresívne a môžu rýchlo vyrásť a rozšíriť sa do okolia, takže by ste mali byť opatrní a vybrať si vhodný druh pre svoju záhradu alebo byt. Tiež by ste mali zvážiť podmienky, v ktorých rastlina bude pestovaná, ako sú svetlo, vlhkosť a teplota.

Popínavé rastliny sú skvelou voľbou pre každého, kto chce rýchlo a ľahko pridať zelenú atmosféru do svojho domova alebo záhrady. S rôznymi druhmi popínavých rastlín k dispozícii, môžete si vybrať tie, ktoré najlepšie zodpovedajú vašim preferenciám a potrebám.

Popínavé rastliny na plot

Kvetoucí popínavé rostliny clematis

Popínavé rastliny sú skvelým spôsobom, ako pridať krásu a zelenú atmosféru k vášmu plotu. Tieto rastliny môžu rýchlo rásť a pokryť veľké plochy, čo z nich robí skvelú voľbu pre každého, kto chce mať krásny a zelený plot. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko najlepších druhov popínavých rastlín, ktoré môžete použiť na svoj plot.

  1. Ruže

Ruže sú krásne kvitnúce popínavé rastliny, ktoré sú ideálne na použitie na ploty. Tieto rastliny môžu rásť až do výšky 5 metrov a poskytujú krásne kvety rôznych farieb. Existujú rôzne druhy ruží, ktoré sú vhodné na rôzne klimatické podmienky a úrovne osvetlenia.

  1. Révovník

Vinič (Ampelopsis brevipedunculata) je rýchlo rastúca popínavá rastlina, ktorá má veľké listy a môže rýchlo pokryť plot. Táto rastlina je tiež známa svojimi dekoratívnymi plodmi, ktoré sa vyskytujú na jeseň. Hviezdnica vínová je vhodná pre rôzne klimatické podmienky a je ľahko pestovateľná.

  1. Klematis

Klematis je ďalší populárny popínavá rastlina, ktorá je ideálna pre použitie na ploty. Tieto rastliny majú veľké a krásne kvety rôznych farieb a môžu dorásť do výšky až 6 metrov. Klematis môže byť pestovaný vo väčšine klimatických podmienok a sú ideálne na použitie na ploty, pergoly a steny domov.

Pri výbere popínavých rastlín pre váš plot je dôležité zvážiť klimatické podmienky, úroveň svetla a veľkosť vášho plotu. Niektoré popínavé rastliny môžu byť agresívne a rýchlo sa šíriť, takže by ste mali byť opatrní a vybrať si vhodný druh pre svoj plot.

Popínavé rastliny sú skvelou voľbou pre každého, kto chce pridať krásu a zelenú atmosféru k svojmu plotu. S rôznymi druhmi popínavých rastlín k dispozícii, môžete si vybrať tie, ktoré najlepšie zodpovedajú vašim potrebám a priania.

Kvitnúce popínavé rastliny

Kvitnúce popínavé rastliny sú skvelým spôsobom, ako pridať krásne kvety do vašej záhrady alebo domu. Tieto rastliny sa ľahko prispôsobia rôznym podmienkam a môžu rýchlo rásť, čo z nich robí skvelú voľbu pre každého, kto chce mať krásne kvety po celý rok. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko najlepších druhov kvitnúcich popínavých rastlín, ktoré môžete použiť v záhrade alebo doma.

Kvetoucí popínavé rostliny
  1. Ruže

Ruže sú jednou z najkrajších kvitnúcich popínavých rastlín a sú ideálne na použitie v záhrade alebo na balkóne. Existuje mnoho rôznych druhov ruží s rôznymi farbami kvetov a výškou. Ruže sa ľahko prispôsobia rôznym podmienkam a môžu rýchlo rásť.

  1. Klematis

Klematis sú ďalšie populárne kvitnúce popínavé rastliny, ktoré majú veľké a krásne kvety rôznych farieb. Tieto rastliny môžu dorásť do výšky až 6 metrov a môžu byť použité na pokrytie stien, plotov alebo pergol. Existuje mnoho rôznych druhov klematisu s rôznymi farbami kvetov, takže si môžete vybrať ten, ktorý najlepšie zodpovedá vašim preferenciám.

  1. Orgován

Orgován (Syringa vulgaris) je krásna popínavá rastlina s vonnými kvetmi. Tieto rastliny sú ideálne na použitie v záhrade alebo na terase. Orgován môže dorásť do výšky až 5 metrov a môže byť použitý na pokrytie stien, plotov alebo pergol. Orgován kvitne v máji a júni a je k dispozícii v rôznych odtieňoch fialovej a bielej.

4. Wistéria

Wistéria sú krásne kvitnúce popínavé rastliny, ktoré majú veľké a voňavé kvety. Tieto rastliny sú ideálne na použitie na ploty alebo pergoly. Wistéria môžu dorásť do výšky až 15 metrov a sú k dispozícii v rôznych odtieňoch modrej, fialovej, ružovej a bielej.

Pri výbere kvitnúcich popínavých rastlín pre vašu záhradu alebo domov je dôležité zvážiť klimatické podmienky a úroveň osvetlenia. Niektoré rastliny sú vhodné pre rôzne podmienky, takže si vyberte ten, ktorý najlepšie zodpovedá vašim potrebám a priania. Kvitnúce popínavé rastliny sú skvelou voľbou pre každého, kto chce pridať krásu a farebnosť do svojej záhrady alebo domova.

Zdroj:

Hnojenie vonkajších a okrasných rastlín

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články