Škodcovia izbových rastlín

Obsah

SKÚSENOSTI ZÁKAZNÍKOV

nájdete na

ABY VÁM ŽIADNY ČLÁNOK NEUŠIEL

Izbové rastliny

izbove rastliny

Izbové rastliny sú rastliny pestované v klimatických podmienkach v interiéroch. Neznášajú výkyvy teplôt počas roka, zvlášť sú citlivé na zimné chladné počasie. Používajú sa najmä rastliny okrasné, pretože ich účel je predovšetkým estetický, ale môžu sa pestovať aj liečivé rastliny či koreniny. Dodávajú svieži nádych, prinášajú do vnútra trochu prírody a zútulnia každé zákutie.

Škodcovia izbových rastlín dokážu nejednému pestovateľovi znepríjemniť ich pestovanie i pripraviť o vytúženú úrodu či potešenie.

Škodcovia izbových rastlín

Ako sa zbaviť  škodcov izbových rastlín? Vaše izbové rastliny trávia všetok čas v  interiéri, kde teplota, slnečné svetlo a vlhkosť nemusia byť pre vaše rastliny ideálne. To oslabuje ich imunitný systém a robí z nich ľahkú korisť pre rastlinných škodcov, ktorí si nájdu cestu do interiéru. V interiéri škodcovia  nemajú prirodzených predátorov a ich populácia sa môže rýchlo premnožiť, čo predstavuje veľké riziko pre rastliny pestované v interiéri. Dôležitá je preto prevencia a včasný zásah, ak dôjde k ich napadnutiu.

Pravidelné kontroly vašich izbových rastlín, či neobsahujú známky napadnutia hmyzom, sú preto viac než vhodné. Včasné zachytenie je vašou najlepšou šancou na záchranu izbových rastlín. K tomu pravidelný prísun kvalitných vyvážených živín aj pomoc Hnojíka, odporúčaného hnojiva na izbové rastliny, ktorý má zároveň repelentné účinky na škodcov je skvelou voľbou. 

Skodcovia izbovych rastlin vošky

Vošky

Vošky – latinsky Aphidinea alebo Aphidoidea,  sú drobný savý hmyz z čeľade hmyzu Aphididae .Vyzerajú ako malé zelené, biele, žlté alebo čierne škvrny, ktoré sa môžu objaviť na všetkých častiach rastliny, no najčastejšie na najšťavnatejších častiach rastliny. Rastliny ohrozujú cicaním štiav rastliny zo  stoniek, kvetov a listov. Veľmi rýchlo sa rozmnožujú. Okrem toho svojou činnosťou prispievajú k plesňovým a hubovým ochoreniam rastlín. Majú mäkké telo a dajú sa pomerne ľahko odstrániť z rastliny silným prúdom vody. Týmto spôsobom sa vám však nemusí podariť odstrániť všetky vošky. Hnojík, pôsobí repelentne na všetky u nás sa vyskytujúce vošky a zároveň posilňuje imunitný systém rastlín.

Skodcovia izbovych rastlin vosky
Skodcovia izbovych rastlin vošky
Skodcovia izbovych rastlin vošky
Skodcovia izbovych rastlin vošky
Skodcovia izbovych rastlin vošky
Skodcovia izbovych rastlin vošky

Smútivky (Sciaridae) sú malé mušky nápadne pripomínajúce tmavé komáre. Smútivka patrí do čeľade Dioptera. Dospelé smútivky sú malé tmavé mušky dlhé 1-11 mm. Larvy sú štíhle a nemajú nohy. Sú biele s čiernou hlavičkou a ich koža je mierne priehľadná. Napádajú korene mladých klíčiacich rastliniek.  Smútivky uprednostňujú vlhšie prostredie. Smútivky sa vyskytujú po celom svete, dokonca i v extrémnych stanovištiach. 

Viac o smútivkách si môžete prečítať tu.

Skodcovia izbovych rastlin smutivka
Skodcovia izbovych rastlin smutivka
Skodcovia izbovych rastlin smutivka larva
Skodcovia izbovych rastlin smutivka
Skodcovia izbovych rastlin smutivka

Strapky

Všetky druhy strapiek sú 1–1,5 mm dlhé, telo majú úzke a pretiahnuté. Ich krídla sú na okrajoch silne porastené strapcami. V pokoji sú zložené na zadočku.  Ich ústne ústrojenstvo je bodavo sajúce. Larvy (nymfy) sú podobné dospelým jedincom. Samičky navrtávajú na jar rastlinné pletivá a kladú do nich vždy po jednom vajíčku. Nymfy sa poväčšine sťahujú do kvetenstva.

Strapka tabaková (Thrips tabaci) je najrozšírenejší druh strapiek. Poškodzuje niekoľko sto druhov rastlín vo voľnej pôde aj v krytých priestoroch a interiéroch.  Predovšetkým žijú na kvetoch alebo na kvetenstvách.

„Nymfy a dospelí jedinci strapiek vysávajú povrchové bunky listov, kvietkov, klasov alebo malých plodov. Pretože do týchto buniek preniká vzduch, list je potom striebrite krôpkatý. Neskôr sa farbí dohneda a usychá. Charakteristické sú taktiež bodkovité čierne kvapôčky trusu. Na jar sa výkaly vyskytujú zvlášť na najmladších listoch. Satie strapiek je typické, vyvoláva na listoch spočiatku striebrito biele, neskôr hnednúce škvrny. V týchto miestach sa taktiež nachádzajú tmavé kvapôčky výkalov. Počiatočné poškodenie strapkami môže byť zamenené s poškodením od cikád, ale tu chýbajú čierne kvapôčky trusu a striebristý lesk.“

Viac o strapkách sa dočítate tu, text prebratý zo stránky www.syngenta.sk

Skodcovia izbovych rastlin strapka
Skodcovia izbovych rastlin strapka
Skodcovia izbovych rastlin strapka
Skodcovia izbovych rastlin strapka

Molice

Skodcovia izbovych rastlin molice

Molice (Aleyrodoidea) je nadčeľaď veľmi drobného hmyzu a dnes je radená do Hemiptera. Poznáme ich ako drobný, biely, okrídlený hmyz, ktorý má dva páry krídel. Živia sa rastlinnými šťavami. Ich ústne ústroje spôsobujú bodavé satie najmä na spodnej strane listov rastlín. Celá rastlina následkom poškodzovanie postupne vädne. Škodí nielen cicaním rastlinných štiav, ale vylučuje aj veľké množstvo lepkavej medovice, ktorá je živnou pôdou pre rôzne druhy čerňoviek. Dospelé jedince pri dotyku napadnutých rastlín z nich húfne odlietajú.

Viac sa o moliciach môžete dočítať tu.

Roztočce

Roztočec chmeľový (Tetranychus telarius) žije na listoch okolo 200 druhov rastlín. Škodí na veľkom počte poľných, skleníkových a izbových rastlín, ale aj na burinách, z ktorých môže prejsť na pestované plodiny (napr. chmeľ, fazuľa, uhorka). Nepatrí medzi hmyz, ale medzi pavákovce so štrymi pármi končatín, preto sa ľudovo nazýva aj červeným pavúčikom. Je veľmi drobný (meria iba 0,2-0,4 mm), voľným okom nie je takmer viditeľný. Na jeho prítomnosť nás upozorní jemná pavučinka na silnejšie napadnutých častiach rastlín.

Viac sa môžete dočítať na stránke https://agrobaseapp.com/slovakia/pest/roztocec-chmelovy, odkiaľ sú prebraté texty aj obrázky. 

Skodcovia izbovych rastlin roztocce

Puklice / Červce

Puklice známe akočervce, po latinsky Parthenolecanium, sú veľmi nepríjemný škodcovia. Vypuklé béžové, žltohnedé alebo hnedé útvary na spodnej strane listoch, prípadne stoniek. Zblízka vidieť, že sú to malé chrobáky, ktoré sa ukrývajú pod „pancierom“, ktorý ich chráni. Cicajú rastlinné šťavy, čím významne oslabujú rastliny. Ich činnosť spôsobuje žltnutie listov rastliny a následne až ich zvädnutie. Červce sa pomaly pohybujú chránené svojím „pancierom“. Ich prítomnosť si môžete všimnúť aj vďaka lepkavým fľakom na listoch rastliny, ktorá je vlastne „medovicou“, ktorú vylučujú.  Ich vajíčka sú bielej farby, ako vidieť aj na obrázkoch. Vývojové štádiá puklíc majú niekoľko veľkostí – od miniatúrnych až po tie skutočne veľké, teda dobre viditeľné. 

Skodcovia izbovych rastlin puklice
Skodcovia izbovych rastlin puklice
Skodcovia izbovych rastlin puklice
Skodcovia izbovych rastlin puklice vajicka

Všetky fotky puklíc pochádzajú zo stránky bladmineerders-nl.translate.goog

Ako na škodcov izbových rastlín

HNOJÍK  prináša pre pestovateľov vo veľkom i v malom NOVÚ NÁDEJ.

Je to prírodné, organické a prírode i nám prospešné riešenie.  Spája v sebe vyváženú výživy rastlín, ich posilnenie voči chorobám a zároveň OCHRANU PRED ŠKODCAMI. A nielen ochranu v zmysle ochrany vopred, pred ich napadnutním – hoci aj to. Ale aj v prípade, keď je už rastlina napadnutá. A dokonca aj v prípade viacnásobného napadnutia viacerými druhmi škodcov naraz.

Ako je to možné?  Je to možné vďaka látke, ktorú HNOJÍK obsahuje a volá sa CHITÍN. Je to látka, ktorá vyvyšuje náš Hmyzí trus HNOJIK nad ostatné hnojivá. Hnojík vďaka nej nielen vyživuje, ale aj chráni.  Je to 100% prírodná látka s repelentnými účinkami na škodcov. Čo to znamená? Znamená na to, že Hnojík vďaka Chitínu pomáha rastlinám, aby samé odpudili práve tých škodcov, ktorí ich ohrozujú. Je známy jeho silný repelentný účinok na vošky, molice, skočky či nosánika a ďalších nepríjemných škodcov.

Ako celý proces funguje si môžete prečítať v tomto článku: CHITÍN.

chitin vzorec

Vzorec CHITÍNU

Ako bojovať proti škodcom izbových rastlín

zvlecky

Ďalšími výhodami Hnojíka  okrem repelentného účinku na škodcov sú, že má neutrálne PH, je bez zápachu a nie je potrebné ho spracovávať a riediť pred použitím, ako to je nevyhnutné napr. u slepačincov.

Vďaka neutrálnemu PH nie je možné rastliny prehnojiť a spáliť im Hnojíkom korene či listy. Takže pri boji so škodcami sa nemusíte obávať, že svojej rastlinke ublížite pri silnom napadnutí. Ďalšou výhodou sú kremičitany, ktoré Hnojík obsahuje. Oni pomáhajú rastlinám tým, že ich bunkám zosilňujú bunkové steny

Môže sa aplikovať v suchej forme, zapracovaním do pôdy či jej posypom, alebo vo forme výluhu, a to buď ako zálievka alebo postrek.

Čo z toho vyplýva?

Okrem toho, že Hnojíkom viete zabezpečiť svojim rastlinám potrebne vyváženú výživu, posilniť ich imunitu, viete ich aj ochrániť pred škodcami a patogénmi. A tak Hnojík zároveň aj šetrí vaše financie potrebné na pestovanie rastlín.

Viac o používaní Hmyzieho trusu Hnojík či už pri zdravých alebo napadnutých rastlinách sa dočítate v článku: Ako sa používa hnojivo Hnojik.sk

Nižšie si môžete pozrieť video, ako pripraviť výluh z Hnojíka, ktorý je najúčinnejšou formou aplikácie na škodcov.

Výluh z HNOJÍKa

Najrýchlejšou metódou boja proti škodcom, je použitite Hnojíka vo forme postreku a zálievky. Ako na to, si môžete pozrieť vo videu.

hmyzi trus v barelu s peciatkou 1
Hnojík v odměrce

Ďalšie doporučené články

Nákup v eshope