Nektriová rakovina

Obsah

Nektriová rakovina - jablone, jadroviny aj kôstkoviny

( Pseudomonas syringae, Valsa spp., Nectria galligena )

Nektriová rakovina je vážne ochorenie jabloní spôsobené hubou (buď Pseudomonas syringae , alebo Neonectria ditissima , alebo Nectria galligena a ďalšie). Tieto huby napádajú kôru a drevo stromov, čo vedie k nekróze tkanív a postupnému odumieraniu rastliny.

Ochorenie sa často objavuje na ranách, ktoré vznikajú napríklad po poškodení stromu alebo po reze vetiev.

Symptómy nektriovej rakoviny u jabloní, hrušiek a ďalších jadrovín či kôstkovín zahŕňajú odumieranie kôry, vznik trhlín a pľuzgierikov, výtok živice a tvorbu korkovitých plátov na povrchu kôry . V dôsledku infekcie môže dôjsť k zníženiu vitality stromu, poklesu úrody, a dokonca aj úhynu.

Prevencia a kontrola nektriovej rakoviny zahŕňajú pravidelné kontroly a odstránenie napadnutých častí stromu , aby sa zabránilo šíreniu infekcie. Dôležité je tiež udržiavať stromy v zdravom stave prostredníctvom správneho zavlažovania, hnojenia a rezu .

V niektorých prípadoch môžu byť použité fungicídy na potlačenie rastu huby, ale je dôležité dodržiavať pokyny výrobcu a postupovať s ohľadom na životné prostredie.

Nektriová rakovina - Pseudomonas syringae, Valsa spp., Nectria galligena

Nektriová rakovina jablone

Nektriová rakovina jablone

Nektriová rakovina gaštanovníka - hypovírus

Nektriová rakovina gaštanovníka nespadá priamo medzi korové nekrózy ovocných stromov, ale je to tiež hubová choroba spôsobená tentoraz hubou Cryphonectria parasitica z čeľade pečiarkotvaré. Niekedy sa tejto chorobe ľudovo hovorí rakovina kôry gaštanovníka.

Choroba napáda najmä gaštanovníkov. Aj keď nejde o nepôvodný patogén v Európe, teraz je po celom kontinente veľmi rozšírený.

Choroba sa môže vyskytovať u gaštanovníka, duba i buku , a preto sú všetky tieto dreviny pri dovoze i vývoze kontrolované. Mali by byť kontrolované aj v škôlkach a ďalších miestach, kde by ste si ich mohli zakúpiť na svoju záhradu a pod. Poškodené stromy by vám totiž patogén mohli rozšíriť aj na iné dreviny v záhrade.

Bakteriálna škvrnitosť a nektriová rakovina

Niekedy sa mýli nektriová rakovina s bakteriálnou škvrnitosťou, ale jedná sa o rôzne ochorenia.

Bakteriálna škvrnitosť a nektriová rakovina sú dve rôzne ochorenia, ktoré postihujú jablone a môžu mať podobné symptómy, ale sú spôsobené rôznymi patogénmi.

Bakteriálna škvrnitosť , je ochorenie spôsobené baktériou Erwinia amylovora . Táto baktéria napáda rastliny najmä cez kvety a spôsobuje rôzne symptómy, vrátane hnedých alebo čiernych škvŕn na kvetoch, listoch a plodoch. Môže tiež spôsobiť zasychanie a sčernanie vetiev. Bakteriálna škvrnitosť je infekčné ochorenie a môže sa šíriť včelami, hmyzom alebo dažďom.

Naopak nektriová rakovina je ochorenie spôsobené hubou Neonectria ditissima alebo podobnými . Táto huba napadá kôru a drevo jabloní, čo vedie k nekróze tkanív a postupnému odumieraniu rastliny. Symptómy nektriovej rakoviny zahŕňajú odumieranie kôry, vznik trhlín a pľuzgierikov, výtok živice a tvorbu korkovitých plátov na povrchu kôry.

Aj keď sa môžu symptómy oboch ochorení podobať, rozdiel spočíva v príčine . Bakteriálna škvrnitosť je spôsobená baktériou Erwinia amylovora , zatiaľ čo nektriová rakovina je spôsobená hubou Neonectria ditissima . Identifikácia správneho patogénu je dôležitá pre vhodnú diagnostiku a správnu liečbu ochorení.

Ak ste podozrenie na niektorú z týchto chorôb, je vhodné sa poradiť s odborníkom, ktorý vám pomôže určiť presnú diagnózu a odporúčania na liečbu a prevenciu .

Nektriová rakovina ochrana

Pokiaľ máte podozrenie, že vaše jablone alebo hrušky napadla práve niektorá z húb, ktorá spôsobuje nektriová rakovina, nezúfajte. Jednak správne prerezávajte stromy, ošetrujte ich rany, dbajte na správny termín rezu. Ošetrujte stromy po opadaní listov, pred rašením av mimovegetačnej dobe povolenými meďnatými prípravkami

Ako alternatívu najmä k potenciálne nebezpečným postrekom môžete vyskúšať aj prírodné organické hnojivo Hnojík . Hnojík totiž v sebe obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Keď budete hnojivo používať pravidelne, a to najmä vo vegetačnej dobe rastlín, dodáte im tým prirodzenú obranyschopnosť, takže sa budú schopné brániť aj hubovitým chorobám.

Repelentný účinok proti škodcom má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín dokáže vylepšiť štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Vždy je lepšie používať Hnojík preventívne, než liečiť už choré stromy. Ale v prípade, že ste napríklad záhradu s poškodenými stromami už kúpili, potom je Hnojík dobrou voľbou pre uzdravenie jabloní a hrušiek napadnutých korovou nekrózou.

Hnojík v dlani

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: