Krčková hniloba

Obsah

Krčková hniloba ovocných drevín, jahôd, ale aj iných plodín

( Phytophthora cactorum )

Krčková hniloba ( Phytophthora cactorum ) je choroba spôsobená patogénom zvaným huba Phytophthora cactorum . Táto choroba postihuje najmä ovocné stromy, ako sú jablone, hrušky, marhule, slivky, ale aj iné druhy plodín ako jahody. Je známa aj ako koreňová hniloba alebo koreňová rakovina.

Phytophthora cactorum je parazitická huba, ktorá infikuje rastliny predovšetkým prostredníctvom koreňov. Choroba sa obvykle prejavuje na začiatku jarného obdobia, keď sa huba aktívne rozvíja vo vlhkom prostredí. Patogén preniká do koreňového systému a postupne spôsobuje rozpad a hnilobu koreňov. To narúša schopnosť rastliny prijímať vodu a živiny, čo vedie k postupnému oslabeniu rastliny a odumieraniu.

Príznaky krčkovej hniloby zahŕňajú žltnutie a vädnutie listov, nedostatok rastu a slabosť rastliny, hnedé nekrotické škvrny na kôre kmeňa alebo krčku rastliny, a postupné odumieranie. V prípade silnej infekcie môže dôjsť ku kompletnému odumretiu rastliny.

Prevencia a kontrola krčkovej hniloby spočívajú v niekoľkých opatreniach. Je dôležité vysádzať zdravé a odolné odrody rastlín, dodržiavať správnu poľnohospodársku prax, ako je riadna hygiena, správna závlaha a odstraňovanie infikovaných rastlín a materiálu . Na kontrolu huby a jej odstránenie môžu byť použité aj fungicídy, ale je dôležité sledovať pokyny a postupy pre ich správne použitie.

Krčková hniloba - Phytophthora cactorum

Fytoftorová krčková hniloba jahôd

Fytoftorová krčková hniloba jahôd je choroba spôsobená patogénom Phytophthora cactorum . Jedná sa o podobnú chorobu ako krčková hniloba, ktorá postihuje ovocné stromy, ale v tomto prípade sa zameriava na jahody .

Fytoftorová krčková hniloba jahôd sa prejavuje najmä vo vlhkých podmienkach a pri nedostatočnej odvodnení pôdy. Patogén napáda korene rastlín a postupne spôsobuje ich rozklad a hnilobu. Tiež sa objavuje skôr na ťažkých, ílovitých pôdach.

Choroba má za následok oslabenie rastliny a príznaky ako žltnutie a vädnutie listov, neúmerne malé alebo nedozrievajúce plody, až po úplné odumretie rastliny.

Choroba sa šíri prostredníctvom vody, ktorá prenáša patogén z infikovaných rastlín na zdravé. Môže sa tiež šíriť prostredníctvom infikovaných sadeníc alebo zemín, ktoré sú kontaminované patogénom.

Prevencia a kontrola fytoftorovej krčkovej hniloby jahôd zahŕňajú opatrenia, ako je voľba vhodných stanovíšť s dobrým odvodnením, výber odolných odrôd (Darselect, Florence, Korona ai) , udržiavanie dostatočného priestoru medzi rastlinami, aby sa minimalizovala vlhkosť a znížilo riziko šírenia choroby. Tiež je dôležité dodržiavať správne poľnohospodárske postupy, ako je správna hygiena a odstraňovanie infikovaných rastlín a materiálu.

Pokiaľ sa fytoftorová krčková hniloba jahody vyskytne, môžete použiť chemické ošetrenie fungicídmi. Je však dôležité sledovať pokyny a postupy pre správne použitie fungicídov a mať na pamäti, že preventívne opatrenia sú všeobecne účinnejšie ako liečebné opatrenia po vypuknutí choroby.

Fytoftorová krčková hniloba jahôd

Krčková hniloba jabloní

Krčková hniloba jabloní, spôsobená patogénom Phytophthora cactorum , môže mať rôzne prejavy na jabloniach. Tu je zoznam niektorých hlavných príznakov:

  1. Žltnutie a vädnutie listov: Infikované jablone začínajú vykazovať zmeny v stave listov. Listy môžu zoslabnúť, žltnúť, zasychať a opadávať predčasne. To môže viesť k oslabeniu celého stromu.

  2. Hnedé škvrny na kôre kmeňa a vetiev: Patogén spôsobuje nekrotické škvrny na kôre kmeňa alebo na vetvách. Tieto škvrny sú obvykle hnedej farby a môžu sa šíriť po povrchu stromu. Postihnuté miesta sú často mäkké a rozpadajú sa.

3. Nekrotické škvrny na plodoch : Ak huba napadne plody, môžu sa na nich objaviť hnedé nekrotické škvrny. Tieto škvrny môžu byť ploché alebo prehĺbené a môžu sa postupne zväčšovať.

4. Slabosť a odumieranie stromu : Postupom času a pokračujúcim infekciám môže krčková hniloba spôsobiť vážne oslabenie jablone. Rastlina môže vykazovať celkovú slabosť, stratu vitality a znížený rast. V niektorých prípadoch môže dôjsť k úplnému odumretiu stromu.

Uvedomte si ale tiež, že príznaky krčkovej hniloby jabloní môžu byť podobné príznakom iných chorôb alebo stresových podmienok. Ak sa teda vyskytnú podozrivé príznaky na jabloniach, je vhodné konzultovať ich s odborníkom na rastliny pre správnu diagnostiku a prijatie zodpovedajúcich opatrení.

Krčková hniloba uhoriek a paradajok

Krčková hniloba však môže postihnúť aj uhorky a paradajky. V prípade uhoriek je krčková hniloba spôsobená hubou z rodu Phytophthora , konkrétne najčastejšie Phytophthora capsici. Táto choroba je tiež známa ako fytoftorová krčková hniloba uhoriek.

Krčková hniloba uhoriek sa prejavuje predovšetkým v teplom a vlhkom prostredí , čo sú ideálne podmienky pre rast a šírenie patogénu. Patogén preniká do koreňového systému uhorky a spôsobuje ich rozklad a hnilobu. To vedie k oslabeniu rastliny a postupnému odumieraniu.

Medzi príznaky krčkovej hniloby uhoriek a paradajok patrí žltnutie a vädnutie listov, spomalený rast rastliny, hnedé nekrotické škvrny na krčku rastliny a postupné odumieranie. Choroba môže tiež postihnúť plody, ktoré vykazujú hnedé škvrny, zväčšovanie sa plochy nekrotických tkanív a rýchly rozpad.

Prevencia a kontrola krčkovej hniloby uhoriek zahŕňajú opatrenia ako výber odolných odrôd, dodržiavanie správneho postupu striedania plodín (po 4 rokoch), aby sa minimalizovala prítomnosť patogénu v pôde, udržiavanie dostatočného vzdušného priestoru medzi rastlinami na zníženie vlhkosti, zavlažovanie uhoriek na úrovni koreňov namiesto postreku na listy a pravidelnú kontrolu a odstránenie infikovaných rastlín a materiálu.

Fungicídy môžu byť tiež použité ako súčasť integrovaného prístupu k ochrane proti krčkovej hnilobe uhoriek, ale je dôležité sledovať pokyny výrobcu a dodržiavať predpísané dávkovanie a časovanie aplikácie.

Pamätajte, že včasná identifikácia a riadna starostlivosť o rastliny sú kľúčové pre prevenciu a kontrolu krčkovej hniloby uhoriek. Pokiaľ sa na uhorkách objavia podozrivé príznaky, je vhodné sa poradiť s odborníkom na rastliny, ktorý môže poskytnúť presnú diagnózu a odporučiť najvhodnejší postup.

Krčková hniloba uhoriek a paradajok

Krčková hniloba ochrana

Odporúčanou prevenciou je aj hnojenie. Namiesto chemických hnojív alebo maštaľného hnoja používajte organické hnojivá, ako je napríklad Hnojík. Toto prírodné organické hnojivo totiž obsahuje ľahký pomer svlečkov múčnych červov . Repelentný účinok proti škodcom a chorobám vrátane krčkovej hniloby má na svedomí chitín , ktorý je obsiahnutý vo vyzlekoch. Chitín je prírodný biopolymér , ktorý sa nachádza v exoskelete hmyzu, kôrovcov a ďalších bezstavovcov, ale aj v bunkových stenách niektorých húb. Je veľmi odolný a môže poskytnúť rôzne výhody rastlinám, pokiaľ sa používa ako doplnok.

Jedným z kľúčových spôsobov, ako chitín posilňuje rastliny, je podpora ich imunitného systému. Rastliny majú schopnosť rozpoznávať chitín ako signál prítomnosti škodcov alebo chorôb. To môže vyvolať obrannú reakciu, známu ako „indukovaná systémová rezistencia“ (ISR). Keď sa rastliny stretnú s chitínom, môžu aktivovať gény súvisiace s obranou a produkovať obranné chemikálie, ktoré im pomáhajú lepšie odolávať útokom škodcov a chorôb.

Ďalší spôsob, akým môže chitín posilňovať rastliny, je jeho schopnosť podporovať rast prospešných mikroorganizmov v pôde, ako sú chitinolytické baktérie. Tieto baktérie rozkladajú chitín na jednoduchšie zlúčeniny, ktoré rastliny môžu využiť ako zdroj živín. Súčasne tieto baktérie môžu konkurovať patogénnym organizmom, čo znižuje riziko chorôb rastlín. Navyše chitín môže zlepšovať štruktúru pôdy tým, že podporuje tvorbu agregátov pôdnych častíc , čo môže zlepšiť priepustnosť pôdy pre vodu a vzduch a tiež zlepšiť schopnosť pôdy zadržiavať živiny.

Hnojivo sa dá použiť ako sypké a zapraviť do pôdy, alebo ako roztok , ktorým môžete jahody, ovocné stromy, ale aj uhorky a paradajky zalievať alebo v prípade potreby aj postriekať. Vždy dbajte pokynov na obale. Neprekračujte odporúčané dávkovanie. Postrek v prípade výskytu choroby stačí 3x týždenne.

Ako sa zbaviť škodcov

Elixír na škodcov zo zvľačok

 

Ak sa potýkate s odstránením škodcov a práve ste narazili na Hnojík.sk, tento spôsob prípravy výluhu je pre vás tou najlepšou voľbou. Ide o najúčinnejšiu metódu, ktorá zafunguje na akýkoľvek problém. Výluh aplikujte trikrát týždenne na napadnuté rastliny tak, že ich celé pokropíte. Okrem toho zahrabte trochu zvľačok okolo koreňov rastlín, a zbavíte sa tak aj tých najodolnejších škodcov bez použitia chémie.

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: