Hnojivo na jahody

hnojenie jahôd

Kedy hnojiť jahody

Obsah

1. Hnojenie jahôd pred sezónou

Záhony s priesadami jahôd sa pripravujú na  jeseň (koniec augusta, začiatok septembra) a nezabúdame ich prihnojiť na budúcu sezónu. Je dôležité, aby hnojivo na jahody bolo organické.  Živiny sú v tomto období dôležité pre množstvo kvetov, ktoré jahoda vytvorí na jar. Inými slovami, pokiaľ pohnojíte na jeseň, budete mať veľa kvetov a tým pádom aj veľa úrody. Ak použijete HNOJIK.SK, ktorý je vhodné organické hnojivo na jahody s repelentným účinkom na škodcov, stačí na jednu sadenicu polievková lyžica hnojiva rozsypaná okolo stonky rastliny.

hnojenie jahôd na jar

2. Hnojenie jahôd na jar

Marec je mesiac, kedy sa jahody prebúdzajú zo zimného spánku. Pokiaľ si ich pestujete na záhradke, potom by ste im práve v tomto období mali poskytnúť takzvanú jarnú starostlivosť. Hnojenie na jar podporí ich prosperitu a zaistí bohatú úrodu v lete.

Akonáhle im začnú pučať prvé listy, je vhodné aplikovať HNOJÍK vo forme zálievky, ktorá dodá jahodám živiny okamžite a zvyšok hnojiva na pôde urobí svoju prácu v nasledujúcich dňoch.

Ďalšie pohnojenie je vhodné, keď začnú pučať listové srdiečka. Stačí dávka polievkovej lyžice posypom okolo stonky rastliny. Ďalšie hnojenie prevedieme rovnakým spôsobom, keď jahody nasadia plody.  Pokiaľ budete používať naše hnojivo, tak by ste sa mali vyhnúť škodcom a plesniam. Inak je vhodné listy napadnuté chorobami odstraňovať.  Na záver sezóny je vhodné jahodníky ochrániť prikrytím pred mrazmi.

hnojivo na jahody

3. Hnojenie jahôd v kvetináči, hrantíku

Jahodníky v kvetináči, hrantíku potrebujú častejšie hnojenie, ako jahody zasadené v záhone. Ideálne pre také jahody je použitie nášho hnojiva vo forme zálievky 2x mesačne. Veľká výhoda HNOJÍKa je v tom, že výluh zo zálievky poskytne okamžitú výživu a zvyšok nerozpusteného hnojiva zostane na povrchu zeminy, kde sa bude ešte 14 dní postupne rozkladať, a tak rastlinu stále vyživovať.

hnojivo na jahody

4. Čím hnojiť jahodníky

Na jahody môžete použiť hmyzí trus HNOJÍK, kde stačí jednoducho vziať polievkovú lyžicu hnojiva z balenia a posypať okolo stonky rastliny, alebo pri sadení použiť zálievku (1 čajová lyžička na 1l vody odstáta 4h). Hmyzí trus má neutrálne PH, takže nie je potrebné mať obavy zo spálenia rastliny. Aj keby Vám ruka ušla, tak rastlina bude prospievať. Takto aplikované hnojivo sa bude postupne rozkladať po dobu 14 dní a zásobovať rastlinu živinami. Okrem toho poznáte, kedy sa hnojivo rozloží, pretože má svetlejšiu farbu ako samotná zemina.

slepačincov, ktoré sú tiež skvelým hnojivom na jahody, si už musíte dať pozor na koncentráciu.

Vezmete obyčajnú zaváraciu fľašu o objeme jedného litra a naplňte ju granulovaným slepačím hnojom. Potom toto množstvo nasypte do 10 litrov čistej vody, rozmiešajte a nechajte rozpustiť. To bude trvať asi dve hodiny, takže celý proces určite neunáhlite. Po tejto dobe roztok znovu premiešajte. Pre jahody bude ešte priveľa koncentrovaný, budete ho musieť ešte raz zriediť .

Správnym hnojivom je aj granulovaný kravský hnoj.

hnojivo na jahody
Odpovede na

5. Časté otázky

Obľúbené dotazy týkajúce sa pestovania jahôd.

Pretože zbierate väčšiu úrodu. Hnojenie má vplyv na veľkosť a kvalitu plodov. Bez optimálnej výživy nebudú rastliny v dobrej kondícii, a to sa podpíše aj na pozbieraných jahodách.  Pokiaľ budete jahody prihnojovať, získate z jedného trsu 5x väčší objem jahôd druhý rok po vysadení jahody a tretí rok opäť 2x väčší objem oproti druhému roku.  V číslach to znamená 56g  prvý rok, 305g druhý rok,  671g tretí rok.

Jahody môžete hnojiť všetkými bežnými spôsobmi. Na list, spoločne so zálievkou i zapracovaním hnojiva do pôdy. Použite spôsob, ktorý Vám je najbližší. HNOJÍK sa dá použiť aj v závlahovom kvetináči, hrantíku.

Kvapalné hnojivo alebo výluh z HNOJÍKA je možné aplikovať tiež na list s pomocou záhradného postrekovača. Túto možnosť majú v obľube najmä záhradkári, ktorí pôdu okolo jahôd zakrývajú fóliou. Je dobré dva týždne pred zberom úrody a v priebehu zberu postrekom nehnojiť.

Nemusíte nevyhnutne použiť HNOJÍK, môžete použiť aj iné hnojivá z kategórií

  • Pevné hnojiva
  • Kvapalné hnojiva
  • Ekologické hnojiva

Je potrebné mať na pamäti, že kvapalné hnojivo na jahody síce rastlinám pomôže ihneď, ale príliš dlho v pôde nevydrží, a tak je potrebné používať aj pevné hnojivá, ktoré budú jahodníky dlhodobo zásobovať živinami.

Zvyčajne je nutné hnojiť pravidelne od marca až do októbra, aby malo hnojenie jahôd potrebný efekt.

HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, ktoré okrem živín poskytne jahodám prírodnú ochranu proti škodcom a plesniam. Slepačince aj dážďovkový kompost sú skvelé hnojivá porovnateľné živinami s HNOJÍKom, ale iba HNOJÍK má neutrálne PH a obsahuje Chitín, z ktorého jahody budú čerpať ďalšie benefity a ich pestovanie bude tak jednoduchšie.

Jahodníky je vhodné pestovať spolu s cesnakom. Rastliny si navzájom prospievajú. Cesnak má pozitívny vplyv na odlákanie škodcov.

Ako hnojiť na záhrade

Nákup v eshope