Výsadba stromov

Obsah

Stromy – prečo je dôležitá výsadba stromov?

Stromy – aký majú význam? Prinášajú nám úžitok, ochranu aj potešenie. Radim Tomáš sa na stránke ekoton.sk zamýšľa nad potenciálom stromov:

„Stromy majú významné miesto v životnom prostredí a bez ich existencie by sme tu neboli ani my ľudia. O tom, že stromy vytvárajú kyslík a produkujú drevo, vie každý, ale stromy majú aj ďalšie nemenej významné funkcie, ktoré si už každý neuvedomuje. A stromy, to nie sú len lesy, ale predstavujú tiež veľmi užitočnú a potrebnú súčasť ulíc našich miest a obcí. Pozrime sa preto bližšie na to, aké benefity nám stromy rastúce v našich uliciach poskytujú, a prečo je dôležité ich chrániť.“

Prečo je dôležitá výsadba stromov

Výsadba stromov

Výsadba stromov podľa záhradkára Péti

1. Vyberieme vhodné miesto na stávkovanie. Stromy nesadíme blízko budov alebo plotov, musíme počítať s veľkosťou koruny dospelého stromu. Veľkosť stromu určuje podnož, preto pri výbere zohľadňujeme nielen odrodu , ale aj podnož .

2. Korene nechajte ponorené na 1-12h vo vode .

3. Skontrolujte pred výsadbou korene, poškodené odstráňte záhradnými nožnicami. Ak by ste to neurobili, korene môžu začať na poškodenom mieste zahnívať.

4. Vykopeme jamu , minimálne 50x50x50cm . Ak je zlá pôda, tak aj väčšia. Vrchnú časť zeminy tú úrodnejšiu si oddelíme od tej spodnej menej úrodnej. Robíme to preto, aby sme tú úrodnejšiu použili pri zásype koreňov. Veľkosť jamy je dôležitá, aby koreňový systém pri raste mal „ľahšiu prácu“, aby nemusel tvrdú a neúrodnú pôdu rozrývať svojimi mladými korienkami. Dobré zakorenenie je dôležité aj pre stabilitu stromu pri silných vetrach. Čím lepší koreňový systém, tým je stromček stabilnejší a nehrozí tak vývrátenie.

5. Ak máte záhradu, kde sa vyskytuje Hryzec vodný alebo Hraboš poľný , je dobré jamu vystlať zajačím pletivom , aby pri vytváraní svojich chodbičiek nezničili korienky vášho vysadeného stromu. Vystelíme aj boky jamy, nie len spodok, najlepšie v celku vyrobiť takú klietku bez hornej časti , ktorá vyplní celú jamu. Volíme väčšiu jamu, aby základný koreňový systém mal kde rásť.

6. Ideálne rovno do jamy zatlčieme oporný kolík , o ktorý neskôr stromček priviažeme.

7. Do jamy nalejeme vedro vody a počkáme až sa vsiakne.

8. Nikdy na hnojenie nepoužívajte čerstvý maštaľný hnoj , pretože ak do neho zasadíte stromček, hnilobný proces poškodí korienky a stromček vám môže uhynúť. Keď tak použite granulovaný , alebo dobre aspoň 2 roky odležaný hnoj. Ako jeho náhradu môžete použiť Hnojík . Je koncentrovanejší na živiny, neutrálne PH , nehrozí odhnívanie korienkov , neobsahuje veľké množstvo dusíka, čo by mohlo prispieť k rýchlejšiemu, ale oslabenejšiemu rastu. Jeho konzistencia je suchá jemná, ľahko sa s ním manipuluje . Pozor na silnejší vietor, lebo inak hnojíte aj susedom: Výhodou organického hnojenia je, že nehrozí prehnojenie . My sme pri výsadbe našej ázijskej hrušky Chojuro dali do jamy cca hrsť Hnojíka. Pokiaľ vysádzate rastliny s väčším koreňovým balom, môžete dať aj z dve hrsti.

9. Ku koreňom pri výsadbe je dobré použiť aj mykorhizné huby . Napr. prípravok Symbivit. Aplikuje sa iba raz a už do konca života pomáha rastline s lepším príjmom živín a lepším rastom.

10. Stromček vysádzame tak, aby miesto vrúbľovania bolo nad úrovňou pôdy . Keby sme ho zasadili nižšie, tak dôjde k zapusteniu korienkov z vrúbľovanej odrody a tým by podnož stratil svoju funkciu. Podnož napr. určuje, kedy vojde stromček do rodivosti.

11. Pri vysádzaní zasypávame korene tou úrodnejšou vrstvou pôdy , postupne zasypávame čo najjemnejšou pôdou, aby sa vedela dostať aj do medzier medzi korienkami . Pri tom stromček jemne potriasame smerom hore dole, aby pôda prepadávala medzi korienkami a vypĺňala medzi nimi priestor .

12. Na koniec pridáme ako vrchnú vrstvu tú spodnú vykopanú zeminu, utlačíme poriadne nohou , aby sme vytlačili vzduch a korienky poriadne sa prepojili s pôdou .

13. Je dobré urobiť okolo kmienku jamku v tvare misky , aby pri polievaní voda išla ku koreňom a nerozlievala sa do okolia.

14. Nezabúdajte, že ak je suchá zima , je dobré zalievať aj v zime . Stromček síce na povrchu spí, ale korienky rastú skoro stále.

Orech - výsadba (fotopostup)

0

Korene pred výsadbou treba na 1-12h namočiť vo vode.

1

Na výsadbu je potrebné vybrať vhodné miesto

4

Vybrané miesto je nutné odburiniť a vykopať jamu 50 x 50 x 50 cm.

5

Vedierko vody vylejeme do vykopanej jamy.

6

Voda vo vykopanej jame – test podložia.

7

Test podložia – Pokiaľ voda nevsiakne dostatočne rýchlo, je podložie ílovité a je nutné prehĺbenie jamy a na jej dno umiestniť drenáž.

8 1

Hnojík – zapracovanie do pôdy ešte pred výsadbou.

9

Hnojík – české organické hnojivo sa odporúča zapracovať do pôdy ešte pred výsadbou.

10

Pred samotnou výsadbou je potrebné skontrolovať koreňový systém, prípadné poškodené, napadnuté, odumreté časti odstrániť.

11

Umiestnenie koreňov do pripravenej výsadbovej jamy.

13

Postupné zasypávanie koreňového systému zeminou premiešanou s Hnojíkom.

12

Následné potriasanie, aby hlina vyplnila aj drobné medzery pri koreňoch.

14

Hlinu postupne utláčame nohami, aby sme vytlačili prebytočný vzduch.

15

Zarovnáme pôdu okolo zasadeného kríka.

16

Hline okolo kríka vytvarujeme do tvaru misky.

17

Táto do misky vytvarovaná hlina dopomôže k tomu, aby pri zálievke voda neodtiekla od koreňov kríka.

18

Ker je vysadený. Zostáva radostné očakávanie, ako bude prosperovať.

Výsadba stromov - bonusové rady

Bonusové rady záhradkára Peti:

1. Vyberte si dobrého dodávateľa vašich sadeníc. Rozdiel v cene môže byť pár korún, ale stromček vám bude prinášať úrodu aj 20-30 rokov. Nekupoval by som stromčeky od podomových predajcov a na trhoviskách, kde nie je chránený koreňový bal. Videl som raz takýto predaj, korene na slnku presušené… Ujateľnosť veľmi nízka až nulová. Bolo mi tých stromčekov až ľúto.

2. Vyberajte si odrody ktoré chcete, nie vždy vám poradca v predajni poradí dobre. Síce by to mal byť odborník, ale niekedy vám poradí iba to, čo chce predať. Niekedy je dobré si nechať poradiť aj v niektorých záhradkárskych Facebookových skupinách. Aspoň zistíte, či vami vybranú odrodu už niekto vlastní a ako je s ňou spokojný. Stromček vyberáte na 20-30 rokov, tak si dajte na tom záležať.

3. Vyberajte si odrody do vašich klimatických podmienok. Nie je to nič príjemné, ak pestujete stromček 3-4 roky a potom zistíte, že vám stromček síce rozkvitne, ale hneď aj omrzne.

4. Najlepšie je ak máte v blízkom okolí ovocnú škôlku. Tam si viete vybrať z viacerých sadeníc vami preferovanej odrody.

5. Pri výbere vyberajte sadenice s čo najkrajším koreňovým systémom. Na začiatku je to dôležitejšie ako už kvitnúca rastlinka s nejakou korunkou. To, že pri kúpe stromček už kvitne, môže byť znakom jeho vystresovania. A taký utrápený stromček asi nechcete.

6. Najlepší výber sadeníc je vždy na jeseň. Na jar je len dopredaj z jesennej ponuky.

7. Ak plánujete výsadbu Orechu kráľovského, počítajte s tým, že pod ním mnoho rastlín rásť nebude. Ale je to krásny dlhoveký strom a odmení sa vám bohatou úrodou po desaťročia.

8. Nezabudnite na povýsadbový rez, je dôležitý, aby sa veľkosť stromčeka nad zemou prispôsobila veľkosti koreňa pod zemou. A zároveň začínate tvarovať svoju budúcu korunu stromu. Je lepšie vedieť to urobiť na začiatku, než naprávať rezom, keď už je stromček väčší. Zároveň sa vyhnete tzv. zababčenie, čo nastáva, keď korene nestíhajú vyživiť nadzemnú časť a stromček zakrpatie.

9. Pri vyorávaní voľnokorenných stromčekov v zemi zostane niekedy až 70% koreňového systému.

10. Či ide o ovocné či okrasné stromy, vnímajte mladé stromčeky trošku ako malé deti a tak sa k nim aj správajte. Doprajte im to najlepšie, čo môžete (napr. Hnojík). A oni vám v dospelosti vašu lásku a starostlivosť určite vrátia 😉

Ovocné stromy

apples g7d1cb1a4f 640
fishing g627de4ece 640
cherry g1127d4c30 640
pear gf975f505a 640
plum gf6c65a0cc 640
yellow plums g025a4bc0a 640

Okrasné stromy

agat biely
japonska ceresna
Sumach palkovy
stedrec
javor
orgovan

Čo vás baví na výsadbe stromov?

Barbora Zelenková z Arboristická Akadémia z neziskovej organizácie Zelená Zeleni sa vyznáva, čo ju baví na vysádzaní stromov.

A čo na výsadbe stromov baví vás? Podeľte sa s nami a ďalšími pestovateľmi na FB skupinke o pestovaní s Hnojíkom. Aké máte skúsenosti?

espalier ga6772a419 640
fruit trees g077db9164 640
apple gfdfc5f361 640
nursery gfeefe7df1 640
olive trees g6b3d3e769 640
espalier ga6772a419 640

Vedeli ste, že ...

hill gebcbecb3a 640

… ak koreňové vlásočnice mierne narušíte, podporíte stromček, aby si vytvoriť bohatú spleť vlásočníc.

… pri výsadbe voľnokorenných ovocných stromov je ideálny čas október a začiatok novembra, kedy sú stromy už vo fáze vegetačného pokoja.

…voľnokorenné stromčeky treba vysadiť čo najskôr po ich zakúpení.

…pri jesennej výsadbe majú stromčeky čas do príchodu zimy ešte zakoreniť. Pôda však nesmie byť zamrznutá ani premočená.

…jarná výsadba ovocných stromov sa spravidla vykonáva v marci a začiatkom apríla.

… stromčeky s trpasličími a slabo rastúcimi podnožami potrebujú permanentnú oporu.

…teplomilné druhy stromčekov je vhodné pred prvou zimou zaistiť pred vymrznutím – napríklad. čečinou, slamou alebo iným izolačným materiálom.

… výsadbou stromov podporíte zachytenie výrazného množstva zrážok, čo bude mať priaznivý vplyv na hydrologický cyklus a atmosférickú vlhkosť prostredia.

… Hnojík, okrem toho, že dodá stromom a rastlinám dostatok vyvážených organických živín, posilní ich imunitu, zároveň im pomáha chrániť sa pred škodcami a chorobami.

…deň stromov (20.10.) je sviatok, ktorý sa oslavuje vo viac ako 40 krajinách sveta a oslavuje tento deň najčastejšie výsadbou nových stromov.

Zdroje informácií

Ďalšie odporúčané články

Príspevky zákazníkov týkajúce sa stromov a kríkov nájdete na FB skupine