ako po zime pripraviť záhon na zeleninu

Obsah

Záhony po zime

Snáď každý záhradkár miluje jar, kedy môže začať znova pracovať na záhrade a pod rukami mu vyrastajú nové rastliny.

Najprv je ale potrebné upraviť záhony tak, aby poskytovali čo najväčšiu úrodu a aby sa na nich dobre pracovalo.

Pretože najväčšiu prácu ste odviedli na jeseň, totiž keď ste do pôdy zapravili hnoj alebo kompost a záhony zrýľovali alebo väčšiu záhradu zorali, teraz vás čakajú viac menej kozmetické úpravy.

Pozn .: Niekedy sa môže stať, že z dôvodu nepriaznivého počasia alebo choroby/úrazu záhradkára je potrebné nechať hnojenie a rytie až na jar. Tu je ale potrebné počítať s tým, že sa vám záhradné práce oneskoria, pretože budete musieť začať siet a sadiť až vtedy, keď sa hnojivo v pôde aspoň čiastočne rozloží.

Záhon na jaře

Príprava záhonov na zeleninu

Vysazování sazenic

Týmto spôsobom môžete postupovať, či už budete pripravovať zeleninové záhony, alebo napríklad záhony na jahody alebo okrasné trvalky.

Ideálny čas na prípravu záhonov je od februára do marca, aby ste koncom marca, v apríli a máji mohli už postupne vysievať a vysádzať zeleninu, ktorá je vhodná.

Na jeseň zrytý/zoraný záhon je potrebné uhrabať , aby zemina bola jemná a dobre sa do nej sadilo. Ak máte väčšiu záhradu, je optimálne rozdeliť ju na niekoľko rovnako veľkých záhonov , kde sa vám bude dobre pracovať, a medzi nimi ušľapať cestičky . Ideálna šírka záhona je cca 1,2 až 1,5 m , šírka cestičky potom asi 30 cm.

Ohraničenie záhonov

Záhony by mali byť vždy jasne ohraničené, aby sa jednotlivé rastliny nerozširovali do iných záhonov a pod. Záhony ohraničené cestičkami sú vhodné pre zeleninu, ktorá potrebuje častejšie zalievať a pliť.

Ďalšie ohraničenie záhonov môže predstavovať trávnik – keď ste vytvorili malé záhony uprostred trávnatej plochy. Tu je potrebné dbať na to, aby trávnik nevrastal do záhona a naopak aby rastliny zo záhona nerástli do trávnika – napríklad tekvice, ktoré sa rozrastú a plazia po zemi, mohli by ste ich totiž poškodiť kosačkou pri kosení.

Poslednou možnosťou sú rôzne obrubníky – môžu byť z dreva, kameňov, tvárnic či plastu. Voľte vždy materiál, ktorý sa do vašej záhrady hodí a ktorému dokážete poskytnúť tú správnu údržbu: drevo bude potrebovať každoročný náter, plast je bezúdržbový, ale nevyzerá všade práve pekne.

Ohraničení záhonů

Vyvýšené záhony

Trochu špecifický typ záhona predstavuje vyvýšený záhon . Jedná sa o záhon, ktorý je ohraničený napríklad dreveným, kamenným či betónovým múrikom, je naplnený zeminou a všetky rastliny sa pestujú na povrchu záhona.

Výhody vyvýšených záhonov sú:

nebolí vás chrbát , pretože sa nemusíte ohýbať, vyvýšené záhony ocenia najmä starší ľudia,

– v záhone sa netvorí toľko burinu , pretože semienka sa šíria skôr po zemi,

– do spodnej časti záhona môžete využiť všetok organický odpad zo záhrady – lístie, vetvičky atď. – zároveň vám bude tvoriť kompost, ktorý bude vyživovať zeleninu či kvety v záhone.

Ako získať ohrádku vyvýšeného záhonu

Tu existujú v podstate dve možnosti:

buď si ohrádku/ohradník na záhon kúpite hotový priamo v niektorom zo záhradkárskych alebo hobby obchodov (väčšinou stačí len rozložiť, príp. zostaviť z dielov, ale nikdy to nie je ťažké a zvládne to aj začiatočník),

alebo si ohrádku vyrobíte sami – z dreva, z kameňov, z tehál, tvárnic . Veľa záhradkárov tvoria vyvýšené záhony zo zvyšných paliet – tu však pamätajte na to, že drevo by ste mali chrániť náterom, aby vydržalo čo najdlhšie.

TIP : Vyvýšené záhony môžete pripraviť kedykoľvek počas roka, keď vám napríklad dôjde miesto na klasickom záhone. Pestovať sa na nich dá takmer čokoľvek. A dokonca na ne možno pripevniť menšie parenisko.

Vyvýšené záhony

Pár tipov, kedy začať vysievať a vysádzať zeleninu

A nakoniec vám prinášame pár tipov, kedy začať s výsevom alebo sadivom.

Mrkva môže vysievať už vo februári alebo marci, ale len na piesočnatej pôde a na slnečnom stanovisku. Pred rannými mrazíkmi by ste ju mali chrániť napnutím netkanej textílie.

Cibuľu zo semienok môžete tiež vysievať od konca februára.

Hrach siaty záhradný môžete vysievať počas marca, v chladnejších oblastiach neskôr, pretože nevydrží ranné mrazíky ako hrach siaty poľný.

Hlávkový šalát (predpestovaný) sa dá vysádzať na voľný záhon počas marca, alebo koncom marca vysievať.

Pastinák je tiež vhodné vysievať v marci, pretože má dlhú vegetačnú dobu.

Petržlen vňaťová sa dá vysievať už od marca. Postrážte si však čerstvosť semienok – klíčivosť majú maximálne 3 roky.

Reďkovky vysievajte počas marca.

Cibuľu sadzačku vysádzajte v apríli.

Karfiol sa dá vysádzať v apríli, ak máte teplé stanovište. V chladnejších oblastiach počkajte do mája.

Zemiaky sa vsádzajú počas apríla.

Kaleráb potrebujú teplú pôdu a výsadbu počas apríla. Nestávkujte ich hlboko, inak budú vybiehať do kvetu.

Najlepšie výsledky dosiahnete, keď semienka aj sadivo starostlivo zalejete a vzídené rastlinky budete pravidelne prihnojovať sypaným organickým hnojivom – ako je napr. Hnojík.

Cibule
Petržel naťová
Brambory

Zdroje:

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články