Vínna réva

Obsah

Vínna réva - základné informácie

(Vitis vinifera)

Vínna réva alebo tiež vinná réva , réva ušľachtilá či réva európska – to všetko sú názvy pre rastlinu z čeľade révovitých, ktorá sa pestuje kvôli bobúľ, z ktorých sa okrem priamej konzumácie vyrába hlavne víno (ako nápoj).

Vinič je drevnatá liana , ktorá potrebuje oporu, po ktorej sa pne. To je základ pre jej pestovanie. Okrem toho bude potrebovať teplé a slnečné oblasti, rez, vyväzovanie a dôkladnú starostlivosť počas roka aj pri zazimovaní.

Bobule viniča, známe ako hroznové víno , obsahujú mnoho zdraviu prospešných látok, z vitamínov je to C, vitamíny skupiny B, zo stopových prvkov mangán, vápnik, železo a horčík, potom tiež pektín a flavonoidy.

Vinná réva - hroznové víno

Zaujímavosť

Z viniča sa okrem vína vyrába aj vínny ocot alebo hrozienka. Z hroznových jadierok sa potom pripravuje olej.

História pestovania vínnej révy

Vinná réva - rostlina

Vínna réva sa pestovala odpradávna, jej pôvodnou oblasťou bola stredná a južná Európa, južnejšie časti Ázie až po Kaukaz a severná Afrika.

Vínna réva tak, ako ju poznáme dnes, pravdepodobne vznikla z voľne rastúcej révy vínnej lesnej , ktorá potom bola v priebehu storočí vyšľachtená do mnohých odrôd.

Meno jej dala latinčina , teda starí Rimania, keď “ vitis “ znamená úponok a “ vinifera “ značí nesúce víno. Starovekí Gréci a Rimania tiež patrili k najväčším spotrebiteľom vína.

Víno bolo aj v stredoveku obľúbenejšie ako voda, pretože sa v ňom nemohli vyskytovať baktérie spôsobujúce napr. hnačky a ďalšie choroby.

Odrody vínnej révy

Než sa rozhodnete pestovať vínnu révu, vyberte si odrodu, ktorá sa na vašu záhradu hodí. Vedzte ale, že všetky odrody potrebujú teplé a slnečné stanovište, polohu max. 300 m n. m.

Solaris – zaujímavá odroda pôvodom z Nemecka. Pestuje sa na mušt a na burčiak. Má stredne veľké zelené plody s muškátovou arómou, žne sa v marci. Táto odroda je mrazuvzdorná, samozrejme potrebuje oporu. Jediným škodcom, ktorý by sa na nej mohol objaviť, je múčnatka viniča.

Tereza – niekedy sa môžete stretnúť aj s názvom „Terez“, je veľmi odolná odroda s veľkými plodmi, svetlo zelenej farby, dobre sa spracováva aj preváža. Nie je náročná na stanovište, je plne mrazuvzdorná.

Sultanina – podľa názvu odroda vhodná na hrozienka (sušené plody), je nenáročná, žne sa v septembri, plody neobsahujú semená.

Supernova – je odroda s červenými plodmi, veľkými, bez kôstok, odroda pomerne silne rastie, bude potrebovať rez, výnosy sú vysoké.

Ako pestovať vínnu révu

Vínna réva potrebuje určite teplé a slnečné stanovište v nadmorskej výške max. 300 m. Vyplatí sa teda pestovať v Polabí, na Litoměřicku, na južnej Morave. Vyberajte skoré odrody a vždy vsádzajte na južný svah alebo k južnej stene, kde majú hrozno šancu dozrieť.

Sadenice vínnej révy

Sadenice nakupujte u overených predajcov / záhradkárov / vinárskej škôlke a vždy si overte, či je odroda vhodná na pestovanie na záhrade av podmienkach, ktoré jej môžete ponúknuť. Okrem vyššie uvedených je pre naše podmienky možné odporučiť André, Aurelius, Irsai Olive alebo Zweigeltrebe. Sadenice by mali byť zdravé (vrátane koreňov).

Stávkovanie vínnej révy

Vsádzať vínnu révu je optimálna v druhej polovici marca . V prvej polovici marca by ste mali pôdu dokonale pripraviť – najmä zryť do veľkej hĺbky a zaryť kompost alebo odležaný maštaľný hnoj (čerstvý hnoj nie je vhodný).

Sadenice vsádzajte 2,5 až 3 metre od seba, veľmi narastú a budú sa pnúť po opornej konštrukcii. Tú by ste mali mať umiestnenú na pozemku ešte pred sadením a od nej by mali byť sadenice vzdialené asi 40 cm.

Vinič zastrihnite na jeden výhon a vsádzajte asi 30 cm hlboko. Stávkujte šikmo, vrchol výhonu by mal smerovať smerom k opore. Po výsadbe zalejte a mulčujte kompostom alebo slamou – umožní sadeniciam prežiť aj pri neskorých mrazíkoch.

Hnojenie vínnej révy

Vínna réva vám bude vďačná za mulčovanie kompostom, pretože z neho bude môcť brať živiny po celú vegetačnú dobu. Ak nemáte dostatok kompostu, využite organické prírodné hnojivo Hnojík - dodá viniču živiny v pomeroch, ktoré potrebuje.

Konštrukcia na pestovanie vínnej révy

Opora pre vínnu révu je nepostrádateľným pomocníkom. Môžete si ju kúpiť alebo aj vyrobiť sami. Najjednoduchšia stena vznikne tak, že do jednej roviny umiestnite stĺpiky/tyčky a medzi ne napnete drôty (pozinkované) vo vzdialenostiach 25 až 30 cm. Môžete tiež použiť latkovú mrežu. Niekto pestuje vínnu révu dokonca na pergole – opäť je potrebné medzi stĺpikmi napnúť drôt.

Kedy strihať vínnu révu

Rez vínnej révy alebo tiež strihanie vínnej révy vykonávame už počas februára. Týka sa to starších rastlín, nie novo zasadených. Je to potrebné, pretože miazga vínnej révy začína prúdiť veľmi skoro, tak aby nám pri neskoršom reze réva „nekrvácala“. Rez prevedieme na 3 až 4 oká (púčiky), pretože aj keď príde ešte mráz, poničí max. posledný púčik. Nesmieme nechať len 1 púčik, ale ani príliš veľa púčikov a dlhý výhon.

Počas júna potom vylamujeme predčasné výhonky (tzv. fazochy), vylamujeme ich vždy pred kvetom, alebo až s nasadením plodov, aby sme nezničili kvety.

Ďalšia starostlivosť

Vyväzovať výhony môžeme počas celého vegetačného obdobia.

Nasadené plodenstvo tiež preberajte už od júna, aby ich nebolo príliš veľa. Dosiahnete tak veľké plody.

Zazimovanie

Pokiaľ viete, že v oblasti, kde pestujete vinič, hrozia silné mrazy, je možné celé rastliny vínnej révy opatrne sňať z konštrukcie, každú rastlinu zvlášť zviazať, položiť na zem a obaliť napr. slamu. Väčšie a drevnatejšie rastliny je možné tiež ovesiť čečinou.

Konstrukce na pěstování vinné révy

Choroby vínnej révy

Choroby listov vínnej révy

Pleseň révová – hubovité ochorenie napáda listy aj plody, listy sú najprv so žltozelenými škvrnami, neskôr schnú a opadávajú s bielou plesňou, plody tiež majú bielu pleseň. Prevenciou je pestovať vínnu révu na suchých miestach, kde nehrozí toľko dažďa, ďalej vyberať rezistentné odrody, prevenciou i riešením už vzniknutej choroby je postrek fungicídy.

Múčnatka viniča – napáda listy a výhony, majú na sebe biely múčnatý povlak. Je to tiež hubovitá choroba spôsobená najčastejšie daždivým počasím. Prevenciou je to isté čo pri plesni + pomáha dostatok draslíka vo výžive.

Choroby plodov vínnej révy

Pleseň šedá – začne sa prejavovať po odkvitnutí, náchylné sú najmä odrody, ktoré majú jemnú šupku u svojich plodov. Prevenciou je dôkladný a dôsledný rez vínnej révy, vhodné stanovište, odolné odrody a dostatok draslíka, vápnika a horčíka v pôde.

Využitie hroznového vína v kuchyni

Hroznový koláč podľa francúzskej kuchyne

Na koláč budete potrebovať: na cesto – 300 hl. múky, štipka soli, 150 g zmäknutého masla, 120 ml vody; ďalej 1 kg hroznového vína, 3 lyžice ríbezľového želé, 2 lyžice čerešňovice. Zo surovín na cesto rýchlo uhnete cesto a necháme 30 minút odležať v chladničke. Potom ho rozvaľkáme, vyložíme formu asi 25 cm, prepicháme vidličkou a predpečieme 25 minút v rúre predhriatej na 180 °C. Medzitým umyjeme víno. V malom hrnčeku za stáleho miešania rozpustíme ríbezľové želé a vmiešame čerešňovicu. Koláč vyberieme z rúry, dno potrieme ríbezľovým želé, poukladáme guličkami vína, potrieme zvyškom želé. Ihneď podávame, aby koláč nezvlhol.

Hroznový koláč

Hnojenie stromov a kríkov s Hnojikom

Postrek

Výsledok hnojenia s Hnojíkom

Liečenie stromov

Elixír proti škodcom

Ako používať Hnojík na všetky ostatné rastliny

dávkování Hnojiku

Ako používať Hnojík

Ako používať Hnojík posypom, zálievkou či postrekom. Spôsoby zosilnenia účinku na škodcov a choroby rastlín.

ovoce a zelenina

Pestovanie rastlín podľa kategórií

Zoznámenie sa s rastlinami, ich pestovaním a hnojením prehľadne podľa druhov rastlín.

Nákup na eshope

Ďalšie zaujímavé články

Zdroje: